15 Ноември 2024петък14:47 ч.

"Есен - 2010" ще реши бъдещето на армията ни

/ брой: 200

автор:Дума

visibility 1767

Спирдон Спирдонов

Ако за правителството, парламента и партиите новият политически сезон започва на 1 септември, за армията и военнослужещите началото му бе в последния петък на август. По всичко личи, че "Есен - 2010" ще реши бъдещето на Въоръжените ни сили. Нямам предвид наименование на национално учение, което да покаже военните ни способности (такова вече отдавна не се прави, най-много да се стигне до батальон или в повечето случаи до рота). Имам предвид замисления край на 20-годишната реформа в армията. Той ще премине през няколко документа, които трябва да получат санкцията на Народното събрание и Министерския съвет. Бялата книга за отбраната и Въоръжените сили ще трябва да огласи структурата и числеността на войската. Тя, както обещават нейните автори, ще обобщи прегледа на силите, който върви от февруари насам. Това не е първи опит. Мнозина са забравили, че през 2002 г. правителството прие такава бяла книга, която бе отпечатана в луксозно издание. С нея влязохме в НАТО. Тя даде

енергия на реформите

в армията.
След като бъде гласувана от парламента, новата Бяла книга ще стане основание за разработване на План за развитието на Въоръжените сили. Именно с неговото изпълнение, както неведнъж е прогнозирал министърът на отбраната Аню Ангелов, ще дойде краят на реформата и ще настъпи ерата на еволюционното развитие на Българската армия. Въпросът е какво развитие, с какви цели, задачи и заради какви способности. Точно тук нещата малко се объркват. Или продължаваме нашата си традиция в подреждането на документите в областта на националната сигурност. Тя си следва от 1990 г. насам. По-паметливите знаят, че на 13 декември 1995 г. бе приет Законът за отбраната и Въоръжените сили. През април 1998 г. бе гласувана също от парламента Концепцията за национална сигурност, а година по-късно - Военната доктрина. И стартира главоломното поправяне на закона. Преди година се стигна и до приемането на чисто нов закон, отново

без каквато и да е концептуална основа

По всичко личи, че тази традиция няма да бъде нарушена. От няколко месеца тече един все по-затихващ процес на обществено обсъждане на проекта на Стратегия за националната сигурност. Интересно кой реши, че дискусията по този, иначе не чак толкова вълнуващ обикновения гражданин документ, трябва да се проточи във ваканционните летни месеци. Но както и да е. И той ще търси своето място в дневния ред на парламентарната есен. Там е работата, че стратегията е доста многопосочна и не дотам конкретна, когато става дума за военни способности. Този въпрос е приоритет на Националната отбранителна стратегия, т.е. другото име на Военната доктрина, която също трябва да види бял свят в "Есен - 2010". И сега се питаме кое по-напред, след като вече знаем, че всички тези документи имат определена степен на готовност. Има експерти, които биха ги подредили така: Стратегическа концепция на НАТО, Стратегия за национална сигурност, Национална отбранителна стратегия, Бяла книга за отбраната и Въоръжените сили, План за развитие на Въоръжените сили и други, произтичащи от цялата тази поредица документи. Има и друга логика. Всички тези документи се разработват и гласуват от едни и същи хора и от едно и също мнозинство, което предполага, че позициите и голяма част от детайлите няма да си противоречат.
Все пак защо от последния петък на август започна политическият сезон за армията и военнослужещите? Просто тогава със заседанието на Съвета по отбрана стартира "Есен-2010". Този консултативен орган трябваше да обсъди и приеме доклад за резултатите от прегледа на структурата на Въоръжените сили. Може и да е станало, може и да не е.
Няма как да гадаем, защото не последва информация от Министерството на отбраната. Много по-отрано се знае обаче, че 16-те работни групи трябва да доведат нещата така, че числеността на

армията да падне с 3000 до 6000 щатни бройки

Да има щаб по осигуряването и поддръжката. Сухопътните войски да останат с една бригада по-малко. Да върнем полковете, що се отнася до силите за бойно осигуряване и поддръжка. Някои зенитно-ракетни комплекси да бъдат пенсионирани. Наземната ПВО да бъде съсредоточена, за да се постигне по-голяма компактност, т.е. някои от подразделенията в някои райони на страната да се закрият. Очаква се около АЕЦ "Козлодуй" да бъде предислоциран един зенитен дивизион. Вече стана ясно, че един род войска във ВМС си отива в историята. "Слава" излиза от строя и на подводничарите не им остава нищо друго освен да изграждат музейни експозиции и да откриват паметни плочи.
След като "Есен - 2010" подреди документите, през следващата година ще започне преструктурирането и реорганизацията с тенденция да завърши през 2013 г. Принципът ще бъде "отгоре-надолу", обещава министърът на отбраната, и се надява през 2014 г. структурите да заработят. "Отгоре-надолу" означава на първо място реорганизация на командната структура на Българската армия. Трудно е да се каже коя по ред е за последните години. Целта на политическото ръководство е с една и съща структура да се изпълняват задачи както в мирно време, така и в условия на кризи и война. Тук е най-малкото любопитно къде отива

върховното главно командване

което напоследък има доста противници?!
От петък насам очакваме доклада на МО, който трябва да включва визия за развитие на Въоръжените сили през следващите 6 години, както и необходимите основни параметри за разработването на Бяла книга на отбраната и План за развитие на Въоръжените сили. Все още обаче стои въпросът кой ще даде последната санкция. В публикация на сайта на МО се допуска възможността Бялата книга, която ще включва основните компоненти на отбранителната политика, да стигне само до правителството. Обезпокоителният цитат е следният: "Бялата книга се приема с решение на Министерския съвет и може да бъде предоставена на Народното събрание за обсъждане и приемане", т.е. може и да не попадне в законодателния орган или да мине само за сведение в рамките на парламентарния контрол.  
Такъв ще бъде дневният ред на политическата есен за отбраната и Въоръжените сили. Какво, как  и в каква последователност ще бъде изпълнено, предстои да видим. Да не забравяме, че трябва да се приема и бюджетът за следващата година. Много е възможно парите да повлияят на амбициите. Всяко преструктуриране е скъпо.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 227

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 219

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 237

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 242

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 210

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 271

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ