16 Ноември 2024събота15:02 ч.

В подкрепа на феърплея

/ брой: 148

автор:Таньо Василев

visibility 3618

Един от основните акценти, с които ще се запомни световното първенство по футбол в ЮАР, независимо от това какво ще се случи до неговия край, ще бъдат грубите съдийски грешки. Грешки, заради които фенове, специалисти и дори рефери, като англичанина Хауърд Уеб, призоваха ФИФА да разреши официалното въвеждане на нови технологии, за да не се опорочават мачовете. Защото неотсъденият гол на Франк Лампард срещу Германия и километричната засада на Карлос Тевес срещу Мексико са фрапиращи гафове, от които най-популярният спорт в света трябва да се отърве.
Няма фен, чийто любим отбор някога да не е бил ощетен, но в даден момент на човек просто му писва. Извинението, че футболът е много бърза игра и арбитрите трябва да взимат решения за части от секундата, вече не върви. Не и в ХХI век. Развитието на технологиите трябва да подпомага еволюцията на хората и техните дейности и футболът не прави изключение. ФИФА трябва да престане да си прави оглушки и наистина да подкрепи проповядвания от нея феърплей. Отборите трябва да се побеждават на базата на реалните си възможности, а не заради погрешни отсъждания. И Германия, и Аржентина най-вероятно пак щяха да спечелят, ако съдиите бяха взели правилните решения, а Англия и Мексико поне щяха да напуснат турнира без усещането, че една грешка е провалила 4-годишния им труд.
Вариантите пред ФИФА не са малко. Световната футболна централа може да въведе видеоповторения, топка с чип, сензори на гредите или в краен случай двама допълнителни съдии до вратата, както направи УЕФА в първото издание на турнира Лига Европа. Някои от тези решения наистина биха накъсали играта за секунди или минути, но нима оспорването на реферските отсъждания не отнема време? Освен това подобни технологии вече се използват успешно в американския футбол, хокея и тениса, а спорните ситуации във футболните мачове обикновено се броят на пръстите на едната ръка.
Защо обаче президентът Сеп Блатер не иска да се вслуша в мнението на феновете? Съвпадение ли е, че Аржентина и Германия играят с екипи на "Адидас", който е основен спонсор на футболната централа? Оказва ли влияние това, че аржентинецът Хулио Грондона е вицепрезидент на ФИФА? Съществува ли някакъв таен сценарий за развитието на Мондиала? Въпросите са много, а техните отговори надали ще излязат наяве. Едно е сигурно - за организация, която през 2009 г. регистрира печалба от 147 млн. евро, не би трябвало да е проблем да отдели средства, за да гарантира феърплея на най-големия футболен форум в света.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ