15 Ноември 2024петък01:58 ч.

Съдът решава ще има ли Враждебна здравна служба

Столична община обявила сградата за отдаване под наем заедно с докторите в нея

/ брой: 252

автор:Аида Паникян

visibility 3937

Някои лекари преглеждат болните в лечебно заведение, други - в частния си кабинет, трети - в дома на пациента.
Докторите от здравната служба във Враждебна ще преглеждат или на улицата, или в палатки. За тази перспектива ни съобщи читател на ДУМА. Наш екип провери случая и установи, че "заплахата" може да стане реалност, когато влезе във владение новият наемател на сградата на здравната служба. Като такъв той ще има пълното право да покаже вратата на двамата общопрактикуващи лекари, педиатърката и зъболекарката. Независимо че от 2000 г. - когато започва реформата в здравеопазването, те имат договор за наем на помещенията и оттогава до момента плащат на ДКЦ-16. Докторите имат и договори със здравната каса за дейността, която извършват.

"Ако наистина закрият здравната служба, не знам къде ще ми правят тези манипулации", казва дългогодишен пациент на д-р Миндов

До момента, в който узнават, че Столична община е обявила в началото на т.г. търг за сградата на здравната служба (като свободна), разположена на 450 кв.м и прилежащ към нея терен от 1490 кв.м. Независимо от факта, че в 4 от помещенията работят докторите наематели. Конкурсът се провежда и през май 2010 г. го спечелва единственият кандидат - медицински център "Враждебна" ЕООД с управител д-р Лилия Георгиева. Любопитното е, че според кметската заповед имотът се обявява за отдаване под наем конкретно за медицински център. По силата на Закона за лечебните заведения в страната ни има 9 вида лечебни заведения и "медицински център" е само едно от тях. Поради това условие на конкурса докторите от амбулаторната помощ на практика

нямат право да участват в конкурса

Независимо че именно те и единствено те изпълняват първична медицинска помощ и профилактична дейност сред жителите на квартала и осигуряват основния пакет дейности, включени в Закона за здравното осигуряване. От друга страна, ако медицинският център влезе във владение, в качеството си на наемател няма право да отдава на трети лица под наем помещенията. От друга страна, отдаването под наем с конкретна цел - създаване на медицински център, предполага по закон в него да се провежда извънболнична специализирана помощ, но не и първична.
На практика във всеки един момент двамата общопрактикуващи лекари, детската лекарка, зъболекарката и медицинската сестра може да останат на улицата. "Проблемът не касае толкова много нас - лесно ще си намерим работа в България или в чужбина. Проблемът е на близо 4-те хиляди души от селото... А задължителните имунизации на над 500-те деца, около 100-те диабетици и пациентите с други хронични заболявания, чиито лекарства изписва джипито", коментират пред ДУМА д-р Радослав Ненов и д-р Георги Миндов. За да стигнат до най-близките ДКЦ-та - 16-о или 18-о, хората от Враждебна трябва да сменят поне по две превозни средства, което е еднакво голям проблем и за майките с бебета и малки деца, и за възрастните. Затова хората излизат на граждански протест, блокират за кратко "Ботевградско шосе". Организират го по всички правила, идва полиция и жандармерия да охранява протеста, както си му е редът. Хората от квартала притискат кремиковския кмет. Той прекратява "наемните правоотношения с "Медицински център - Възраждане ЕООД" и изпраща писмо до Фандъкова с молба да бъде отменен търгът, но столичната градоначалничка му връща отговор, че няма основания да прави това. Сиреч, към днешна дата нещата си остават непроменени, въпреки че през септември, по време на гражданския протест, хората бяха убедени, че са отвоювали здравната си служба.
Хората негодуват и защото

земята за здравната служба е дарение

на общината от няколко фамилии с цел да се построи именно здравна служба. Тогавашният кмет дори е успял да уреди сградната конструкция: "Била е предназначена за Сахара, но той се пребори, сглобиха тук сградата", спомнят си възрастните жители на Враждебна. В събота и неделя, както и в празнични дни, след работа, жителите на Враждебна са работили на строежа. Затова днес не им е безразлично какво се случва със здравната им служба. Още повече че плъзнали слухове, че като се вземе под наем сградата от медицинския център, там ще има СПА, басейн, ще се провеждат модерни медицински и разкрасяващи процедури, и пр., и пр. "Ние сме обикновени хора и искаме елементарни неща като например, когато сме болни, да може да ходим на лекар в селото", казват възрастните минувачи, които срещнахме.
Докторите недоумяват защо се отдават под наем и заетите помещения, при положение че през 2007 г. нарочна фирма оценител - "Софинвест", прави оглед на помещенията и в доклада си пише, че 4 от тях са заети. Приложени са снимки на работещите доктори и на чакащите пациенти. Две години по-късно експертната оценка за определяне на пазарна месечна наемна цена е актуализирана със същите данни и същото становище. Още повече че лекарите имат договор с НЗОК по силата на Националния рамков договор за 2010 г. и са задължени да предоставят първична медицинска помощ.
Имотът е бил публична общинска собственост, но впоследствие, неясно по какви причини, през юли 2004 г. е преактуван като частна общинска собственост от предишния кмет на Кремиковци. "Ние не бяхме уведомени тогава", казват докторите наематели.
Потърсихме за коментар общинския съветник Жельо Бойчев. След като се запозна със случая, той разговаря с районния кмет на Кремиковци Ивайло Панев. Стана ясно, че Панев вече бил депозирал в СОС докладна за промяна на собствеността на земята под здравната служба с цел връщане на положението "общинска публична".
Панев обяснил още, че когато се обявявал търгът, той възложил на свой служител да изготви документите само за незаетите помещения. Макар изключително стриктен, служителят, който междувременно починал, очевидно по грешка изготвил документи за цялата сграда, обяснил на Бойчев кметът. Той дори бил предложил на новия наемател - медицински център "Враждебна" с управител д-р Лилия Георгиева, да се откаже от въпросните четири помещения, заети от сегашните доктори, за да може да останат всички в сградата.
Не е ясно дали проблемите възникват поради недоглеждане и некомпетентност - отдаване под наем на цялата сграда, при това - конкретно за медицински център, или всичко е тенденциозно.
Днес, 2 ноември, е насрочено първото дело в Софийския административен съд по иска, заведен от четиримата доктори срещу решението на Йорданка Фандъкова.
Имат ли шанс жителите на Враждебна да запазят здравната си служба тепърва предстои да се разбере.

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ