От замък на замък
Големи, малки и по-малки замъци красят земите на Словакия
/ брой: 180
В последните години Словакия изживява своя ренесанс като европейски топ ски курорт. При все това замъците й, разпръснати по нейните хълмове или техните руини, реещи се по билата на Татрите, си остават най-впечатляващата окото забележителност.
Словакия може да се похвали като една от най-гъсто населените със замъци европейски страни. Има не по-малко от 130: замъци, замъци-крепости и по-малки замъчета. Ако се обърнем назад към дните, когато съществуваше Чехословакия, значи заедно с днешна Чехия страната бе коронована на първо място от Книгата на рекордите на Гинес за най-"замъчната" държава в Европа. Историческата необходимост за строежа им е обусловен от местонахождението между страни/кралства, които често са воювали помежду си. През различни периоди днешна Словакия е била под моравско, османско и унгарско управление. Планините в северната част на страната пък са стратегически локации за отбранителни съоръжения.
Най-естествено е обиколката на замъците на Словакия да започне от столицата Братислава. Днес градът е единствената столица, разположена на границата между две държави. Но положението й през времето винаги е изисквало тя да има здрава защита. В околността на град Девин има останки от укрепен замък още от VIII век. Днешната крепост (или руините й) са разположени сред драматичен пейзаж - върху скали, откриващи панорама към мястото, където Моравия се влива в Дунава. Сред руините се разпознават църква от IX век и порта от XV век. Руините в западната част на комплекса са по-опасни и зимно време са затворени за разходки. До крепостта стига редовна градска автобусна линия.
По долината на река Ваг близо до границата с Чехия на 120 км от Братислава се намира 50 000-ия град Тренчин. Едноименният средновековен замък, надвиснал от хълма над градеца, е един от най-"фотогеничните" в Словакия. Хълмовете на града са били населени още далеч преди Моравската империя, но едва от този период (X век) са най-ранните съхранени до днес руини. Готическият замък с приличния на пагода покрив датира от XI век. Тренчин е място, пълно с живот. През цялата година тук едно събитие следва друго.
Един от най-живописните, най-приказните е замъкът на Бойнице. Той е и сред най-популярните места за туристите и се появява в редица филмови продукции. Дизайнът му прави реверанс на френските замъци по Лоара и това е така благодарение на последния му собственик Ян Палфи (1829-1908). Не само е финансирал строежа, бил е сам негов архитект и интериорен дизайнер. Повечето от това, което се вижда днес е правено през XIX век, макар оригиналният замък да датира от шест века по-рано. През XV век е принадлежал на крал Матиас Корвин, който го оставя на незаконния си син Янос, а фамилията Палфи не спира да го строи и реставрира, откакто го притежават от XVII век. Последният Палфи също е бил изтъкнат колекционер на изкуство; днешните мебели и гоблени също са оставени от него. За жалост след смъртта му неговите наследници биват повлечени от низ препирни и разпродават на парче ценни произведения на изкуството, а след това през 1939 г. продават замъка и земите му на Ян Бата - собственик на едноименната фирма за обувки. След 1945 г. чехословашкото правителство конфискува собствеността и замъкът става седалище на няколко държавни институции. На 9 май 1950 г. избухва голям пожар и замъкът е възстановен за сметка на държавата. Днес той е най-посещаваният музей на Словакия - годишно тук идват към 200 000 души. Не по-малък интерес представлява и пещерната система под основите. Всеки месец май пък тук се провежда Международният фестивал на призраците и духовете.
Замъкът Спиш е един от най-големите в Европа замъци на планински хълм. Първата постройка датира от XII век и бива укрепван в продължение на следващите 600 години. В слънчев ден камъкът ослепително се белее - особена характеристика на неговото величие. По-голямата част от замъка днес е в руини, но има една малка запазена част, музей и страховита тъмница.
Орава
Друг замък, кацнал на хълм, е Орава, който се извисява на около стотина метра над едноименната река край малкото градче Оравски подзамок. Впечатляващата му осанка стои тук от XIII век, а тук е снимана лентата от 1922 г. "Носферату". По-голямата му част е в забележително добро състояние, има и музей.
Известинят крепостен град Банска Бистрица (XVI век) е строен главно от турците по време на османското иго по тези земи. И докато самият градски замък да не е сред най-интересните, то помещаващият се в него музей е сред едни от най-добрите на републиката. Ако пък сте мераклии да прекарате нощта под покрив на замък, то за това е пригоден Липтовски храдок (букв. Замъчето на Липтов) от XVIII век, което се намира в едноименния град.
Страница на Савена Злъчкин
Текст под снимки:
3201 - Руините на Девин край Дунава
3201-2 - Замъкът Девин с "Девичата кула"
3202 - Тренчин над едноименния градец
3202-1 - Приличният на пагода покрив на Тренчин го прави един от най-сниманите
3203 - Бойнице - перла в короната
3203-1 - Златната зала на Бойнице. Латинското "Omnia cum tempore" - "Всичко с времето си" краси тавана с позлатена дърворезба. Днес залата се използва за сватби и други особено празнични събития
3204 -
3205 - Градският замък на Кежмарок - едно място наистина в страни от утъпканите пътеки. Едноименният град е приятно местенце, разположено високо в Татрите
3205- 1 - Татрите, погледнати от Кежмарок
3206 - Скромните размери на Липтовски храдок не пречат на гостоприемството му
3207 - Градският замък на Банска Бистрица