Под ръководството на Бойко Борисов
Все по-бедни и все по-безработни
Състоянието на икономически активното население през последната година става по-тревожно, а сегашното правителство крие фактите, които не са му изгодни
/ брой: 249
Рая СТЕФАНОВА
Пазарът на труда има значение не само общо за икономиката, но в социален план. В него се предлага работна сила, която се среща с търсенето на човешки ресурс - специалисти, необходими на икономическите агенти и държавата за осъществяването на тяхната дейност, с която те допринасят за формирането на брутния вътрешен продукт на страната. Пазарът на труда е и чувствителна социална зона, защото от него голяма част от икономически активното население намира средства за препитание и поддържане стандарта си на живот.
Трудоспособното население в страната е на възраст над 15 години и е между 15 и 64 години. То формира основната част от работната сила у нас и е разделено на заети и безработни. С известни колебания за отделните години, става въпрос за около 3,5 млн. души. При по-внимателно разглеждане на данните, през последната година се очертават негативни тенденции, които будят притеснение.
Броят на заетите лица през 2009 г. намалява с 3,2% в сравнение с предходната година и се връща до нивото на 2007-а. Така положителната тенденция от 2005-2008 г. за увеличаване на заетите средно с 3,5% на година се прекъсва (Фиг.1). Това са лицата, които извършват работа за производство на стоки и услуги поне 1 час срещу заплащане (в пари или в натура) или друг доход.
Фиг.1
За съжаление, очертаващата се тенденция през 2009 г. продължава да се развива и през 2010-а. Последните публикувани данни за т.г. за работната сила и наетите лица по трудови и служебни договори спират до второто тримесечие. Очевидно сегашното правителство крие фактите, които не са му изгодни. Сравнителните данни са за първо полугодие на годините от периода 2005-2010 г. Наетите лица за първите шест месеца на 2010 г. намаляват до нивото за същия период от 2006 г. (Фиг.2).
Още по-силно се очертава тенденцията при наетите на трудов и служебен договор - техният брой вече е под нивото за същия период от 2005 г., като само за 2010-а те намаляват със 7,3% (Фиг.3).
Фиг.2
Фиг.3
Както е видно от посочените данни, броят на наетите и заетите лица бързо намалява. Освен свиване на потреблението, другите фактори, които влияят върху процеса, са неразплащане на търговските вземания между фирмите, които задълбочават междуфирмената задлъжнялост, противоречивите сигнали на правителството относно стопанското управление и увеличение на разходите за производство и наложителната оптимизация.
Задълбочаващите се проблеми в икономиката и нерешаването на "изкривяванията" в производствената верига водят до увеличаване на безработицата. Безработните са другата част на работната сила в страната. Това са лицата, които нямат работа и търсят такава активно в продължение поне на един месец. Техният брой нараства. През 2009 г. те се приближават до тези от 2005-а, като само за м.г. са се увеличили с 19%, спрямо 2008 г. (Фиг.4).
Фиг.4
Сравнителните данни за първата половина на годините от периода 2005-2010 г. са много тревожни. Безработните за полугодието на 2010 г. достигат тези от 2005-а. Без работа през първото тримесечие на т.г. са 341 хил. души, а през второто - 342,2 хил. души, или средно за полугодие - 341,6 хил. души. Сравнението със съответните данни за предходните години е видно от Фиг.5. След слабото увеличение с 2% през 2009 г., през 2010 г. безработните нарастват с 54% (Фиг.5).
Фиг.5
Известният измерител на процеса за изменение на безработните - т.нар. коефициент на безработицата, също е показателен. Той предствавлява дела на безработните в икономически активното население, т.е. лицата между 15 години и пенсионна възраст (Фиг.6).
Фиг.6
Засега безработицата скача от 6,35% на 10,1%, или с 59%. От Фиг.7 е видно, че най-сериозен източник на новите безработни е частният сектор. Освободените лица от него нарастват с 3% през 2009 г. и още с 10% през първата половина на календарните години.
Фиг.7
Основната част от безработните през първата половина на 2010-а са хора между 15 и 34 години (32%) и такива със средно образование, включително придобита професионална квалификация (55%).
Фиг. 8
Фиг. 9
Цифровите данни за състоянието на трудовия пазар и безработицата, както и тенденциите при управлението на ГЕРБ, са показателна характеристика за управлението на настоящото правителство. За жалост те вече се усещат осезаемо от повечето българи, при това само от отварянето на вратата на хладилника...