16 Ноември 2024събота12:44 ч.

Харчите ли за лукс?

/ брой: 17

автор:Ина Михайлова

visibility 2374

Ина МИХАЙЛОВА


След кашкавала и културата става лукс у нас. Билетите за представленията с американския актьор Джон Малкович в Народния театър са от 50 до 400 лева. За разлика от бедните гърци, които все са в криза, но са значително по-добре от нас. И ще се наслаждават на Малкович срещу четири пъти по-малко пари - между 5 и 55 евро (10 и 110 лева).

Постановката е дългоочаквана. И онези, които успеят да си купят билети за великото удоволствие да гледат "В самотата на памуковите полета", ще са... Между другото, част от тези хора почти никога не са стъпвали в театър. Ще го направят сега заради неизкоренимата от манталитета ни парвенющина. За да наситят срещите си със себеподобните след това с откровението: "Бях на Малкович... Като гледах Малкович... А Малкович пък..." Други, независимо от дебелите си портфейли, ще отидат да гледат Малкович ей тъй, за да се фукат. Но не че са дали пари за билет, а само защото и това представление е възможност да покажат солидните си "връзки", да се сдобият с покана и да гледат холивудска звезда за "без пари" или за "петдесетина лева".

Унизително тъжно е. По "онова време" можехме да гледаме имена от световна величина срещу символични пари за билети. Доста често дори и безплатно. А сега?

Да, и културата струва пари, и актьорите ядат кашкавал. Точно тези от ранга на Малкович сигурно залагат на отбрани селекции, и то значително по-скъпи в сравнение с нашите имитиращи продукти.

Защо обаче "скъпото удоволствие" тук е не чак толкова скъпо в Гърция? Или в Латвия? Че дори и на Бродуей? Билетът за постановката в София струва повече от пътуване до Атина плюс билет там. За същото представление, със същия актьорски състав. В южната ни съседка постановката е спонсорирана от фондация "Онасис". Организацията, създадена по настояване приживе на един от най-богатите на XX век хора - Аристотел Онасис, подпомага гръцката култура. Няколко пъти е помагала на Националния театър на Гърция, за ремонта на сградата...

От Народния театър казват, че представлението у нас не можело да се субсидира по никакъв начин и не разполагали с генерален спонсор. А и законът не насърчавал субсидирането на "подобен тип изяви".

Защо да не може чрез спонсорство подобен тип представления да станат достъпни до по-широк кръг от публиката? Защо се толерира спонсорството, например, на футболни отбори, конкурси за красота, тв сериали и фолк концерти, но не и на подобен тип театрални представления?

Иначе държавата се превъзнася, че културата е национален приоритет. В същото време цените на билетите за театър, опера и кино растат. И въпреки че все по-трудно заделяме средства за кашкавал, салоните често са пълни. Въпросът е докога ще харчим за лукс?

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ