Няколко изложби с "усещане за жена" в Пловдив
Авторките, представени в най-нежния месец - март, са лирични и провокативни, съзерцателни и бунтарки, уравновесени и дръзки
/ брой: 51
Дружеството на пловдивските художници празнува женския месец и празник с изложбата си "Усещане за жена" в галерия Пловдив (в залата на общинския съвет). Всъщност тя е продължение на ежегодната годишна изложба "Дами канят", този път е отворена врата и за колегите им Янко Ненов, Минчо Панайотов, Магърдич Касапян, Христо Жеков, Чавдар Маринов и други. Представени са близо 50 творби от 30 автори. Дамите са известните художнички Вихра Григорова, Михаела Иванова, Маргарита Джарова, Ирина Гърдева, Елица Гигова, председателката на дружеството на пловдивските художници Снежана Фурнаджиева и нейната дъщеря Женя Бозукова... В различни жанрове, с различни изразни средства и в различен материал всеки от художниците представя своето "усещане за жена". Има маслена живопис, графика, рисунки - известният Янко Ненов излага две работи върху коприна, Маргарита Иванова от Пазарджик - керамика. Представени са мъжкият и женският поглед към женската красота и характер.
В същото време известният художник график и плакатист Костадин Отонов селекционира за галерия "А+" в Капана 10 художнички пловдивчанки в изложбата "100 на 100". Това е второто издание на проекта "100 на 100", в първия случай бяха "пловдивчани". Този път е посветено на дамите в изобразителното изкуство на Пловдив. Както и в първото издание, става въпрос за 10 имена, ключови за пловдивските артсреди, без претенцията за представителна извадка. Те са Бояна Попова, Венета Маринова, Вихра Григорова, Даниела Русева, Ели Станчева, Илияна Манукова, Лили Кючукова, Михаела Иванова, Моника Роменска, Цветана Гумеля. Това е един пъстър в жанрово и стилово отношение букет, замислен и изящно конструиран от куратора Костадин Отонов, казва една от участничките Вихра Григорова. С внимание и любов към представените дами и с великолепно послание в женския месец март към всички, които обичат изкуството, жената, Пловдив и други прекрасни неща от живота. Лирични и провокативни, съзерцателни и бунтарки, уравновесени и дръзки - пловдивчанки.
Галерия "Възраждане" пък представя Емилия Арабаджиева със "Зелената душа на планината". Тя е художничка, сценографка, от 1992/1993 г. директорка на Националната гимназия за сценични и екранни изкуства. В тази експозиция ние опознаваме една нова Емилия, казва галеристката Красимира Алексиева. Пейзажи меки и деликатни, в нежни, поетични тонове. Прелестна заобленост на формите и сладко спокойствие в женствените извивки на баирите. Емилия Арабаджиева е запечатала ниската планинска природа в нейното умиротворение и тишина. Усеща се любовното отношение между художник и натура и всяка картина е като радостно преклонение пред красотата на ширналите се до хоризонта зелени и меки природни форми.
Две талантливи художнички, майка и дъщеря - Ели Станчева и Полина Станчева, се представят с изложба "Пресечна точка" във фоайето на Радио Пловдив, всяка в своя духовен свят на пластични и творчески търсения, докоснати в пресечната точка на изкуството и любовта.
А шеговития поглед към жените е застъпен в изложбата от рисунки, озаглавена "Музи", на художника, живеещ в Пазарджик, Константин Анастасов. Тя е разположена във фоайето на библиотеката в пловдивското читалище "Шалом Алейхем-1945".
Ели Станчева и Полина Станчева в "Пресечна точка"