14 Ноември 2024четвъртък21:12 ч.

СНИМКА: БНТ

Видинският митрополит Даниил е новият патриарх /ОБЗОР/

автор:Дума

visibility 10328

„Със съзнанието за своето недостойнство за това високоотговорно служение, но и с вяра и послушание към Божията воля, изразена чрез волеизязвлението на това свято събрание от канонично и законно избрани представители на целокупната ни църква, свещеноначалието, клира и правослвания народ, както и при свидетелството на възлюбените и дълбокоуважаеми представители на сестринските православни църкви, приемам кръста на патриаршеското служение, което ми се възлага днес.“ Това каза новоизбраният български патриарх Даниил в своето слово по време на тържествената интронизация в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".

"Вярвам, че Господ, който гледа на сърце и знае, че не съм се стремял към тази длъжност, като ме избра за това служение, той ще ми бъде и помощник, защото Господ възлага бреме, но и спасява и защото сам ни е казвал, че без него не можем да вършим нищо, но и че е с нас през всички дни до свършека на света", добавя патриарх Даниил.

В днешното объркано от умножаване на греховете ни време всички имаме нужда от живо и ясно свидетелство за божието присъствие, милосърдие и любов към нас, допълни новоизбраният патриарх. "Това ни задължава в предстоящото ни служение да бъдем подкрепа във вярата и живота по Бога на повереното ни духовно паство, отстояване чистотата на Христовите вяра и благочестие, насърчение по пътя към спасение на духовното ни паство", каза още патриарх Даниил.

Видинският митрополит Даниил беше избран за патриарх с 69 от общо 138 гласа на духовници в Светия Синод. Той сяда в патриаршеския престол след гласуване в два тура.  

В катедралния храм "Св. Александър Невски" се проведе интронизацията на новоизбрания български патриарх Даниил. По време на церемонията само част от клира изпя „Достойно есть”, която е част от Светата литургия и се изпълнява традиционно при посрещането на митрополит, епископ или патриарх в храма. 

Дядо Йосиф връчи патриаршеския жезъл на новия български патриарх Даниил. „Той е Достоен!“, заяви митрополитът на САЩ и Канада. Жезълът е същият, който е бил даден на българския патриарх Кирил през 1953 г., когато е възстановена Българската патриаршия.

Този избор идва в момента на изпитания и смут за цялото човечество. Ето защо отправяме поглед към вас, с надеждата да отстоявате единството и автокефалността на Църквата и добруването на България. Да въздигате вярата, че православната ни църква остава крепител на мира, пазител на живота и стожер на историческата си мисия – да бъде нравствена опора на народа ни, да го води към духовен възход, да му дава упование и напътствия в дни на изпитание”.  Това заяви президентът Румен Радев в официалното си слово  в катедралния храм „Александър Невски” по време на церемонията по интронизацията на новия български патриарх Даниил.

По думите му „независимостта на Българската патриаршия е безценно наследство от нашето славно и многовековно минало”. „Тя е обединявала българския народ и го е превела през много изпитания. Тя и днес е всеотдаен покровител на християнската вяра и на националното ни самосъзнание. Във времена на униние – нашите църковни водачи  неведнъж укрепваха моралните ни сили, просвещаваха и напътстваха. И в крайна сметка винаги съумяваха да преведат българите през не една духовна зима и чуждо влияние и потисничество”, каза още той. 

Според вицепрезидента Илияна Йотова новоизбраният Български патриарх Даниил е човек, който говори мъдро и би било добре да се вслушаме в думите му. "И тримата кандидати бяха много достойни. Избрахме много достоен патриарх. Познавам го от общи инициативи. Много интелигентен човек", каза още вицепрезидентът.  "Желая му да бъде нашият истински духовен водач", добави Йотова. 

Видинският митрополит Даниил, със светското име Атанас Николов, е роден през 1972 г. в Смолян. Завършва основно и средно образование в родния си град. През 1996 г. започва да учи английска филология в Софийския университет, но на следващата година се прехвърля в Богословския факултет на университета. През 1997 г. става послушник в Хаджидимовския манастир под духовното ръководство на тогавашния неврокопски митрополит Натанаил. През август 1999 г. е подстриган от него в монашество и ръкоположен за йеродякон.

През 2002 г. завършва Богословския факултет на Софийския университет. През 2004 г. е изпратен на послушание в Роженския манастир, през 2006 г. е въведен в архимандритско достойнство. През 2008 г. по решение на Св. синод е ръкоположен за епископ с титлата Драговитийски и е назначен за викарий на Неврокопския митрополит. Такъв остава до юни 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий. На 4 февруари 2018 г. е избран от Св. синод за видински митрополит. В епархията си развива успешна социална дейност

 

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ