16 Ноември 2024събота20:35 ч.

Снимка БТА

България ще внася работници от Индия

До 800 000 ще достигнат незаетите работни места през следващите пет години

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 4658

България ще улесни вноса на работници от Индия след подписване на споразумение между двете страни за партньорство за миграция и мобилност. Това съобщиха от Българската търговско-промишлена палата, която съвместно с Индийско-българската бизнес камара организира дискусия на тема "Неизползвани възможности за внос на работна ръка".
България не може да пребори проблема с недостига на квалифицирана работна сила от години, особено в сектори като строителството, туризма, фармацевтичната промишленост, транспорта и логистиката, посочват от БТПП.
До 2025 г. Индия ще разполага с една пета от световното население в трудоспособна възраст. Това я прави най-големият доставчик на работна сила в света. В този контекст страната е неизползвана възможност и естествен партньор на България, смятат от работодателската организация. Според БТПП споразумение между двете страни в тази сфера би помогнало най-вече на българските компании, които търсят квалифицирани работници. Документът трябва да регламентира улеснен достъп до българския трудов пазар.
За първи път България има под 3 млн. работещи граждани, сочат данни на НСИ. Повече от 280 000 са свободните работни места, като през следващите пет години се очаква броят им да достигне 800 000. Данните бяха представени от Петър Велев, председател на Индийско-българската бизнес камара, по време на форум, който обсъжда вноса на работна сила от Индия.
България е изправена пред проблема с недостига на работна сила от години и въпреки статистиката липсва желание и целенасочена работа на институциите за вноса на работници от трети държави, отбеляза Велев. Като проблем той посочи вътрешната миграция на заетите между отделните предприятия.
"Един работник между 3 и 6 месеца го въвеждаме в производството и технологията на дадена фирма или компания. Не просто недостигът е остър, а и тази миграция, която е много сериозна и несигурна, не ни два възможност за перспектива", посочи Велев.
Страната ни се обръща към Индия за внос на работна сила като една от потенциалните възможности. "Индия е приятелска държава, която разполага с квалифицирани работници и е най-голям доставчик на работна ръка", посочи председателят на БТПП Цветан Симеонов. "Освен това Индия има огромен опит в предоставянето на работна ръка. Има опит да поема ангажимент това да се случи, а не да се използват работните визи за други цели", допълни той.
Зам.-министърът на икономиката и индустрията Давид Сукалински съобщи, че в областта на трудовата миграция България има подписани спогодби с четири държави - Израел, Молдова, Армения и Грузия. Според Икономическия и социален съвет двустранните спогодби в областта на трудовата миграция са подходящо средство за осигуряване на сигурност и предсказуемост, намаляване на бюрокрацията и ускоряване на процеса по наемане на работна сила, допълни Сукалински.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ