16 Ноември 2024събота18:43 ч.

Темата днес

Трагикомедията "Велик е нашият войник"

Младите българи все по-рядко се мотивират да поемат пагона в служба на Отечеството

/ брой: 226

автор:Юлия Кулинска

visibility 2566

След безброй безсмислени реформи в армията ни и вкарването й в НАТО измокреният, гладен, но велик български войник, който с "Ура!"и "На нож!" покоряваше вражеските височини и носеше слава на България, май остана в историята. Десетина-петнайсет години по-късно войската ни продължава да е далеч от обещанията и словоизлиянията на почти всички военни министри за малка, модерна и добре въоръжена армия. Тя е в пъти по-слаба от преди промените. И почти прелъстена и изоставена...

Бюджетът едва стига за заплати

и надежда това да се промени в близко бъдеще не се вижда.
С болка и загриженост за настоящето и бъдещето на българската армия БСП внесе вот на недоверие към правителството за провал в националната ни сигурност и за безнадеждното лошо състояние на войската ни.   
За първи път в парламентарната история искането за оставка на властта ще се гласува в три дни в две седмици. В петък народните избраници продължиха да коват прецеденти, като не събраха кворум и така не можаха да продължат с процедурата за прегласуване на втория вот на недоверие срещу кабинета. Безотговорност, правене напук на опозицията, безсилие или престъпно нехайство!?
Каквото и да се случва в пленарната зала досега, то опасно много прилича на трагикомично шоу в стил "Велик е нашият войник". Трагично, защото фактите за състоянието на армията ни и на сигурността на държавата, които бяха изнесени от трибуната в НС, са ужасяващи и стряскащи. Комично, защото за проблемите, които тресат войската ни се оказаха КОВИД, Путин, войната в Украйна и дори... дезинформацията, за която били "виновни" БСП и "Възраждане".
А всъщност

падението на армията ни

започна след промените и продължи да се засилва с управлението на всяко следващо правителство. Особено фрапиращо беше унищожението на армията ни по време на правителствата на ГЕРБ, които не успяха да решат проблема със затихващия интерес към военната служба. Или пък може би не искаха. Затова пък нелепите решения продължават да предизвикват горчиви усмивки...
Ексвоенният министър Красимир Каракачанов държи приза по глупост, когато пусна "тежката артилерия" за набиране на войници за армията с шоуто "Бъди войник". По примера на тогавашният премиер Бойко Борисов, който събираше министри по паланки и кръстопътища, той правеше това по площадите. С концерти. И с флашмоб, в който главната роля беше отредена на "Пустинна котка", изтъпанчена в центъра на населеното място.
Е, по-голяма глупост едва ли можеше да се измисли!
Рекламата струваше над 70 000 лв. и се вихреше в 29 града. Но това не е беше най-оригиналната хрумка на амбициозния бивш  министър. Той хвърли в ступор българите, като обяви, че ще търси войници и по... радиото.  Мераците му обаче бяха като да впрегнеш каруцата пред магарето. И претърпяха пълен крах, разбира се.
Неоспорим факт е, че младите българи рядко се ориентират към военна служба, а причините за това са много - от тежката геополитическа обстановка до не особено атрактивните заплати. Тази тенденция едва ли ще се промени скоро, защото светът няма да стане изведнъж по-спокоен, нито държавата ни много по-богата.
В последния доклад, който бе приет от парламента в края на май, е констатирано, че 31 декември 2022 г. текущият некомплект от военнослужещи за Министерство на отбраната,  структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия е нараснал, като достигна 19,7% или около 6000 души. От тях

недостигът на офицери е 23,4%,

на офицерски кандидати - 6,5%, на  сержанти/старшини - 10,9% и на войници/матроси - 24,2 на сто.
Със сигурност най-важната причина за това са ниските заплати. Самите военни се оплакват, че за новобранците, без социалните придобивки, трудовото възнаграждение започва от 1000-1200 лева, което едва ли ще привлече огромен брой подготвени кадри. Тази година военните получиха 10% увеличение на възнагражденията, но те са капка в морето.
Ясно е, че представата за работата в армията като за спокойна държавна служба, със сигурни заплати, социални придобивки и ранно пенсиониране е окончателно разбита. Това е динамична и отговорна професия, която изисква много лични качества и непрекъснато обучение. Тя трябва да бъде високоплатена, за да привлече правилните хора, а тези, които искат да бъдат чиновници, трябва да се ориентират към други сектори.
Пред управляващите стои сложния въпрос как да намерят достатъчно пари, за да направят професията "военен" престижна. Защото на този етап с ниските заплати, вехтата техника и лошото планиране е неблагодарна в очите на младите хора, когато се ориентират професионално. И пробутването на клишетата, че професията "под пагон" е призвание и не трябва да се разчита на високи заплати, вече не работи... Когато това се съчетае с некомпетентност, национални предателства и служене на чужди и лични интереси от  овластените да се грижат за войската ни, картинката става като от филми на ужасите.


Атанас Зафиров:
Едва 22% от нуждите на армията ни са попълнени

"С 35% по-малко са кандидатите за Националния военен университет. Това означава реално с 45% по-малко курсанти в първи курс. Местата, които се попълниха са едва 22% от нуждите на армията", заяви зам.-председателят на ПГ на "БСП за България" Атанас Зафиров. Според него това показва липса на желание за намиране на ефективни решения и по-лошото - липса на капацитет в политическото ръководство за това.  
Зафиров посочи, че обясненията на министъра на отбраната Тодор Тагарев за този проблем са несериозни. "Липсата на кандидат-курсанти обяснява, забележете, с хибридната война, която се водела срещу армията, режима на Путин и войната в Украйна! А знаете ли колко просто обяснение има - заплатата на един войник е по-ниска от заплата на касиерка в супермаркет, а един лейтенант-пилот печели по-малко от  шофьор на тролейбус. Ето ви просто решение - вдигнете заплатите, направете добър социален пакет, решете жилищните проблеми на младите офицери и сержанти и мислете повече за Българската армия, отколкото за украинската", подчерта Зафиров.
"Според министър Тагарев мотивите на вота идентифицирали стари проблеми. Стари, стари, но нерешени. Как пък не направихте един опит да бъде решен поне един от тях? Очевидно е, че министърът и неговата политическа свита не са в състояние да решат какъвто и да е проблем на въоръжените сили, но за сметка на това са в състояние да задълбочат старите проблеми, допускайки и нови такива. Така, например, проблемът с некомплекта е на път да се превърне в катастрофа след поредната година на недостиг за попълване на специалностите във военните училища. Така, освен недостиг на войници и сержанти, вече имаме и недостиг, с бъдеща дата, на офицери", коментира Зафиров.
"Всичките тези стари и нови проблеми, включително закупуването на техника без ясна стратегия за развитие на въоръжените сили, показват едно - неспособност на политическото ръководство да управлява процесите в отбраната, а наложените кадрови решения са възпроизвели една военна експертиза, която да обслужва политическите мераци и недомислици на министъра и неговото обкръжение", обобщи Зафиров.
Той обърна внимание, че гарантирането на националните приоритети е елемент от националната сигурност и в това отношение българската държава е точно толкова далеч от Шенген, колкото в началото на това управление.
"Нещо повече, с неадекватното си управление на процеса по охраната на границата, правите всичко възможно да намират нови и нови аргументи срещу България. Рухналата ограда по границата ни с Турция е илюстрация на рухналата ни държавност. Ние дължим голяма благодарност и уважение към хората, които, въпреки усилията на политическото ръководство да ги провалят, правят и невъзможното да спират тълпите мигранти, атакуващи денонощно нашата граница. Как им помагате, господа управляващи? Те имат нужда от високопроходими автомобили, ремонт на пътищата, ремонт на оградата, даже нова, бих казал - по гръцки образец, техника, жива сила. Как отговаряте на тези нужди - министър Тагарев изпраща 50 войника, а от обещаните 1200 гранични полицаи няма следа. Има решение  на всичко това - смяна на това вредно правителство", категоричен е Зафиров.



Социалистите:
Тодор Тагарев е министър на войната

"Имаме правителство на националното предателство, което може да бъде окачествен само и единствено като правителство на слугинажа и далаверите", заяви депутатът от "БСП за България" Борислав Гуцанов.
Той бе категоричен, че премиерът акд. Николай Денков носи най-голямата вина за днешното състояние на отбраната и националната сигурност, защото е назначил за министър на отбраната човек, който, при сложната международна обстановка и войни, вместо да работи за мир и мирни преговори, тика България към военен конфликт.
"Г-н Тагарев, още преди да встъпите в длъжност офицерите от Граф Игнатиев написаха отворено писмо срещу Вас, което е абсолютен прецедент. Съмнителен е въпросът и дали сте работили повече за Министерството на отбраната на Украйна или за това на България. Вие не сте министър на отбраната, а сте министър на войната, защото не се стремите за постигане на мир, а със всичките си действия тикате България към този конфликт", подчерта Гуцанов.
"Отворихте всички български складове въз основа на едно решение на сглобката, взето от хора, които дори не знаят колко са тези складове, но ги отвориха. И кое остана от въоръжението тук в България?  Какво беше предоставено на Украйна? Никой не знае. Къде е защитата на националната сигурност?", попита той.
"Подарихте 100 бронетранспортьора, за които казахте, че са излезли от необходимост и купихте "Страйкър"-и, които струват 1,22 милиарда долара, на цена от 1,37 милиарда долара. На всичкото отгоре, те са на 40 години - същата възраст, на която бяха бронетранспортьорите, които дарихте на Украйна. Не ви ли е срам", обърна се към управляващите  Гуцанов.



2,05 на сто от БВП за отбрана през 2024 г.

Планираните разходите за отбрана за 2024 година възлизат на 2,05 на сто  от БВП, става ясно от проектобюджета за догодина. Това обаче не означава, че всички пари влизат в бюджета на МО. Предвидените общи разходи за отбрана възлизат на 4,217 млрд. лв. В бюджета на МО са заложени 2,657 млрд. лв., а в централния бюджет по проектите за модернизация - 1, 233 млрд. лв.
Съгласно класификацията на НАТО  в тези 2,05% са включени и разходите за  пенсии за пенсионираните военнослужещи, намалени с отчисленията за  военнослужещите към пенсионните фондове, за военните съдилища и военни  прокуратури, за издръжка на Постоянната делегация на Република България в  НАТО и други.
Базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност на военнослужещите остава 380 лв. В бюджета на МО за персонал са разчетени 1, 680 069 млрд. лв. при общо 2, 129 194 млрд. лв. за текущи разходи. В тазгодишния бюджет на МО за персонал има около 200 млн. лв. по-малко.
Базовата заплата е 380 лв. от 2009 г. насам. Тогава, обаче, минималната работна заплата бе 360 лв. За 2024 г. се предвижда да бъде 933 лв. Предлаганият бюджет може да даде още едно 10-процентно увеличение на военните заплати. Дали, обаче, то ще увеличи броя на кандидатите за военнослужещи, е доста спорен въпрос.



И Доброволният резерв се стопи на 13%

Доброволният резерв се стопява заради естествените демографски процеси. Той трябва да е около 3000 души, но докладът за отбраната за 2022 година отчита, че заетите длъжности са едва 13%. Основните причини са финансовата непривлекателност на службата и работодателите, които не искат служителите им да отсъстват дълго.
От стимулиращи до задължителни мерки се обсъждат за военно обучение на гражданите, стана ясно по време на обсъждането на Стратегическия преглед на отбраната. Писането на документа започна в края на септември по поръчка на правителството заради променената среда за сигурност.
Част от възможностите са военното обучение да стане задължително за желаещите, които искат да заемат постове в МВР или в държавната администрация. Така било във Франция, припомнят участници в обсъжданията. Стимулиращите мерки са да бъде повишено заплащането.
 От две години решението на част от проблемите се нарича срочна служба в Доброволния резерв за шест месеца. Бивши военни и цивилни могат да вземат не по-малко от 1200 лева, защитени са от уволнение от другата си работа и лесно може да останат и като кадрови военнослужещи.
ДУМА припомня, че през април Конституционният съд отхвърли питането на служебния кабинет "Донев" дали в мирно време гражданите могат да получават военна подготовка. Законодателят следва да направи преценка в съответствие със заплахите, написаха тогава магистратите, което от Министерството на отбраната разчитат като "зелена светлина" за политиките, залагани и в стратегическия преглед, който трябва да е готов в края на февруари, и в промените в закона за Резерва. Такива промени се задават, сигурни са ангажираните в процеса на стратегическия преглед, но те отчитат, че не финансовият въпрос е проблемът, а липсата на политически консенсус за приемане на мерките.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ