Сега и без полицаи?
/ брой: 209
След драматичната сага с недостига на болнични легла и епохалното "откритие" за липсата на лекари и други медицински кадри, безхаберието на властта лъсна и на още един фронт. Полицаите, които цяло лято вардеха нея от протестите, са забутани в графата "обслужващ персонал" и дори не са били включени в предвиденото увеличение на заплатите в държавната администрация с 10% от 1 януари.
Полицаите са в правото да настояват трудът им да бъде оценен. Без лекари, а сега и без полицаи? Микробуси на пожарната и жандармерията ще бъдат използвани за транспорт на болни от КОВИД-19, ако се наложи. Общо 25 са превозните средства които вътрешното министерство е заявило, че може да предостави като начало. Ако не достигнат, е възможно да бъдат използвани микробуси и на СДВР. Затова искането на служителите на МВР е да получат увеличение на основното възнаграждение до 30%.
Ако полицаите ще заменят липсващите медици, причината не е в тях, а в некадърната политика, която ни лиши от лекари през последното десетилетие. Защо обаче всичко в държавата трябва да става "с клизма" и натиск чрез протести? Принципът на кабинета е "ако номерът мине".
Ясно е, че пари ще се намерят. Предстоят избори, а напрежение и полицейски бунтове в този момент управляващите не биха си позволили. Затова и преговорите с министъра изглеждат като театрален параван. Изтърканият водевил с благодетеля Борисов, който идва с голямата торба, омръзна, но нищо чудно пак да го разиграят.
Нека полицаите и властта обаче да не забравят, че стотици хиляди българи принудително останаха без препитание в тази тежка криза и са на ръба на оцеляването, което е повече от "първа линия".
Големият проблем е, че и тази "мярка" не е нищо повече от запушване на пробойни в потъващия кораб на държавата. Царе сме на хвалбите, а когато ножът опре до кокала, се оказва, че сме изпаднали в невъобразим хаос, вместо превантивно да се локализира проблемът и да се търси дългосрочно решение. Другото е като в поговорката за триците и маймуните.