16 Ноември 2024събота23:58 ч.

Кунева внася стария си закон за корупцията като нов

Промените включват създаване на мегаведомство, въвеждане на анонимни сигнали и дефиниране на съжителството

/ брой: 52

автор:Мила Христова

visibility 3909

Меглена Кунева разпрати вчера пореден вариант на проект за антикорупционен закон на шефовете на ПГ на ГЕРБ, АБВ, РБ и ПФ. На брифинг в парламента самата тя призна, че законопроектът по същество е същият, който предложи и преди месеци и който беше силно разкритикуван от основните политически сили без Реформаторския блок.
Кунева разказа, че на оперативно заседание МС е обсъдил т.нар. нов вариант на антикорупционния закон, а до края на март ще има обществено обсъждане. Вицепремиерката се надява законът да влезе в НС в края на този месец.
Основните точки в закона са насочени към  идеите да се създаде единен орган, в чиято основа да влязат комисията за конфликт на интереси, БОРКОР, антикорупционното звено към съдебната власт и комисията за незаконно придобито имущество. Кунева отчете като изключително слаба дейността на трите ведомства. Според нея комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество работела само по дребни казуси, а големите нарушения оставали неразкрити. Проектът предвижда винаги, когато бъде установен конфликт на интереси, да има проверка на имуществото, а докато тя тече, хората няма да бъдат подложени на натиск за напускане. Кунева обяви, че по настояване на премиера в обсега на закона били добавени високопоставените служители на военното министерство и шефовете на агенции.
Вече щяло да има по-стриктна дефиниция на съжителството като форма на съвместен живот, за да може да се проследят корупционни схеми, свързани с лица, които не са в съпружески отношения.
Новият антикорупционен орган ще има директор и 4 заместници, избирани от Народното събрание. Бюрото ще има териториални структури, а служителите ще му минават тестове за почтеност, включително и проверки с полиграф, разказа старата си идея Кунева.
За ефективно осъществяване на работата си Бюрото ще може да получава съдействие и информация от държавните органи, органите на местното самоуправление и местната администрация, юридически лица и от граждани. Последното най-вероятно препотвърждава предизвикалата гнева на депутатите възможност за изпращане на анонимни сигнали до органа. Едни от тези сигнали ще се проверяват веднага, други ще се анализират, обясни тя. Друго важно негово правомощие е възможността да иска от съда разкриване на банкова тайна и достъп до кредитния регистър.
Проверки ще се образуват при несъответствие на имущество и интереси над 20 хил. лв. За значително несъответствие между имущество и доходи ще се приема разлика от 120 000 лв., а не 250 хил. лв., както предвиждаше първият вариант.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1372

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1354

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1398

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1445

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1432

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1396

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1392

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1326

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ