15 Ноември 2024петък00:29 ч.

За експеримента с целодневното обучение

/ брой: 168

автор:Дума

visibility 2850

Ангел Ангелов

Просветното министерство предвижда от следващата учебна година да започне постепенно да въвежда целодневно обучение в I-IV клас и да прибере в подготвителни групи 5-годишните деца. Реално постижими ли са тези цели? За да отговоря на този въпрос, ще разкажа за опита да се въведе целодневно обучение в I-IV клас през 70-те години на миналия век.
По онова време тогавашното Министерство на народната просвета (МНП) организира широкомащабен експеримент за въвеждане на целодневно обучение в I-IV клас и постъпване на децата в училище на 6 години. Създаден бе национален комитет от педагози, психолози и лекари, който да организира и ръководи експеримента. Разработени бяха учебни програми, написани бяха нови учебници и помагала, създадоха се базови училища и бяха назначени базови учители. Във всички окръзи на страната бяха създадени също комитети, които да ръководят експеримента. В Габровски окръг научното ръководство на експеримента бе възложено на мен, тогава бях окръжен училищен инспектор по началното образование. След няколко години МНП бе принудено да се откаже от експеримента. Защо? Първо - още от времето на възрожденеца д-р Петър Берон и габровския лекар д-р Вичо Танов, въвели реформа в габровското училище по европейски образец, децата у нас постъпват в I клас на 7 години. Близо 140 години поколения българчета постъпват в училище именно на тази възраст. Трябваше да се откажем от приема на 6 години, просто защото родителите не го приеха и се възпротивиха на това.
А защо се провали въвеждането на целодневното обучение? При тази организация 6-годишните първокласници прекарваха в училище по 9 часа дневно, идваха в 8 ч. и си отиваха в 17 ч. Възрастните работят по 8 часа, малките деца стояха 9 часа в училище. Те просто физически не издържаха да стоят толкова време. Родителите казваха, че децата се връщат вкъщи толкова уморени, че не могат да дочакат дори "Сънчо" и заспиват. Шестгодишните не можеха да издържат на психическия режим в училищата, на това, че 9 часа трябва да вършат всичко под командата на учителя - да влизат в час, в столовата, да спят, никой да не говори в това време, дори по команда отиваха да играят на двора.
Докато пишех този текст, дойде вестта, че министерството отлага с две години постъпването в първи клас на 6 години, защото в големите градове липсва материална база. Едва ли има човек, който може да допусне, че тази база може да се създаде за две години. Правилното решение би било МОМН да се откаже от тези свои намерения, защото опитът от онзи експеримент през 70-те години говори, че това ще бъде погрешно. И излишно ще се потрошат пари.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ