14 Ноември 2024четвъртък19:27 ч.

Снимка Димитър Харизанов

Литературен форум "Български автори по света" се състоя в Милано

/ брой: 218

visibility 356

Първият литературен форум "Български автори по света" - съвместен проект на Българската асоциация за културен обмен в Милано, представлявана от Ана Сотирова и Мирослава Ценова, и на авторите и създатели на Културно-информационния сайт за българи в Берлин www.bulgar.berlin - Венета Терзиева и Валентин Григоров, се проведе на 2 и 3 ноември в Милано, Италия. Форумът бе посветен на Деня на народните будители и бе под патронажа на Генералното консулство на България в Милано.
Тринадесет български автори, пръснати в различни страни по света, представиха свои произведения и новоиздадени книги. Най-голяма бе групата от Германия - Венета Терзиева и Валентин Григоров от Берлин, Ана Петкова (Анет Розен) от Франкфурт, Рада Цонева от Дрезден и Росица Трифонова от Мюнхен. От съседната Франция бяха дошли Бойчо Бойчев, известен като Боби Кастеелс, и Зоя Дюбоа, а от Лондон присъстваха Татяна Даскалова и Никола Филипов. Таня Иванова бе дошла от Барселона (Испания), а Здравка Славенова - от далечна Канада. Градът на домакините - Милано, бе представен от Мирослава Ценова и Зарина Василева.
В първия ден от форума участниците направиха пешеходен тур из Милано, като посетиха и пейката с паметник на поета Пенчо Славейков, в близост до забележителната катедрала "Duomo". А следващия ден бяха на мястото, където е починал поетът - селото Брунате. Те бяха посрещнати и водени от сънародника ни Кръстю Карабойчев от Българо-италианското дружество "Пенчо Славейков", който от десетилетия живее в Италия и има собствен представителен магазин за бижутерия и сувенири в съседния град Комо.
Форумът е насочен към всички български автори по света, които желаят да презентират своето творчество. Целта е не само да срещне хората, които правят изкуство с думи и "перо", а и да ги запознае с публиката, да представи произведенията им, да стимулира писането, четенето, използването и разпространяването на майчиния ни език.
Следващия ден мероприятието бе открито с приветствено слово, след което участниците поздравиха публиката с акапелно изпълнение на песента "Хубава си, моя горо"! След това всеки от авторите прочете свое произведение. Валентин Григоров с китарата си изпя свои авторски песни, с музикални изпълнения се включи Божидар Василев - виолончело, възпитаник на Музикалната консерватория "Джузепе Верди" в Милано, а Мирослава Ценова и Борис Паризов пяха народни песни.
В залата бе изложен щанд с издадени книги на авторите. Немалко екземпляри от творбите, надписани с автографи от авторите, бяха закупени от признателните посетители на форума. Присъстващите бяха единодушни, че този форум трябва да стане ежегоден, чрез което да се популяризират българските творци и страната ни България в различните държави по света.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ