На сляпо
/ брой: 242
Няма ден, в който Борисов и Сачева при всяка своя публична изява да не споменат как "никой няма да остане забравен", без помощ и колко "отговорно" властта се грижи за всички, ударени от кризата. Оказа се обаче, че едни 940 000 българи, които се водят самонаети и самоосигуряващи се, са оставени на произвола на съдбата.
Трябваше ли да се разсмърди това безобразие, за да се усетят управляващите, че и те са хора и заслужават да бъдат подпомогнати. Едва вчера парламентът се зае да обсъжда и одобрява заем от 511 млн. евро по европейския инструмент SURE, след като кабинетът на пожар одобри това споразумение. А "благословията" дойде преди ден, след като се разбра, че бедна България е сред трите страни в ЕС, които не са включили подкрепа за самонаетите в заявките си за подпомагане по SURE.
Съзнателно, тенденциозно или от безхаберие и некомпетентност е това поведение на властта? Отговор едва ли ще получим, независимо от оправданията, че още от август било отправено официално питане от страната ни към ЕК за такова споразумение. Като знаем как се разпределят парите от Европа, можем да предположим, че и тези евросредства ще бъдат усвоени от определени хора и фирми и няма да стигнат до всички, но това е друга тема.
Изглежда самонаетите, в т.ч. собственици на малък и семеен бизнес, свободни професии, дребни търговци и занаятчии не са от "правилните" избиратели, независимо от щедрите обещания и приказките за подкрепа. "Мазнинката" отива или у едрите риби, или у чиновника, чиято заплата расте, независимо от всякакви локдауни и карантини. В същото време малкият бизнес у нас не спира да бъде "обгрижван" от институции като НАП, МВР или прокуратурата.
Скандалът със самоосигуряващите се обаче има и друг аспект. Той е поредното доказателство, че властта у нас си въобразява, че управлява кризата. Да действаш на сляпо и на парче е продължение на тактиката "разделяй и владей".