Не сме забогатели
/ брой: 244
Общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица нарастват с 3,5 на сто спрямо същото тримесечие на предходната година, съобщи НСИ. Ще рече човек, че въпреки тежката криза, фалитите, съкращенията и масовата безработица богатеем, макар и скромно.
Нищо подобно. При внимателен прочит на данните става ясно, че въпросният ръст представлява рязко забавяне спрямо темповете на растеж от предишните две тримесечия, които бяха с 10,2 на сто през първото и 9,9 на сто през второто тримесечие. Зад тези числа всъщност прозира и в кои сектори наистина можем да говорим за някакво увеличение на възнагражденията, които се водят и разходи на работодателите. Това са дейностите, свързани с недвижими имоти - с цели 23,9 на сто, в "Държавно управление" - с 15,9 на сто, и в "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 8,1 на сто. В периода април-май към "облагодетелстваните" сектори спадаше и образованието - 18,5 на сто, заради вдигането на учителските заплати, но сега то отсъства.
За лекарите и социалните работници ръстът е разбираем и оправдан. За чиновниците е ясно - Борисовото управление се грижи редовно за тях, защото са сред основните резервоари от гласоподаватели. Затова и тях криза не ги лови, но пък помпат и общите разходи за заплати, за да се хвали Бойко, че дори и при пандемията те растат. А колкото до недвижимите имоти - очевидно в период на стагнация хората залагат на сигурна инвестиция.
Обратно - в най-ударените сектори се отчита намаление, като в "Култура, спорт и развлечения" спадът е с цели 11,3 на сто, в "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 4,2 на сто, и в "Транспорт, складиране и пощи" - с 3,3 на сто. Тези браншове бяха и остават едни от най-тежко засегнатите от КОВИД-мерките.
По-важно е обаче дали печалбата на работодателите се е увеличила или е намаляла - еднакво или не на увеличените или намалелите разходите за труд. Но статистиката - стъкмистика по този въпрос мълчи! Защото е нормално и справедливо, ако и когато чистата печалба на работодателя пада, да намаляват и разходите му за труд. Обратното би било класическа експлоатация на заетите.