16 Ноември 2024събота23:25 ч.

Зад фасадата

Утопия в миналото

/ брой: 146

автор:Андрей Пантев

visibility 4049

Изследването на далечни исторически корени и генеалогични начала днес имат значение само като любопитство. Както ние в момента се интересуваме от прадедите си и предшествениците си в рода, без да смятаме, това ни прави по-умни и благородни.
Но трябва да се има предвид един основен въпрос, а той е дали същността на произхода означава качество. Има един популярен израз "бели по рождение" и той има както позитивно, така и негативно значение. Но не може да не открием една тягостна зависимост в нашето историческо битие. А това е, че колкото по-зле се чувставаме в средата на нашето съвремие днес, толкова по-упорито се вкопчваме в често пъти основателни, но в повечето случаи в умопомрачителни теории.
Ако се окаже, че сме иранци, какво от това? Променя ли този факт днешната ни способност да се справим с предизвикателствата и опасностите на ежедневието. От друга страна, не са необходими мастити познавачи и далечни разходки в миналото, за да се охарактеризира нашата типология. Достатъчно е да излезеш на улицата, да чуеш говора и фонетиката ни, начинът ни на изразяване към другите, за да разбереш до каква степен е преодоляла времето една съставна част над друга. Не можеш да кажеш, че в 15 процента сме траки, а 18 процента от същността ни е славянска. Много ясно е, че наименованието прабългари е изобретено през ХIХ век. Но това някаква отлика ли е?
Ако днес даваме качествена характеристика на едно наименование, спазвайки този принцип, трябва да заявим, че единствените римляни са румънците, защото тяхната страна е назована по този начин. Но никой в нормалния свят не възприема тази възможност като реална. Някога проф. Николай Генчев, който беше погален от Бога като талант, беше казал, че българската историография трябва да се освободи от своя провинциализъм. Това е доста удачно проникновение днес, лаконично, но в същото време е точно. Много лесно е да удивиш невежествена читалищна публика или студентска аудитория с това колко сме велики или разнообразни, храбри или изобретателни, когато няма опонент или вектор за сравнение.
В генеалогичен план не виждам като търсене да се намира онова, което да извинява съвременното ни безсилие. За да се разбере особеното и значимо място на България, трябва да знаеш поне историята на седем-осем държави и нации поне на европейския континент. Да знаеш поне няколко европейски съвременни езика, да не говорим за "старите" езици. Това, че думата "чеп" я няма в другите славянски езици, не значи, че непременно е прабългарска. В това отношение търсенето на произхода на българите като етническа сплав до голяма степен не е укорително, а поощрително. Но имам чувството, че онова превъзходство, което го нямаме днес, искаме да го намерим в миналото, а това се нарича утопия в миналото.
Никой не може да отговори днес кои са англичаните, французите, кои са испанците. Германия и Италия са изкуствено създадени държави, това не значи, че там няма нация. Нацията ли прави държавата или държавата - нацията. Истината е по средата. Национализмът се възпроизвежда. Той се стреми към държава там, където я няма. А веднъж установена държавата, тя чрез своите институции, дооформя, често пъти и насилствено, една нация. Всички съвременни нации в Европа не са еднородни по произход и облик. Но там търсенето на далечния корен още не означава някакво различие. По същия начин през 60-те години на миналия век афроамериканците започнаха да търяст своите корени, но не се върнаха в Африка и не имитираха поведението на прадедите си. Защото това бяха нови хора. Когато един апартамент е купен и ти вече си влязъл в него, това не те прави автоматично роднина на предишния собственик. Обитаването на една земя, макар и за продължително време, не е индикация за етнокултура, за езикова или манталитетна близост с предшественика, живял по тези земи. Ние се смеем на македонците, че се родеят с Александър Велики, но в същото време често пъти правим точно като тях. И често се шегувам, че това тяхно качество е най-голямото доказателство, че македонците поне в миналото са били българи.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ