15 Ноември 2024петък12:22 ч.

Ще има ли ред в системата на вузовете?

Агенцията за акредитация (НАОА) предлага нова схема за прекратяване на слободията във висшето образование и железни правила за оценяване

/ брой: 190

автор:Велиана Христова

visibility 1942

Уредбата за акредитацията на висшите училища бе сменена с промените в Закона за висшето образование (ЗВО), приети в последния парламентарен ден преди ваканцията. Засега новостите са само в оценките, които вузовете ще получават. Още от есента на миналата година Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) настоява оценяването на висшите училища да става по по-диференцирана скала, защото използваната до момента не дава достатъчна възможност вузовете да бъдат разграничени по качеството на обучението, което предлагат. До момента акредитациите са с три оценки - задоволителна, добра и много добра. При незадоволителна оценка акредитация не се дава, а след повторна "двойка" вузът се закрива. Само един вуз бе закрит досега по този начин - Колежът по телематика в Пловдив, а от общо 51 висши училища у нас в момента 32 са оценени с "много добър", 15 - с "добър". Три имат временна акредитация като преобразувани вузове и един (скандалният Пернишки университет) - като новосъздаден.
Удостоените с висшата оценка обаче са твърде различни по качество, тези с оценка "добра" - също. Затова се налага оценките да са по-диференцирани, обоснова се НАОА. Идеята на агенцията бе внесена като поправка в ЗВО от Огнян Стоичков и проф. Станислав Станилов ("Атака") и бе приета в парламента. Разликата с НАОА е единствено в точките - в закона оценяването остана по скала от 0 до 10. Агенцията предлагаше от 0 до 100. Но това не е голяма беда, понеже нещата почти ще се решат с преместване на десетичната запетая. Втора разлика бе, че мнозинството в НС не прие предложението на Стоичков акредитацията с бал от 9 до 10 да важи за 8 години. Така най-дългият срок на валидност на акредитацията остана 6 години.
В момента в ЗВО акредитацията изглежда по следния начин:

Оценка      Валидност    Права на вуза

0 до 3,99     отказ                    -
4 до 4,99     3 г.         обучава бакалаври
5 до 6,99     4 г.         бакалаври, магистри
7 до 8,99     5 г.         бакалаври, магистри
8 до 10,00   5 г.         бакалаври, магистри, д-р
9 до 10,00   6 г.         бакалаври, магистри, д-р

Отказ от акредитация се прави и когато вузът има от 0 до 3,99 т. по един от следните критерии: вътрешна система за оценка и качество, профил и квалификация на преподавателите, материално-техническа база. 
 
* * *

Председателят на НАОА проф. Боян Биолчев изпрати в НС изцяло готов проект за раздела на ЗВО за акредитацията, разработен от експертите на агенцията. Той не бе обсъден, понеже депутатите решиха да оставят пълните промени в оценяването и акредитирането за септември, когато според обещанието на министър Сергей Игнатов ще бъде внесен изцяло нов ЗВО. Тъй като обсъждането по темата предстои, да видим какво предлага проектът на НАОА.
Според проекта, НАОА се състои от Акредитационен съвет (АС), Комисия за следакредитационно наблюдение и контрол и Комисия за първоначално и междинно оценяване (ново звено). За всяка процедура АС формира комплексна експертна група. Институционалната акредитация и акредитацията по професионални направления във всеки вуз вече да се правят заедно, предлагат от агенцията. Отделно остава само акредитацията на докторски програми. Общата оценка се формира, като институционалната акредитация участва с коефициент 0,4, а общата оценка от професионалните направления - с коефициент 0,6. С този нов начин ще бъдат избегнати многото разходи, които сега вузовете правят за всеки отделен вид акредитация. Срокът на акредитацията по направления и на специалности от регулираните професии също зависи от получените точки.
Тъй като поправките в ЗВО, направени в края на юли т.г. въведоха право на всички вузове да се сдружават с други вузове и да предоставят марката си за "франчайз" на чужди висши училища, от НАОА предвиждаха проектите за такива сдружавания и изнесени обучениея също да минават през акредитация. Това обаче бе отхвърлено от мнозинството в НС и "франчайзът" остана свободен, без какъвто и да било контрол за качеството и капацитета на съответния вуз. Възможно е обаче през септември споровете по тази тема в НС да бъдат възобновени при обсъждането на изцяло нов ЗВО.
Ако професионалните направления или специалности от регулираните професии получат по-ниска оценка от общата оценка на вуза и съответно важат по-кратко, пише в проекта на НАОА, когато този срок изтече, висшето училище се подлага на междинна акредитация или пък прекратява приема на студенти в направлението или специалността до нова обща акредитация. Вузовете, които не са получили акредитация, довършват обучението на приетите студенти, но не приемат нови. С това може да се избегнат проблемие с местене на студентите, ако на вуза им се откаже акредитация. Ако неакредитирано висше училище продължава да приема студенти въпреки закона, то не получава субсидия и няма право да събира студентски такси (което важи най-сетне и за частните вузове), а издадените дипломи на приети след отказа студенти се обявяват от министъра за нелегитимни. Той налага и санкции. При два отказа на акредитация вузът се закрива, както е и сега. Освен това, когато установи нарушения, Комисията за следакредитационен контрол може да поиска АС да наложи санкции на вуза, които са три вида:
- намаляване на капацитета
- намаляване на акредитационната оценка
- отнемане на акредитацията.  
Ако даден вуз не подаде искане за акредитация 6 месеца преди да изтече действащата, той придобива статут на неакредитиран. Ако се открива нов вуз, проектът за него трябва да има одобрението на НАОА, след това решение за откриването взема НС по предложение на МС. Но новооткритият вуз трябва да поиска акредитация в срок до 2 години и преди да я получи, той няма право да приема студенти. Такава идея би подкрепил с две ръце всеки, който не търпи слободията в момента: всеки новооткрит вуз сега приема студенти веднага с решението на НС - без щатен състав и с "летящи" преподаватели, без утвърдени програми, често без налична материална база. С тези ясни предложения на НАОА най-сетне се слага ред в системата и вероятно те биха прекратили десетките закононарушения, които немалко вузове правят в момента.

Какво представлява новото звено

- постоянна Комисия за първоначална и междинна оценка (КПМО)? Тя се състои от 9 хабилитирани лица по области на висшето образование, по един представител на бизнеса, на студентите и докторантите и на синдикатите. Тази комисия предлага на АС комплексни експертни групи за оценяване при акредитационните процедури; решения по осъществени междинни акредитации на професионални направления и специалности от регулираните професии (когато срокът им изтича преди общата акредитация на вуза); решения за акредитиране на докторски програми след получена от вуза акредитация; съгласува доклади на комплексните експертни групи за оценяване.
Освен това АС създава и помощна комисия, която ще следи качеството на дейността на самата НАОА. Както и помощна комисия по етика, която се произнася при случаи на съмнение за нарушаване на етичните норми на работа в агенцията.
НАОА създава база данни за експерти, които могат да участват в работата й. Те трябва да са преминали курс на подготовка за оценители на вузове и да са издържали изпит, проведен от НАОА. 
 
Системата от критерии

Оценяването на всеки вуз се извършва по система от критерии, разработени от АС, в която всеки показател има конкретна тежест - носи определен процент точки. Отказ от акредитация се прави не само когато вузът е оценен по бал от 0 до 3,99, както вече е по закон, но и когато той не отговаря на изискванията за академичен състав на основен трудов договор, собствена материална база и ефективност на вътрешната система за оценяване.
НАОА приложи към проекта си раздела за акредитацията в ЗВО и готова Критериална система за институционална акредитация на висшите училища, приета от АС на 16 юни 2011 г. Тя съдържа разгърната структура от показатели, за всеки от които е посочено каква тежест има в общата оценка на вуза. Оценяват се традиционно три сфери на дейност плюс една нова:
1. Образователната дейност на вуза
2. Научноизследователската дейност на вуза (или художествено-творческа и спортна)
3. Управление на вуза
4. Конкурентна способност и адаптивност на вуза.
Първите две сфери - качеството на образователната дейност и на научната дейност, имат еднаква тежест и могат да донесат в общата оценка на вуза максимум по 30 на сто от точките. Оценката за управлението на висшето училище носи максимум 25 на сто от точките. Конкурентоспособността (адаптивността му към средата) - най-много 15 на сто. Този

четвърти показател се въвежда за пръв път

В него ще се оценяват новаторски практики във вуза, нововъведения и иновационни резултати (разпространяване на научни постижения); иновационни изследвания; съвременни методи и форми на обучение; актуалност на предлагания учебен материал; изучаване на конкурентната на вуза среда и формиране на адекватна политика; контакти с работодателите; наличие на сведения за реализацията на студентите и докторантите; участие в международни проекти; обмен на преподаватели и студенти с други вузове и организации в чужбина; изградена организация за сътрудничество с чужбина; проекти и резултати от научно обслужване на бизнеса и държавата. 
Оценяването и на останалите три сфери е разбито по същия начин по отделни теми и показатели, които също са разписани в системата с тежестта (броят точки), която носят в общата оценка. Така се получава широко разгърната система от показатели, която отчита различните страни на дейността на висшите училища и максимално точно и обективно може да даде картината на качеството на всеки вуз.


 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 142

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 126

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 136

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 125

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 140

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 127

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 109

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 116

/ брой: 219

Сицилия - Душата на Италия

автор:Ина Михайлова

visibility 153

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 158

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ