16 Ноември 2024събота19:51 ч.

Студентските празници по света, или как купонясват младите

Честванията на възпитаниците на вузовете се различават не само по начина им, но и по време

/ брой: 282

автор:Альона Нейкова

visibility 4851

Празникът на българските студенти на 8 декември традиционно всяка година "изпраща" хиляди млади хора от висшите училища в близки заведения и в по-далечни курорти. Казват, купонясването е в кръвта на кандидат-висшистите. Събиранията по квартири и заведения с цел забавление, както и по-официално признатите дати за празнуване са незаменим източник за релакс по време на следването, който се изпуска само в краен случай.
Студентите по нашите земи отбелязват свой ден за първи път през 1903 г. С решение на Академичния съвет от 30 ноември 1902 г. на единствения тогава в Княжество България университет - Висшето училище, се определя честването на Алма матер да бъде на 8 декември - в Деня на св. Седмочисленици (25 ноември по стар стил), един от които е св. Климент Охридски. Празнуването е отменено след 1944 г. и датата е заменена със 17 ноември - Международен ден на студентската солидарност.
Празникът на Софийския университет отново се чества на 8 декември едва през 1962-ра и в продължение на години се отбелязва от възпитаници на вузове в цяла България като студентски. Тогава се забравят всякакви изпити, заверки, проекти и младежите се отдават на веселие. Може би именно затова Съветът на ректорите на висшите училища на 28 октомври 1994 г. обяви 8 декември за неучебен ден и за празник на всички български студенти.
Предложения и оферти за празника започват да валят повече от месец преди тази дата. Все по-често освен от учещите във ВУЗ, денят с удоволствие се отбелязва и от вече дипломирани, както и от бъдещи студенти. Много от тях предпочитат да купонясват на някой зимен курорт, не липсват и желаещите да резервират вила в тихо селце, други пък си запазват места в хижа. Има и такива, които си остават в общежитията, квартирите или празнуват в популярни заведения в самия град, където следват.

Студентите по света отбелязват празника си най-често на 17 ноември. Тази дата обаче е свързана с мрачните събития през 1939 г., когато фашистите са арестували и разстреляли в Прага лидерите на чешкия Съюз на студентите, а много от преподавателите и възпитаници на вузовете са били изпратени в концлагери. В тяхна чест две години по-късно на Международната младежка среща в Лондон се взема решението Световният ден на студентите да се отбелязва на 17 ноември.
В Украйна и Русия бъдещите висшисти празнуват на 25 януари, когато се чества и прочутият Татянин ден. Той е посветен на дъщерята на известен римлянин, която тайно приела християнството. Татяна била екзекутирана на 25 януари 226 г., след като отказала да се върне към езическата вяра. Именно на Татянин ден през 1755 г. императрица Елисавета Петровна по молба на граф Шувалов е подписала указ за основаването на Московския университет. Оттогава света Татяна се смята за покровителка на учещите във ВУЗ. А от втората половина на XIX век 25 януари става неофициален студентски празник в Украйна и в Русия.
В Гърция младите хора в университетите честват Политехнео на 7 ноември. Този ден е свързан с датата на студентските протести през 1973 г. Според официалните данни не е имало жертви в резултат на погасяването на този бунт от военните. Очевидци обаче твърдят, че тогава стотици студенти са били арестувани, повече от хиляда младежи - ранени, и 24 - убити. Пострадалите са провъзгласени за мъченици.
Във Финландия студентският празник, наречен Ваппу, се отбелязва на 1 май. В този ден абитуриентите получават студентска фуражка, символизираща прехода към живота на възрастните. Празникът традиционно започва още на 30 април с поздрав, отправен към младежите от президента на страната. В Хелзинки те излизат да купонясват направо на улицата, като поставят специална 85-сантиметрова студентска фуражка на главата на насапунисаната статуя на Хавис Аманда.
В CАЩ едни от най-веселите и мащабни чествания може да се наблюдават в Харвардския университет през февруари. Тогава студентите организират театрални празненства, наречени Hasty Pudding. Така се казва ястието, което традиционно се носело на събранията на студентския клуб от 1795 г. Празникът минава като карнавал с костюмиран парад. В него участват само представители на силния пол, които изпълняват и мъжки, и женски роли. Обичаят датира от времената, когато привилегията да следват в Харвард е била дадена изключително на момчетата.
В португалските градове Порто и Коимбре през май се отбелязва големият студентски празник Кейма. Той започва в полунощ с гръмогласно изпълнение на серенади до паметника на един от кралете на страната. В парковете се изявяват различни музиканти, а с тържественото шествие на студентите през целия град настъпва кулминацията на празника. Всяко висше училище има собствена униформа, а възпитаниците им държат в ръцете си пръчици със завързани за тях ленти. В ярко украсен камион седят студенти последна година, а първокурсниците се движат след колата, пълзейки на колене. Така празнуващите стигат до голям стадион, където се извършва църковна служба, след която лентичките на всеки вуз тържествено се изгарят.
Белгийските студенти се радват на всякакви празници. Началото и краят на сесиите са добър повод за срещи на шумни компании в градските барове и по-обикновени заведения.
Разбира се, начините за празнуване на студентите далеч не свършват с тези описания. Младежите във всички страни обичат да се повеселят, при това - не само когато имат официален тържествен повод. (Нали и в Студентския химн, създаден преди 6-7 столетия и чийто текст е актуализиран през ХVIII век, се казва: "Нека се радваме, докато сме млади!"...) В някои държави студентският празник не е обвързан с определена дата. И все пак съществуването на Международния ден на студентите, както и на други дати, обявени суверенно в отделни страни за Студентски празник, показва, че възпитаниците на вузовете са ценени и уважавани личности.

Съвети по оцеляване за начинаещи

Онези, които вече са напуснали сградите на висшите учебни заведения със заветната диплома в ръка, може би си спомнят със смесени чувства за студентския празник. С приближаването на сакралната дата обаче със сигурност в паметта на някои от тях изплуват онези чудни мигове, когато за една нощ познанията за начините на купонясване се увеличавали много повече, отколкото за цял семестър редовно ходене на лекции. А тези, които все още принадлежат към студентското братство, с нетърпение чакат "професионалния" си празник.
Със сигурност този ден ще се превърне във важно събитие за първокурсниците. За тях това ще е изпитание - за мъжко поведение, адекватни реакции и сила на волята, след което те с право ще могат да се наричат истински студенти. Разбира се, първата сесия също е много важна. Но шансът да получат най-добрите съвети за оцеляване се дава на начинаещите именно по време на студентския празник.
Тогава най-важна е силата на волята, която ще позволи на студентите не само да не паднат по гръб, но понякога и да не паднат в прекия смисъл на думата. Тоест да не се окажат под масата, на която весело празнуват колегите им... За да не стане факт подобно орезиляване, трябва твърдо да се спазва най-трудното правило, което гласи: "Не смесвай питиетата!" Водката хич не понася да я замезвате с бира, бирата - с вино, а кафето с ракия. Иначе утрото след празника ще бъде единственият и далеч не най-приятният спомен от самия празник.
Ако все пак по невнимание или от излишна самоувереност сте нарушили това правило, може да ви потрябва реанимираща сетивата рецепта. Най-добре е първо да закусите, дори и да нямате апетит. След това вземете един аспирин - не рискувайте да го пиете на празен стомах. Няма да е зле да хапнете и малко пилешка супа или бульон, може да си ги приготвите и предварително. Тези, които отрано предполагат как ще завърши празникът, трябва да сложат близо до леглото, където смятат да прекарат нощта, голяма бутилка с вода за пиене.
И накрая, ако нищо не помага, се прилага максимата "Клин клин избива" - в малко водка се сипва лимонов сок и се изпива "на екс".
Когато приключите с всички тези процедури, може и да подъвчете - първо магданоз, а после ментова дъвка. И бодро да чакате следващия си празник...

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ