16 Ноември 2024събота15:03 ч.

Снимка БТА

На фокус

Столтенберг подгрява Европа за "дълга война" срещу Русия

Западът обработва общественото мнение за неизбежен пряк сблъсък на НАТО с Москва

/ брой: 183

автор:Юри Михалков

visibility 2331

"Трябва да се подготвим за дълга война в Украйна", заяви тези дни генсекът на НАТО Йенс Столтенберг пред германската медийна група "Функе".
Ако четем правилно между думите на норвежеца, може да изведем два извода. Първо, той признава провала не само на надутото от западната пропаганда украинско настъпление, но и изобщо поражението на Киев в сблъсъка му с Москва. Ако Украйна не губеше, защо ще му е на Столтенберг и на НАТО подготовката за "дълга война".
И второ, тази двойна вече няма е толкова на Украйна срещу Русия, колкото на НАТО срещу Русия. Основания за подобно пророкуване са не едно и две. Най-напред Украйна няма да има човешки ресурс за война, след като досега е дала 450 000-500 000 загинали, плюс ранените десетки хиляди, които няма как да воюват. Мнозина наблюдатели смятат, че украинските загуби на личния състав на войската са невъзстановими. Пък и Киев като цяло няма съвкупният потенциал и ресурс за успешна война срещу гиганта Русия.
Освен това, "дългата война" не означава непременно безспирни военни действия. Те могат да се редуват с временното им спиране или дори примирие под формата на уж мирни преговори, за които на Запад се говори все по-често. Но тези преговори ще са "купуване на време" за САЩ и НАТО - за попълване на оръжейните им запаси, за изработване на нови тактики и за консолидация на Запада, който ще възобнови войната в Украйна, след като съзнателно ще доведе преговорите до провал.
И накрая да погледнем през призмата на геополитиката. Дългосрочната цел на САЩ е стратегическото поражение на Русия, по възможност чак до нейния разпад. Засега това не се случва, но заявлението на генсека потвърждава мнението, че на Запад се надяват това да се случи при пряк конфликт на НАТО с Русия. Тази опция изглежда заплашително реална с хода на украинския конфликт. Тези дни конгресменката Марджъри Тейлър-Грин изрази опасенията си, че Вашингтон може да вземе решение за вкарване на войски в Украйна и да започне война срещу Русия. Същите опасения изрази по-рано тази година Дъглас Макрегър, съветник на министър на отбраната при Тръмп. В интервю
за телевизия Eн би си през юни предишният вицепрезидент Майс Пенс предрече, че Русия щяла да нападне Полша или балтийските държави, ако победи в Украйна. У нас също има екземпляри, които пригласят на Пенс. "Ако тази агресия постигне успех, този успех ще бъде само първата стъпка в посока обезличаване, подчиняване на Източна Европа", "изходи" се пак тези дни евроатлантикът Огнян Минчев.
Това е тровене на общественото съзнание с вредни и опасни внушения. Путин няма интерес да напада въпросните страни, защото това ще означава пряк сблъсък с военен съюз от 28 държави. Простата аритметика показва, че 1 няма как да е повече от 28. Да, сега НАТО воюва срещу Русия, но в прокси конфликт и на територията на трета страна. На Путин му трябва Източна Украйна и не само защото е рускоговоряща, а и за да отдалечи заплаха от ракетен ядрен удар срещу Москва. Русофобската Западна Украйна не му трябва, за Русия тя ще бъде като таралеж в гащите.  
Историята показва, че САЩ и Западът винаги ще намерят повод за война, дори ако ялово изкара опакото на проблема за негово лице. И да вкарат натовски войски в Западна Украйна, без дори руските части да са влезли в нея. Ще го изкарат като уж възпираща мярка. Че и ще започнат преки военни действия, за да изтласкат Русия от Източна Украйна. Повечето управляващи на Запад си вярват в тази малоумна опция.   
Тогава войната наистина ще стане дълга и няма да подмине страната ни. Тогава военните ни заводи в Сопот или Казанлък, базите Граф Игнатиево или Ново село едва ли ще бъдат пощадени от руските ракети. "Дългата война" на Столтенберг означава и друго - Европа да се подготви психически, че ще обеднее, защото парите ще отиват за оръжия и войната, а не за по-висок стандарт на живота.
И още нещо трябва да се има предвид от тази фраза - "дългата война" неусетно може да прерасне в ядрен сблъсък. Дори воюващите страни, дори самият Столтенберг да не го желаят в момента.


 
      

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ