16 Ноември 2024събота20:39 ч.

Милиони в пясъка

/ брой: 34

автор:Евгени Гаврилов

visibility 6173

Борбата с бумащината, хилядите излишни уверения, удостоверения и декларации, с които държавните чиновници водят битка с гражданите не е от вчера, но тя изведнъж отново стана актуална. Сегашната власт се сети,че ще трябва да промени 102 закона, за да отпаднат от тях излишните изисквания към бизнеса и гражданите и да се ускори работата на администрацията. Законите са записани в пореден план за намаляване на административната тежест. Така сглобката за пореден път доказа, че от нея не може да се очаква нищо друго, освен да преоткрива топлата вода. В плана ни се обещава да отпаднат от административен оборот ненужните документи, което и друг път ни е обещавано, да намалеят сроковете  и повече използване на регистрите, водени от администрацията. Някои от тези цели обаче на теория трябва да са вече изпълнени, а в други се сблъскват противоречащите си позиции на различни ведомства. Видяхме например какъв хаос настана след намерението хартиените рецепти да отпаднат. Иначе в този сектор се наливат милиарди, които обаче потъват като вода в пясъка. Защото статистиката показва, че въпреки парите само около 5 процента от административните услуги са наистина електронни, като подаването на данъчна декларация например. Преди време в Министерския съвет бе създадена дирекция "Модернизация на администрацията". Тя направи анализ според който, за да има  работеща електронна администрация държавата трябва да инвестира 2 млрд. лв до 2030 г. Времето минава, а краят му не се вижда.
А как го правят отличниците, в случая Естония. В момента тя разполага с електронно правителство, обединяващо повече от 900 информационни системи и над 5 хил. електронни услуги, повечето от които комплексни. Реално само 19% от българските администрации предлагат електронни услуги. В Естония 86% от гражданите имат електронна лична карта, 87,2% от населението използва интернет, а 96,3% от хората декларират своите доходи по електронен път. За сравнение, 34% от българите не използват компютър, спрямо 8% за Естония. 60% от българите ползват интернет и само 19% са общували онлайн с администрацията през последните 12 месеца.
У нас 27% от регистрите се поддържат единствено на хартиен носител. В България се забелязва куриозен факт. През всичките години, в които се работи за въвеждането на електронното управление броят на принтерите расте тройно повече от този на сървърите, вместо тенденцията да е обратна.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ