14 Ноември 2024четвъртък21:02 ч.

АгроДУМА

Наредба натиска биопроизводителите

/ брой: 39

автор:Дума

visibility 3423

Новата Наредба 5 за прилагане на правилата за биологично земеделие поставя под допълнителен финансов и административен натиск биопроизводителите. Около това мнение се обединиха участниците в международната конференция "Биологичното земеделие в България отново на кръстопът", организирана от МЗХГ, Българска асоциация "Биопродукти" (БАБ) и Фондация за биологично земеделие "Биоселена" в Пловдив. Един от спорните текстове задължава контролиращото лице при наличие на неразрешени вещества да отнеме сертификата за цялото стопанство, което не може да търгува с биологични продукти за минимум 6 месеца. Няма други държави в ЕС, които да прилагат такива мерки, коментира председателят на БАБ Албена Симеонова. Най-напред се прави разследване откъде е дошло замърсяването, виновен ли е операторът, предприел ли е всички мерки за предотвратяване на случайно замърсяване. Текстовете в наредбата поставят българските биопроизводители в изключително неравностойно положение спрямо всички останали в ЕС. "Искаме да произвеждаме, а не да преминаваме по принуда към конвенционално земеделие или в сивия сектор", изтъкна Симеонова.

Някои текстове, които регламентират работата на биопроизводителите, си противоречат и създават пълен абсурд, каза доц. д-р Анна Карова от фирмата за контрол на биооператорите "Кю Сертификейшън". Наредбата предвижда пробите да се взимат по време на вегетация, когато рискът от несъответствия е по-голям. При положителни проби за непозволени вещества се прилага мярка 5.4, тя препраща към чл.18, т.2, която се отнася до удължаване на преходния период, но всъщност мярката изисква стартиране на нов преходен период от датата на установяване на нарушението, а не удължаване на преходния период, което става по друга процедура, обясни доц. Карова. Чл.18, т.2 изисква ново вземане на проби, но почвени, иска се и становище от Селскостопанската академия. Контролиращите лица не са в състояние да изпълнят разпоредбите, защото те си противоречат, изтъкна доц. Карова и допълни, че се създава още по-голяма административна и финансова тежест за оператора и контролиращите лица, без това да води до ефективност. Тя предупреди, че има огромен риск от още по-голям отлив на биопроизводители. През 2017 г. броят им у нас е спаднал с 500. През 2015 г. те са били 6173, през 2016 г. - 7262, през 2017 г. - 6822, а през 2018 г. - около 6264, съобщи Михаил Карабельов от дирекция "Растениевъдство и биологично производство" в МЗХГ. От БАБ са изпратили писмо до аграрното министерство, до премиера Бойко Борисов, председателя на Комисията по земеделие в ЕК и до Европейския парламент с апел за преразглеждане на Наредба 5.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ