16 Ноември 2024събота16:07 ч.

Задържан за купуване на гласове

На фокус

Мисията е възможна

Ограничаването на купуването и продаването на гласове изисква действия, а не парадни протоколи за съвместно сътрудничество

/ брой: 160

автор:Ина Михайлова

visibility 2652

Ина МИХАЙЛОВА



Стана традиция в навечерието на избори главният прокурор Иван Гешев да предлага съвместно звено с МВР и ДАНС за противодействие на купуването на гласове. От държавното обвинение твърдят, че през годините работата на това звено е показала "добри резултати и практики, които са в интерес на българските граждани".
Подобни звена наистина са създавани многократно. За техните "добри резултати" обаче може да се поспори. Задържаните са предимно хора на най-ниско ниво, санкциите - символични.
В навечерието на предишните избори тогавашният вътрешен министър Бойко Рашков отказа да участва в подобно междуведомствено звено. МВР и прокуратурата взаимно си размениха обвинения кой е по-виновен и кой какво не прави. Рашков заяви тогава, че от това ръководство на прокуратурата МВР не може да очаква съдействие, а само спънки и противодействие. Според него прокуратурата по места е "получила като че ли указания" по всякакъв начин да се неглижира полицейският труд. От прокуратурата пък твърдяха, че тези изказвания са "опит за грубо посегателство върху независимостта" й.
За настоящия служебен министър на вътрешните работи купеният вот е приоритет. МВР ще впрегне всички средства, включително СРС, подслушване и следене, срещу тези, които търгуват с гласове, предупреди Иван Демерджиев. Какви ще са резултатите? Предстои да видим...


Преди година министърът на правосъдието беше осъден за... купуване на гласове. Присъдата е три години затвор и петцифрена глоба. Причината - купувал гласове, за да осигури място на своята съпруга в парламента. Случи се, но... в Япония.
У нас подобно явление сигурно ще влезе в доклад на Европейската комисия и ще бъде развявано от прокуратурата и съда като пример за успех в битката с купуването на гласове. Уви, ще трябва да почакаме още.
Досега проблемът с купуването на гласове се разрастваше с всеки избор. Търговците ставаха все по-нагли, по-изобретателни и по-недосегаеми. Те не само не се криеха от органите на реда, но дори пред камерите и микрофоните демонстрираха почти с наслада порочни изборни практики. И избори бяха печелени с мобилизирани в последния момент гласоподаватели, които се изсипваха на тумби в избирателната секция и обръщаха резултата. А никой не вземаше мерки. Дали защото напазаруваните гласуваха за когото трябва... Никой не си мръдваше сериозно пръста, за да бръкне

до дъното на вмирисаната каца

Какво обаче се случи на миналогодишните последни два вота за парламент? Полицията проведе много, и то показни акции. В ромските квартали в големите градове бяха "проверени" адреси. Имаше и арестувани. Като синът и съпругът на кметицата на Симеоновград Милена Рангелова, в чийто дом бяха открити пари и списъци с имена. Делото срещу обвиняемите влезе в съда, но е върнато на прокуратурата заради пропуски.
Преди два месеца СГС оправда общинския съветник от Созопол Цветелин Георгиев по дело за купуване на гласове. На парламентарните избори на 11 юли м.г. той беше четвърти в листата на "Изправи се! Мутри вън!". Главният прокурор Иван Гешев му поиска имунитета заради разследване за търговия с гласове, а Георгиев бе изваден от листите на коалицията. Според обвинението той раздал на четирима души в бургаското село Маринка пликове с колбаси, брашно, леща и макарони. За подобно престъпление законът предвижда от 2 до 7 години затвор и глоба от 10 до 30 хил. лв. В Раковски привикаха служители на чистотата превантивно и ги накараха да подпишат протоколи, че няма да се занимават с изборна търговия. Бяха проверени магазини, заложни къщи, излязоха списъци... В Разград се оказа, че са подавани заявления за гласуване в подвижни урни от лица, които не са с трайни увреждания.
Два дни преди изборите през юли м.г. директорът на Националната полиция главен комисар Станимир Станев съобщи: "38 са задържаните за престъпления срещу изборното законодателство у нас в последните дни. Броят на проверените места, за които има постъпила информация, че се извършва дейност, която е в противоречие с НК и касае престъпления, свързани с изборния процес, са общо 2371. Имаме и издадени 2707 протоколи за предупреждение по Закона за МВР."
След изборите през юли м.г. МВР отчете 400% увеличение на делата против политическите права на гражданите спрямо данните от вота на 4 април. Факт е, че

акциите на МВР дадоха резултат

и контролираният и купен вот намаля.
Недоволни обаче пак имаше. Най-много скочиха представителите на ГЕРБ и ДПС, както и на правозащитните организации. "Тормоз! В ужас са, че социолозите ни дават 8-9% преднина. Такава безпардонност не е имало и през 1944 г.!", заяви Бойко Борисов в град Раковски. След като загуби изборите, бившият премиер каза: "Радвам се, че след тази упражнена репресия към нас имаме такъв резултат и че ни оставиха живи".
ДПС не спря да тормози Бойко Рашков и от парламентарната трибуна заради акциите на МВР. Лидерът на партията Мустафа Карадайъ го упрекна, че погазва конституционни права на българските граждани, ограничавайки ги с органите на реда да могат да гласуват. Правозащитници се оплакваха от присъствието на тежковъоръжени полицаи в ромските махали, но премълчаваха обидите и подигравките, на които години наред бяха подлагани униформените именно в тези квартали.
Рязко спадналата избирателна активност в ромските квартали, видно от протоколите в изборните секции, показа, че мисията е възможна. Данните показаха и друго -

рязък спад на избирателите за ГЕРБ и ДПС

от хиляди до няколкостотин. От репортажите на телевизиите лъсна и огромното разочарование на местното население, останало с празни ръце.
В дните до предстоящите на 2 октомври избори социологията ще се развихри. За жалост, проучванията й не могат да предскажат купените гласове...
Нека да погледнем на изборите обаче и от страната на избирателя. Както казваше баба, сиренето в магазина все още е с пари и ще бъде. И това важи в особено голяма степен за малките населени места. Както и за фирмичките, в които шефът така и стиснал за гушата подопечните, че...
Според периодични изказвания на експерти от Центъра за изследване на демокрацията риск от контролиран или купен вот има при близо 2500 секции от общо 12 000 в страната. Преди време друго изследване - на "Галъп", "преброи" около 600 хиляди души, които са обект на купуване и продаване на гласове - предимно необразовани, по-бедни или от малцинствата. Днес,  съдейки по данните на родната и европейската статистика, в групата на "по-бедните, необразованите, малцинствата" влизат все повече българи. Такива с малки или символични доходи, без пари за ток, вода и парно, енергийно бедни, социално слаби, включени или изключени... Както искате ги квалифицирайте и подреждайте в таблици. Точно тези хора в годините видяха, че наказание за големите престъпления няма, а за кокошкарските изпълнения - бол вратички в закона. Та, когато тези хора имат нужда, от една страна, и нямат страх - от друга, какво им пречи да си продадат гласа? За Съвестта с главна буква няма да говорим. За част от тези хора гласуването се свежда до: "избирам по-малкото зло, ако въобще избирам" или "за кого да гласувам, всички са едни и същи маскари..."
Да си кажем и другата истина - дилърите на гласове много добре знаят какво предлагат "на пазара" - от години са в джаза. Няма да се "котират", ако не са "в час". Същите тези хора държат като в менгеме - с наказания, с натиск, с принуда, дори с физическа - подопечните си. Че полицията ги респектира, респектира ги. Тук-там има по някое дело.

Гърмят "цаците", "акулите" са недосегаеми

Големите играчи, стратезите и моторите на схемите "не горят".
От партийни централи и изборни плакати обещанията за честни избори са едно, но в малкия град, в квартала, в махалата ситуацията е коренно различна. И всичко е позволено... В същото време взаимните нападки между МВР и прокуратурата играят в полза на брокерите. Прокуратурата например е произнесла 626 отказа за образуване на досъдебни производства за президентските и парламентарните избори през ноември 2021 г. 25 са отказите, свързани с президентски вот, а 601 - с парламентарния. Аргументът е липса на събрани от органите на МВР данни за извършени престъпления.
Ако държавата иска да се бори с купуването на гласове, са нужни действия - от наказателно преследване, през изкореняване на порочната среда, която е обективна предпоставка за покупко-продажба на гласове, до ефективни присъди. За това обаче е необходима не просто имитация, а истинска дейност. Защото купуването и продаването на гласове са престъпления.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ