В аптеките липсват лекарства за тежко болни
Пациенти и фармацевтичен бизнес искат яснота в снабдяването
/ брой: 266
Десетки тежко болни търсят животоспасяващи лекарства в чужбина, защото ги няма у нас, а за други лекарства има листи на чакащите и лечението на хората се забавя.
Българският пациентски форум организира вчера дискусия на тема "Монополът в лекарства - кой, кога и защо го създава". На поканата на организацията не се отзоваха представители на НЗОК и на МЗ. Те обаче присъстваха на пресконференция по повод Световния ден за борба с ХОББ, провела са в същата сграда и веднага след кръглата маса.
Голяма част от аптеките не поддържат в наличност всички лекарства, плащани от НЗОК. Обикновено това са скъпи препарати, отпускани с протоколи, и пациентите ги търсят в различни аптеки. Според пациентски организации някои лекарства липсват на пазара, защото няма вносител, въпреки че са налични на ниски цени в съседни държави. Затова хората са обречени да упражняват "медицински туризъм".
Според председателката на Българския пациентски форум Теодора Захариева част от проблема се крие в изискването производителят да оторизира дистрибуторите, с които работи. Ако пазарът се либерализира, ще има повече конкуренция и качеството ще се подобри, смята тя.
За монопол при лекарствата не може да се говори, категоричен е Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. Той припомни, че в Позитивния лекарствен списък има над 1480 продукта, в списъка на НЗОК са посочени и дистрибуторите, които варират между 1 и 17 за продукт, и само 25 лекарства се дистрибутират ексклузивно. Според Костов дистрибутори и аптеки нямат почти никаква възможност да влияят върху цените, които се определят от специални комисии.
За ясни критерии в търговете за скъпоструващи лекарства и за регистър на пациентите с тежки заболявания настояват фармацевти, пациенти, производители и търговци на лекарства. В лекарствената политика трябва да се търси баланс между икономическата логика и нуждите на болните. Около това становище се обединиха участниците в кръглата маса. В групите по изработването на закони и наредби да се включват специалисти от фармацевтичния бранш, търговци и пациенти, предложиха от Българския фармацевтичен съюз.
Българският пациентски форум ще изпрати на МЗ и на НЗОК отворено писмо с представените на кръглата маса искания.