Вълнуващи мигове с Есенния салон на изкуствата
Юбилейни фестивали, пленери и изложби са част от богатата програма на проявата в Пловдив
/ брой: 208
Пролетта дава надеждите и обещанията, есента - плодовете и резултатите. За пръв път от последните години звучаха не големите попизпълнители на Европа и света, а цигулари-виртуози. Античният театър не се пукаше по шевовете, но имаше достатъчно публика и желаещи да се насладят на българските/пловдивските виенчани проф. Марио Хосен и Жаклин Прайс, и двамата са възпитаници на Пловдивското музикално училище. Първия номер от програмата изпълни техният колега от Виена Кристоф Конц на великолепна като звук цигулка "Джузепе Галиано" от 1762 г. Участваха и братя Зайранови - Мартин и Александър, които са младши студенти в класа по цигулка на проф. Марио Хосен в НБУ. Диригент бе Диан Чобанов, главен музикален директор на Пловдивската опера.
Есенният салон бе открит и с Националните есенни изложби в Стария град, с експозицията от Международния симпозиум "Арт Колаж". Тези дни, въпреки променливото време, по улиците събират любопитни зрители уличният клоун от Испания Хилтоф, живата статуя Ащон Ка и маг Фофичино от Италия. Седмицата на съвременното изкуство в Баня "Старинна" е озаглавена "Несъгласие".
През пролетта на 1995 г. за първи път група художници с авангардно мислене окупират изоставената Баня "Старинна" и организират най-мащабното дотогава събитие в страната: първа Седмица на модерните изкуства. В тогавашното издание участват Кольо Карамфилов, Румен Жеков, Димитър Грозданов, Лъчезар Бояджиев, Красимир Терзиев, Калин Серапионов, Емил Миразчиев, Моника Роменска, Албена Михайлова. 20 години по-късно част от тези художници се завръщат, за да отпразнуват заедно годишнината на Център за съвременно изкуство - Пловдив, място, което е запазило уникалния си енергиен заряд през времето. Идеята на проекта "Несъгласие" според авторката Яра Бубнова стъпва на настоящето състояние на българското общество. Състоянието на несъгласие изглежда ни е обградило, казва тя - несъгласие между народ и държава, между разнообразни групи, между хора и правителства, корпорации, политически партии. Сценарият на протеста, на несъгласието/недоволството заприличва на постоянна черта в обществения живот на т.нар. демокрации, макар различията между тях да са значими.
Изложбеният проект събира нови и вече съществуващи произведения от различни медии и международно известни автори като Хито Щерл и Кристиан Янковски (Германия), Пипилоти Рист (Швейцария), Вадим Фишкин (Русия, Словения), Лада Наконечна (Украйна), от България - Недко Солаков, Димитър Солаков, Лъчезар Бояджиев, Красимир Терзиев, Кирил Кузманов, Миряна Тодорова (България, САЩ), Кирил Прашков, Eмил Миразчиев, Искра Благоева. Част от юбилейната изложба е интерактивната инсталация "Кутиите" на Недко Солаков. Юбилейно десето издание ще има и Нощта на музеите и галериите, която ще се състои на 12 и 13 септември. Малко преди Нощта пловдивчани ще слушат камерния оркестър на Забранения град в Китай. Изпълнителите ще демонстрират традиционни китайски инструменти на 13 септември от 20 ч. в Античния театър.
В края на Международния театрален фестивал "Сцена на кръстопът" (11-23 септември) започва седмицата на "Празник/празници на Стария град" със съпътстващите Пленер по ковано желязо и Есенен панаир на занаятите на различни места по Трихълмието. А от 25 септември до 27 октомври тръгва Петият международен фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща" в своето есенно издание. Октомврийската програма на Есенния салон е толкова пълна, че трябва да й се отдели специално място. Междувременно започна активният сезон и за малките пловдивски галерии - галерия "Възраждане" на Красимира и Сим Алексиеви празнува 19-и рожден ден, като го съчетава с предстоящата 70-годишнина на Ставри Калинов, който се представя със стъкло и скулптура, както ДУМА писа. И галерия "Дяков" на Анна Дякова откри сезона с изложба на художника Ицко Мазнев. А в операта готвят за октомври премиера на мюзикъла "Човекът от Ла Манча" с участието на Орлин Горанов и на Мариан Бачев, режисьор е Борис Панкин. На добър час, артисти!