На първо четене
НС прие актуализацията на Бюджет 2013
Орешарски поиска съвет от ГЕРБ как да "открадне" дълга
/ брой: 171
Актуализацията на държавния бюджет за 2013 г. бе приета на първо четене вчера от 115 народни представители. Гласуваха общо 213 депутати, от които 88 бяха против, а деветима от "Атака" и един от ГЕРБ се въздържаха от мнение. Проектозаконът за актуализация на бюджета предвижда увеличаване на дефицита с около 500 млн. лв. и емитирането на 1 млрд. лв. външен дълг. Дългът е предназначен за погасяване на заема, взет през февруари тази година, а останалата част от парите ще бъде оставена във фискалния резерв за следващата година. В проектозакона не са предвидени, както стана ясно още в понеделник, увеличаване на минималната работна заплата и пари за коледни добавки на пенсионерите.
С актуализацията на бюджета даваме, а не отнемаме финансова стабилност, обясни от парламентарната трибуна финансовият министър, който представи мотивите за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на РБ за 2013 г. Тази стъпка ще даде възможност да се разплатим с бизнеса, увери Петър Чобанов, според когото през последните години резервът е бил неглижиран и това довело до свеждането му до минимум.
"Нямам никакво намерение да оглавявам схеми за контрабанда, а да положим всички сили с институциите да разбием тези схеми. Разходите трябва да се актуализират, защото няма гъвкавост", каза Чобанов в отговор на публични подмятания, че управляващите искали да "пипнат" схемите на ГЕРБ. С актуализацията на бюджета икономиката се стимулира не само с разходване на средства, а и с конкретни мерки. Ние стимулираме бизнеса с това, което му дължим, подчерта Чобанов. За фискалната политика на Дянков той каза, че се характеризира с дефицит, което "подсилва необходимостта от подобряване в бюджетната рамка".
Актуализацията се прави, за да може държавата да се превърне в предвидим партньор в отношенията с бизнеса, да може да плаща навреме това, което дължи по договори. Да може да акумулираме резерви и да се върне гъвкавостта на фискалния резерв, коментира Чобанов. Той обясни, че половината от този 1 млрд. лв., който ще бъде изтеглен, ще бъдат насочени към фискалния резерв и парите ще бъдат използвани през 2014 г. за финансиране на реформи и социални политики.
Фиксацията в рязане на разходи и нисък бюджетен дефицит е довела до отлагане на ключови реформи в образованието и здравеопазването. "Имаше резерв в здравната каса, който трябваше да се използва за реформи. За съжаление този резерв беше прехвърлен към общия и се похарчи за текущи разходи", обясни финансовият министър.
С голямо внимание се отнесох към всички бележки, особено на опозицията, опитах се да отговоря на по-ключовите от тях, да разсея съмнения и опасения, които имаха, и да дам пояснения и по други въпроси, заяви премиерът след участието си в парламентарния дебат. Пламен Орешарски посочи с кои три политики на Дянков не е съгласен - финансирането или задържането на дефицита чрез неразплащане на поети ангажименти, финансирането на дефицита или задържането му в предварителните граници чрез нерегулярно и просрочено възстановяване на ДДС и лошото управление на ликвидността. "Предишното правителство си позволяваше да играе на ръба на фискалния резерв или дори под неговия санитарен минимум, което създава изключителни проблеми.
Една от първите справки, които поисках през юни 2013 г., беше за очакваното неизпълнение на приходите. За първите 6 месеца на 2013 г. данъчните приходи достигат 46,5% от разчетените, каза Орешарски. Той коментира и спекулативната теза за новия дълг от 1 млрд. лв., като увери, че в актуализацията общият размер на дълга от 14,6 млрд. лв. не се изменя.
Това, което е предвиждало правителството на ГЕРБ, ние не го сменяме, обясни Орешарски. "Ако имате дълг от 100 лв., който ви изтича в падеж и вземете нов дълг от 100 лв., за да платите стария, с колко се изменя размерът на дълга ви? И как ще "откраднете" новите 100 лв.?", попита риторично Орешарски. Ако ме посъветвате, мога и да се възползвам, обърна се той с ирония към опозицията.
Едно към едно
Не виждам защо бюджетните 2% трябва да бъдат "свещена крава" у нас. Защо Великобритания може да има 6,3 на сто бюджетен дефицит, Франция - 4,8%, Холандия - 4,1 процента, а ние да не бъдем на онова, която разрешават Брюсел и Маастрихт - 3 на сто. Защо ние трябва да бъдем по католици от папата, за да бъдем винаги най-бедните ли?
Петър Кънев - народен представител от Коалиция за България