16 Ноември 2024събота20:38 ч.

Зеленото мислене се възпитава от училище

Всички във Великобритания се съобразяват с изискванията на екологията

/ брой: 244

автор:Галя Кларк

visibility 2574

Грижата за опазване на природата и защитата на животните във Великобритания са на доста високо равнище, но проблеми винаги се намират. На Острова рециклирането е издигнато почти в култ. Светът се чуди какво да прави с пластмасовите торбички - съветът е да се използват многократно. В България се заговори напоследък, че обикновените пластмасови торбички ще са по 15 ст. Цената им се обсъжда и на Острова. В Уелс от 1 октомври въведоха цена на пластмасовите торбички от 5 пени. В Ирландия торбичките се заплащат, в Англия засега те са безплатни, плаща се само за големите по-стабилни торби - 10 или повече пени. Но има голямо удобство, въведено от веригите Co-op и Waitrose - по-стабилните торби, които купувачите купуват, ако се пробият или изхабят, могат да се заменят за нови безплатно. Освен това картите с чип, при които клиентите трупат точки и срещу тях получават ваучери за пазаруване, често имат и екологични "зелени" точки. Например веригите "Теско" и "Сейнсбърис" предлагат подобни бонус точки,

ако клиентът си е донесъл собствени

торби, независимо че не са от техния бранд. В големите вериги има пунктове за връщане на стари компютри, телефони, всякакви електрорни уреди, които се събират за рециклиране. Ако купувачът използва тези пунктове, също получава точки в картата си за пазаруване от съответната верига.
Домакинствата събират органичните отпадъци от храни в черен контейнер, а в зелен изхвърлят съответно хартия, стъкло и метални кутии от консерви. Тези кутии, както и стъклените буркани, трябва да се мият преди да се изхвърлят, но едва ли всяко домакинство е постигнало такова ниво на съзнание. Кафяви са контейнерите за отпадъци от градината - листа, клони и т.н. Който желае, може да поиска срещу заплащане и кафяв контейнер.



Черните и зелените контейнери се събират през две седмици - едната седмица се събират черни, другата зелени. На партийната си конференция в началото на октомври в Манчестър консерваторите решиха, че ще предложат боклука с хранителния отпадък да се извозва всяка седмица, а не на 14 дни. Това са лични контейнери на всяко домакинство и всеки си ги поддържа чисти и отговаря за тях.
На разделното събиране на боклука и рециклирането се обръща специално внимание в училище. Домакинствата пък получават брошурки с указания и напътствия за правилното разделяне на боклука. Напоследък е актуално правенето на

компост за градината в домашни условия

Мнозина на Острова имат кучета домашни любимци, но са длъжни да почистват след тях по улици и паркове. Торбичките с кучешки екскременти се изхвърлят в специални червени кошчета за боклук.
Рециклирането е пряко свързано с грижата за природата. Състоянието на дивия живот е едва ли не държавен въпрос. По телевизията има множество предавания, където се поставят въпроси не само за застрашени видове, но за състоянието на хабитатите (обиталищата) на много от типичните животни, които живеят на Острова. Често може да се видят буренясали места около малки рекички, целите в коприва и храсталаци с тръни. Те се оставят така нарочно, за да се запазят обиталищата на редица видове. Калинките са много ценени тук. А те са главно по копривата, така че

копривените площи не се изкореняват

а само се косят, когато станат прекалено високи. По полетата се поставят пластамасови парчета като черджета, под които може да се завъди див живот. Те са номерирани и след време се проверяват от съответните служби в кметствата, които пишат екоотчети за дивия живот в съответния район. Така на национално равнище има актуална статистика по райони какви видове и с каква честота се срещат на територията на Великобритания. 
Около градовете задължително има т.нар. зелени пояси (Green belts). Те предпазват градските територии от лудостта на вечното разширение и строене на нови домове. Затова и понякога поясите са проблем пред строителството на нови къщи. Насърчава се карането на велосипеди от малки и големи не само по алеи в градове, паркове и гори, но и между градовете.
С екологията се съобразяват и земеделието, индустрията, услугите, целият живот. Много по-скъпи от обикновените са зеленчуците и плодовете без торове, както и хранителните продукти, в които няма химически добавки, оцветители, Е-та и прочие вещества. В България ги наричаме биопродукти, а в Англия - органик. Храните и продуктите, като мляко, яйца, мед, конфитюри, всичко, което не е от нормалния магазин, а от фермерски магазин или от фермерски пазар, е също доста по-скъпо. Смята се, че местният продукт е плод на устойчиво развитие, при това отглеждан чисто, без химикали. А купувайки тези фермерски храни, потребителите смятат, че така подкрепят местното производство и земеделие. Тази тенденция към устойчивия начин на живот, при който

местното има много по-висока стойност

от вноса, се проявява и при насърчаване на местните индустрии и занаяти. В тази рецесия, при която непрекъснато се затварят магазини - от най-малките до огромни вериги, в различни градове местната общественост създава кампании да се купуват местни стоки. Така за миналата година имаше кампания в няколко съседни градчета около Коледа с мото Buy Local (Купувай местното), а тази година местните вестници и кметства разширяват кампанията целогодишно под наслова Love Local (Обичай местното). Това е вид местен протекционизъм, роден, от една страна, заради устойчивото развитие, а от друга - заради кризата. Хората

подават ръка на индустриите

и услугите в техния град. Тук горското богатство се опазва наистина с голяма любов. В обществените гори има информационни центрове за туристи, в които има всякаква информация, книги и сувенири за дървесните видове, за почвата, за птиците, таралежите, елените и другите обитатели на гората. В зоологическите градини се отчитат спецификите в начина на живот на съответните животни. Те не живеят в типичните познати клетки, а в големи, много просторни затворени пространства. В страната съществува и т.нар. Sanctuaries, резервати - нещо като домове за възрастни или болни... коне, магарета и др. животни. Понякога това са бивши състезателни коне или пък престарели магарета, дълги години яздени от децата по британските плажове. В тези убежища също има специални информационни центрове, където деца и възрастни научават повече за съответния вид животни, за грижите по тях и могат да си купят сувенири, картички и книги, посветени на конете или магаретата.  

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ