15 Ноември 2024петък07:34 ч.

Георги Гьоков:

Непознаване на редките болести забавя диагнозата и води до риск

Децата с подобно заболяване ще получават безплатно лечение и след 18 години

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 2017

Недостатъчното познаване на редките болести е предпоставка за забавяне при поставяне на диагнозата и допускане на усложнения, а това води до риск от късно започнато или погрешно лечение. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП Георги Гьоков по време на разискванията на промени в Закона за здравето на второ четене. Според приетите от народните представители промени, лечението на редки заболявания с лекарства и диетични храни за специални медицински цели, започнало преди навършване на 18 г. ще продължи да се плаща с пари от държавния бюджет и след навършване на пълнолетие.
В изказването си Гьоков не пропусна да припомни че има недостиг от лекари специалисти и немедицински терапевти с опит в тази област. По думите му действащите в момента разпоредби на ЗЗ не предвиждат правна възможност за плащане на лечението на пациентите с редки заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване след навършване на 18 г. и бе категоричен, че тези промени са наложителни. Приемането на промените в ЗЗ Гьоков определи като малка крачка напред, но подчерта, че това е частично решение по отношение на хората с редки заболявания. "Това на практика не решава проблемите на вече пълнолетните хора с редки заболявания. Това е форма на дискриминация и нарушаване на човешките им права", категоричен бе социалистът. По думите му равнопоставеност в достъпа до медицинските услуги ще има, когато те са достъпни независимо от възрастта на пациентите. Той алармира и за друг проблем - недостига от лекари специалисти и немедицински терапевти с опит в тази област.
Огромната част от тези заболявания са генетични и за цял живот, подчерта Андрей Чорбанов от ИТН. По думите му е почти невъзможно човек с такова заболяване да получи някакво подобрение през живота си и затова те се нуждаят от специфично лечение.
Димо Дренчев от "Възраждане" призова МЗ и експертите, които се занимават с изработването на законите, свързани със здравеопазването, да променят Закона за лекарствените средства така, че най-вече лекарствата за редките болести, които се разрешават за употреба в България, да минават през по-лесна процедура.
По изчисления на НЗОК за тази година ще са необходими  близо 8,5 млн. лв. за прогнозен брой от 25 пациенти, които предстои да навършат пълнолетие през 2024 г. Това е и броят на хората, които ще могат да продължат терапията си по линия на НЗОК през т.г.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ