16 Ноември 2024събота02:54 ч.

"По калдъръма" на Стария град с Емилия Арабаджиева

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 6533

"Почти няма пловдивски художник, който да не се е изкушил да живописва Стария град. Прави го, доста целенасочено, и Емилия. Тя е подходила почти фотографски към темата, за да бъде максимално искрена и обективна. Старите къщи се нижат пред зрителя като стари спомени и той не може да остане безучастен към тях, защото картините го връщат към преживени красиви моменти от живота му. Старинните интериори на възрожденските домове също допринасят с обаятелни импулси върху лирично настроения зрител и му подсказват красиви тайни от живота на хората от отминалите времена. Изложбата е един чаровен импулс в живописната история на града ни. И е повод да тръгне човек по калдъръма на Стария град", пише Краси Алексиева по повод изложбата на Емилия Арабаджиева "По калдъръма", подредена в галерия "Възраждане" в Пловдив.
Емилия Арабаджиева е родена през 1952 г. в Пловдив. Завършила е сценография в Художествената академия в София, в класа на проф. Асен Стойчев (1976). Още по време на следването си в София работи на хонорар в БНТ, съвместно с художника Борис Ахчийски и режисьорите Милен Гетов, Хачо Бояджиев и Любен Морчев.
При завръщането си в Пловдив продължава да работи в РТЦ-Пловдив телевизионни постановки с режисьорите Теофана Преславска, Андрей Мирчовски и др. Сценографка е и на две постановки в Кукления театър в Пловдив - "Меко казано" на Валери Петров с реж. Елена Владова и "Ние, врабчетата" на Радичков с реж. Камен Арсов.
От сезон 1979-1980 до 1989 г. работи като щатен сценограф в Драматичния театър "Н.О. Масалитинов" в Пловдив. Там реализира 11 постановки с режисьорите Румен Чакъров, Николай Ламбрев, Николина Томанова, Руси Карабалиев, Андрей Калудов, Константин христов, Симеон Димитров и др.
Има осъществени две постановки в театър "Алтернатива" в София - "Ромео и Жулиета" на Шекспир и "Да умреш от смях" на Я. Янчовски с реж. Владо Прашчаров. По това време работи и като преподавателка в СХУ за сценични кадри в Пловдив и лектор по художествено оформление на спектакъла в Пловдивския университет.
От 1992/1993 до 2020 г. е директорка на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства в Пловдив, а от 2005 г. - хоноруван преподавател по история на костюма в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив.
Художничка е на документални филми - "Сказание за българската земя", "Великолепието на Армира" и др. Има издадена книга "История на костюма". Участва в международни проекти като "Точки на пресичане" - музиката в изобразителното изкуство, с партньори от Германия и Полша, работа по програма "Коменски" и др.
През целия си творчески път работи и кавалетна живопис, дизайн на книгата. Продължава работата си като сценограф.  Емилия Арабаджиева е първата жена, носител на наградата "Мечът на Ромфея" на галерия "Ромфея" в Пловдив за 2010 г. Има осъществени 21 самостоятелни изложби и множество участия в общи експозиции.

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ