16 Ноември 2024събота00:25 ч.

Пробита държава

/ брой: 97

автор:Валентин Георгиев

visibility 1359

Десет милиарда лева отписани задължения само за последните 4 години - това е сторила НАП под управлението на ГЕРБ, разбираме от служебния министър Асен Василев. Пари, които по думите му са могли да отидат например за пенсии и здравеопазване. Досега размерът на несъбраните вземания всъщност бе строго пазена тайна. А според оценки на експерти сумата е още по-голяма и за по-дълъг период. Да припомним, че агенцията доби законово право служебно да отписва задължения в началото на 2016 г. Дотогава не можеше да го прави, поради което държеше на отчет несъбираемите задължения за целия преход (от началото на 90-те години насам).

Несъбраните милиарди всъщност представляват основно разкрития по ревизионни актове. И дори на пръв поглед това да изглежда като "добре свършена работа", милиардите показват единствено, че дълги години НАП е била регистратор на данъчните измами, при това доста лош. И не става дума само за работещи фирми, а и за офшорки и кухи дружества. Отказът досега да се осветяват списъците на длъжниците също не е случаен.

Именно това е начинът за забогатяване на олигарси и сенчести групировки. Тук трябва да се търсят и схемите за отнемане на бизнеси и за нелоялната конкуренция.

Вината на данъчните идва и от факта, че именно НАП и финансовото министерство са основните вносители на промени в законодателството през годините. Излиза, че умишлено са правени така, че държавата да не е в състояние да си прибере вземанията. 

В същото време във фирмите има огромни суми кеш, с които вероятно се подхранва корупцията и се купуват гласове, заяви финансовият министър. Затова започват проверки на всички фирми с големи касови наличности, за да се види дали тези пари са там. "Ако това, което виждаме с куфари, кюлчета и купуване на гласове, е вярно, това са парите, които вероятно ще се използват за корупционен тъмен и черен бизнес. Ако тези пари ги няма в касата, първият въпрос към тези фирми е къде са", каза Василев. И нека уточним - не е престъпление, че има много пари в касата по счетоводни данни. Проблемът е, ако тези пари не са налични в касата и няма разходно оправдателни документи за тях.

От всичко изнесено в последните дни излиза, че живеем в пробита и бандитска държава. Кой кредитен инспектор с ум би отпуснал огромен кредит на фирма (вероятно необезпечен) със задължения в размер на милиони към НАП? Същевременно за дребни вземания, които покрай пандемията обикновени хора не могат да погасят, някои губят дори домовете си. Да не говорим за хроничната бедност и невъзможност на хиляди да си плащат битовите сметки, но за тях няма отписване на дългове. С две думи - "за кокошка няма прошка".

Такава бе политиката при управлението на Борисов - концентрация на власт, пари и назначения - системен подход и обвързаности, които родиха мафиотската държава, а калинките и политическите бръмбари на ГЕРБ са навсякъде. Дали си даваме сметка какъв огромен тумор се е захванал да изрязва служебният кабинет, но отнякъде все трябва да се започне.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ