16 Ноември 2024събота06:30 ч.

ПРАЗНИЧНО УНИНИЕ В БУДАПЕЩА

Правителството търси спасение за страната в споразумение с МВФ

/ брой: 289

автор:Радко Ханджиев

visibility 2026


Зимните празници тук по традиция започват отрано. Блестят елхи. Централните булеварди се препасват от светлинни гирлянди. Леят се бадачонски, вилански, токайски вина. Музика, глъч и веселие. В Унгария дядо Коледа пристига на Никулден в пълно снаряжение. И пуска в ботушките на децата подаръци и лакомства. Само че унгарците му казват Микулаш. И имат Никулден за голям празник, почти като Коледа.
За обикновените унгарци обаче тазгодишният Микулаш не е повод за веселие. Защото вместо традиционните лакомства в ботушките се оказаха

известия за по-високи лихви

по ипотечните кредити. За разлика от България тук правителството скочи и незабавно обяви, че ще разследва банките за евентуално картелно споразумение. Регулаторните органи обявиха, че "значителното увеличение" на лихвите едновременно от седем банки под обвивката на "нови продукти" е твърде подозрително и намирисва на далавера. Три от тези банки - ОТР-ДСК, Райфайзен и УниКредит - са големи финансови оператори и на българския пазар.
Междувременно необслужваните кредити в Унгария нарастват. Причината е тривиална: освен "кризата", две трети от заемите са в чужда валута, а форинтът рязко поевтиня. Задълженията на млади семейства например, които преди 6-7 години по съвет на банки-кредиторки са сключили ипотеки за жилища в швейцарски франкове като най-стабилна валута, днес трябва да погасяват суми, по-високи от главницата, при постоянно девалвиращия форинт. През септември парламентарното мнозинство на ФИДЕС прие закон, който позволява преждевременно погасяване на заеми в евро, швейцарски франкове и йени до края на годината, при лихви с повече от 20% под пазарните. Но колцина са унгарците, които могат да си позволят този лукс.
През 2008 г. Унгария се обърна за помощ към ЕС и МВФ, подписвайки споразумение за помощ в размер на 20 млрд. евро. Но след спечелването на изборите през 2010 г. десноцентристкото правителство на Виктор Орбан се отказа от сътрудничество с фонда и заяви, че ще се справи с кризата без външна помощ. Премиерът Орбан дори обяви, че не желае и да чува за помощ от МВФ. Когато беше в опозиция ФИДЕС критикуваше остро своите предшественици, призоваваше към строги икономии и пращаше МВФ на майната си. За повечето анализатори, които много добре знаят последиците от евентуално обвързване с фонда, това бе благородна борба, политика, достойна за уважение. Но, добавят - борба с погрешни цели и погрешни методи.
Независимо от серията икономически мерки като въвеждане на плосък данък, национализация на пенсионните фондове, въвеждане на нов данък криза, който засегна главно чуждестранния бизнес, новото правителство не успя да върне доверието на инвеститорите. Към средата на ноември пазарният натиск се увеличи, след като рейтинговите агенции обявиха, че ще понижат рейтинга на страната. Фондовият пазар се срина, а доходността по държавните й облигации достигна 8%. Официалните данни показват, че дългът на Унгария от 75 на сто в края на юни се е повишил до 82 на сто от БВП. Правителството обвинява за това отслабването на местния форинт. Каквито и да са обясненията страната бе

изправена пред банкрут

и агенция "Муудис" понижи кредитния рейтинг на страната на "боклук" (Junk), което в никакъв случай не може да се счита добър знак за инвестиции. Решението дойде буквално часове, след като Будапеща официално поиска финансова помощ от Международния валутен фонд и Европейския съюз.
На 18 ноември Министерството на националната икономика публикува изявление, с което похвали икономическите постижения на правителството, но отбеляза, че в съответствие с политиката му "да използва всички налични възможности", за да стимулира растеж, е необходимо да се сключи споразумение с МВФ. Трудно е да се разбере от изявлението на министъра на икономиката Дьорд Матолчи каква точно е истината. Той винаги е подчертавал, че правителството няма да прави компромис с финансовата независимост. Сега обаче заявява, че споразумението с МВФ ще засили тази независимост, а няма да я ограничи. И това със сигурност е вярно, защото каквото и да е споразумението, ще е по-добро от евентуален банкрут.
Всичко това става след година и половина агресивна анти-МВФ реторика, като се започне с прекратяването на преговорите с делегацията на фонда през миналата година и се стигне до подигравките по негов адрес от страна на Матолчи. Онлайн страницата "Индекс" публикува непълен списък от 21 цитати на най-високопоставени правителствени фактори след май 2010 г., изразяващи отрицателното си отношение към МВФ при това с нарастваща интензивност. Да не говорим за изявлението на премиера Орбан, че ако МВФ влезе в Унгария, той ще слезе от сцената.

"Нашият скутер заседна на брега"

призна преди дни Матолчи, макар да твърдеше преди това, че имал план с необходимите корекции за избягване на катастрофа. Поне за момента е успокоително, че правителството с поканата си към МВФ, изглежда, е готово да преглътне горчивото хапче.
Очевидно този радикален обрат е от ключово значение, не само от политическа гледна точка, а защото правителството за първи път признава, че страната е на ръба на пропастта. Същевременно тази мярка може да подпомогне Унгария да бъде свалена от списъка на заподозрените в предстоящ фалит държави. Остават все пак съмненията доколко едно споразумението с МВФ може да е предвестник на цялостно подобряване на икономическата политика в сегашния момент, когато еврото се тресе, а самата обединена Европа може да се окаже в банкрут.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ