15 Ноември 2024петък01:58 ч.

Молдова иска план „Маршал“ за Украйна

Кишинев и Киев получиха „зелена светлина“ за започване на преговори за присъединяване към ЕС, но имат втория най-нисък брутен вътрешен продукт на глава от населението в Европа

/ брой: 93

visibility 3632

Томас МЬОЛЕР-НИЛСЕН

Европейският съюз трябва да разработи еквивалентна версия на американския план „Маршал“ от времето на Втората световна война, за да финансира проекти за развитие в Молдова и в разкъсваната от война Украйна, заяви президентът на Молдова Мая Санду.
„Както Западна Европа получи икономически спасителен пояс след Втората световна война от американския план „Маршал“, така Молдова и Украйна се нуждаят от тясно фокусиран еквивалент за XXI век от Европейския съюз“, каза Санду на годишната конференция за бюджета на ЕС в Брюксел.
Планът „Маршал“ бе подписан от президента на САЩ Хари Труман през 1948 г. и бе наречен на тогавашния държавен секретар Джордж Маршал. Чрез него бяха предоставени милиарди долари икономическа помощ на европейските страни, опустошени от Втората световна война.
Молдова, която заедно с Украйна получи „зелена светлина“ за започване на преговори за присъединяване с ЕС, има втория най-нисък БВП на глава от населението в Европа.
„Планът "Маршал" трябваше да покаже на един изтощен континент, че капитализмът и демокрацията са по-добрият път, вместо предлаганото от комунизма. Днешната модерна версия също ще трябва да предложи подобна надежда на онези от нас, които си проправят път към членство в ЕС“, добави тя.
Президентът на Молдова изрази оптимизъм за способността на Европа да се изправи срещу предизвикателствата пред сигурността, породени от продължаващата агресия на Русия срещу Украйна. „Европа винаги се засилваше и намираше ресурси, за да помогне, защото ние, европейците, вярваме, че разпространяването на злото може да бъде спряно само чрез разпространяване на доброто“, каза тя.
ООН изчисли, че възстановяването на Украйна ще струва 486 милиарда долара през следващото десетилетие, което е със 75 милиарда долара повече от предвиденото през 2023 г.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ