16 Ноември 2024събота12:02 ч.

Оставиха Булгаков без литературно гражданство

/ брой: 175

автор:Светлана Михова

visibility 3590

Допускали ли сте, че може да има национална литература, в която на писателите се раздават тапии за принадлежност към нея не според тяхната националност, а по решение на висши местни чиновници? Раздава се един вид "литературно гражданство".
До неотдавна никой не предполагаше, че с украинското "литературно гражданство" на големия руски писател Михаил Булгаков, роден в Киев, ще възникнат толкова трудности. Че след няколкогодишни спорове казусът ще бъде решен и то благодарение на гражданската война в страната - подобна на тази, в която преди 100 години самият той бе участвал и бе описал. Не можеше да се очаква, че развръзката ще дойде и като следствие на манията на някакъв далечен президент да въвежда санкции срещу Русия.
Тези дни киевските власти забраниха прожекцията на руския филм по романа на Булгаков "Бялата гвардия", чрез който се проявявало "пренебрежение към украинския народ, език и държава, а отделни факти в тях са изкривени в полза на Русия". Да напомним, че сценаристът и режисьорът максимално са се придържали към автентичния авторски текст. Според Министерството на културата решението е взето в условията на т.нар. информационна война. Забраната целяла "да се защитят националните интереси на страната".
"Възможно е украинските депутати така да ненавиждат Булгаков, защото разпознават себе си в неговите герои", писа във "Файненшъл таймс" още преди три години известният английски журналист Миша Глени. Действително "Бяла гвардия" ни помага да разберем днешните събития в Украйна. "Сега това произведение се превръща в жлъчна сатира, описваща фундаменталната съпротива на украинците срещу разумното управление. Пълните вагони с пари, крадливите натрапници, които се мятат от една политическа сила към друга - всичко това напомня как днешните олигарси и външни сили, превръщат страната в терен на вечни разпри, алчност и душевен смут", пише Глени.
Поводът за тези редове на английския журналист е възникналият през 2011 г. в Радата спор дали да се даде на Булгаков званието украински писател по случай 120-годишнината от рождението му. Това, че и двамата му родители са руснаци, родени и живеещи в Орловска губерния на Русия, не смущава чиновниците. Просто в един момент бащата е избран за професор в Киевската духовна семинария и съпрузите се преселват в Киев, където се ражда синът им Михаил. Този факт обаче е достатъчен сегашните киевски власти да си го присвоят. 
Инициатор на предложението тогава е депутатката Ина Богословска. Според нея светът трябва да възприема всяка известна личност, родена на територията на днешна Украйна, като нейно "национално достояние". "Трябва да направим така, че за няколко години светът да свикне с мисълта, че Малевич е известен украински художник, че Вернадски е изтъкнат украински учен. Трябва да разширяваме понятието за нашите корени", предлага тя. Нейни колеги обаче се възпротивяват - не заради реалния руски произход на писателя, а заради сатиричното му отношение към украинския национализъм от началото на ХХ век.
Показателен и съзвучен с днешния ден е следният факт. През 1920 г. украински националисти, възмутени от романа "Бяла гвардия", отиват при Сталин с искане да спре постановката на пиесата "Дните на Турбини", създадена по романа. Сталин обаче не се съгласява. А спорът в Радата през 2011 г. стига до странния компромис: решено е да бъде отбелязан юбилеят на "големия писател Михайло Булгаков". Така, хем не му дават украинско "литературно гражданство", хем му отнемат руското и на всичкото отгоре го прекръщават.
Благодарение на сегашните маниакални санкции дилемата бе решена окончателно. Реши се и Чеховата драма. Някои твърдяха, че и той е украински писател, защото има музей в Ялта. Слава богу, че Крим се върна в Русия и писателят запази националността си. Украинското съзнание обаче остава смутено: защо родената в Одеса Аня Горенко е известна като руската поетеса Ана Ахматова, защо безспорният украинец Гогол не е написал нито ред на украински.
Киев забрани филма и просто заради етикета "Направено в Русия". Там не си дават сметка, че по този начин отблъскват големия актьор Сергей Гармаш, роден в Херсон, и неговия колега Фьодор Бондарчук, син на изтъкнатия великия режисьор Сергей Бондарчук, роден в Черниговска губерния. Нещо повече, сега по предложение на зам.-шефа на Радата Александър Сич ще бъде ограничен вносът на руски книги, които били "информационно бунище" и заслужавали специални санкции.
Историята познава страни, които и след жестоки граждански войни са се съвземали и са намирали равновесие на духа. Трагедията на Украйна е, че в тази братоубийствена война тя няма да намери себе си, защото воюва срещу собственото си минало и родова памет. Защото търси националната си идентичност в зловонието на историята, в зловещи личности, чиято украинска принадлежност, уви, не буди съмнение - нацистите Бандера, Роман Шухевич, Андрей Мельник...
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1052

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1026

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1016

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1086

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1022

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1090

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 967

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1089

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1050

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1045

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 994

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ