След поредната реформа в съдебната система:
ВСС ще проверява образованието на магистратите
Мнозинството ремонтира закон, още преди да е влязъл в сила, министър Попова не знае защо се правят промените
/ брой: 62
Нови промени в Закона за съдебната система приеха депутатите вчера, въпреки че само преди два месеца също ремонтираха документа. Мнозинството от ГЕРБ обясни как гарантира прозрачност и независимост на магистратите, докато опозицията нарече поправките абсурдни и вредни за системата. Едно от нововъведенията дава право на членовете на ВСС да проверяват дали кандидатите за магистрати имат висше образование. Въвеждат се и няколко атестационни комисии, които ще оценяват "моралните качества и нравствеността" на младите кандидат-съдии и прокурори. Повечето промени са свързанни именно с проверката, подбора и оценката на бъдещите магистрати.
Според опозицията обаче промените няма да направят съдебната система по-работеща и по-прозрачна. Напротив - принуждаваме системата да цикли и да се връща назад, коментира депутатът от левицата Михаил Миков. Именно по негово настояване по време на дебатите в залата присъстваше и правосъдният министър Маргарита Попова. Тя обаче не успя да отговори на нито една от критиките на опозицията и дори напусна залата преди края на гласуването.
Изправени сме пред поредния опит за "тричане" на съдебната система, обяви от трибуната Миков. Той сравни промените в закона с въртене на въже и хвърляне в ледена вода на магистратите. Според него новите текстове няма да решат кадровата обезпеченост на съдебната система, а по-скоро ще лишат от възможност за развитие младите магистрати. Той се обърна към депутатите от ГЕРБ с въпроса защо бързат да гласуват нещо, което ще влезе в сила от догодина. 14 от параграфите ще важат след 1 януари 2012 г., а един ще влиза в сила със задна дата.
Дебатът се превръща в дебат за начина на законодателстване на това мнозинство, включи се в критиките и Мая Манолова. Тя припомни, че мнозинството гласува поправки на поправките, приети "на ура" в среднощните заседания на парламента преди Коледа. Тогава бяха блокирани нови назначения на магистрати, докато се изчакваше създаването на специализирания съд. В момента се бърза с приемането на нови поправки, за да се "отпуши" системата, категорична бе Манолова.
Социалистите скочиха и срещу въвеждането на 9-месечно обучение към Института по правосъдие, завършващо с изпит. Според тях така се дават прекалени правомощия на институцията. Още повече, след като магистратите, така или иначе, минават през конкурс. В същото време се отваря вратичка за извънредна атестация на млади кандидати. Това поставя безпристрастността на оценяващите под въпрос. Връща се системата на разпределения на младшите магистрати. Това превръща начинаещите съдии в крепостни селяни, защото под финансови санкции ще са принудени да отидат там, където Националният институт по правосъдие им е позволил, обясни Манолова.
Министър Маргарита Попова не успя да отговори на конкретните критики на опозицията, обясни единствено, че съдебната система ще става прозрачна и независима. Което не било направено от нито едно правителство досега. Тя обвини опозицията, че не иска критериите за качествата на магистратите да бъдат завишени.