Лицемерие по европейски
/ брой: 11
"Южен поток" е закрит и на дневен ред е "Турски поток", отсече шефът на "Газпром" Алексей Милер. Други варианти за доставка на газ от Русия до Европа няма. Тоест газ ще се купува от Турция. Реално тези 63 млрд. куб. м руски газ, които трябваше да минават през Южния, сега ще минават през Турския поток. Дотук нищо ново, реакциите на евроатлантическите партньори обаче отново озадачават. Зам.-председателят на ЕК Марош Шефчович заяви, че предложението да се прехвърли продажбата на руски газ от Украйна в Турция нанася щети по имиджа на "Газпром". Защо?
Проблеми с транзитирането на руски газ през територията на Украйна има от години, а на фона на геополитическите събития и финансовото състояние на Украйна рисковете нарастват. Украйна не успя през ноември-декември 2014-а да закупи необходимите й количества руски газ, за да си запълни газохранилищата. Идеята на "Южен поток" бе да бъде заобиколена Украйна, сочена от "Газпром" като не особено надежден партньор и често обвинявана, че отделя от транзитираните количества газ. И след като ЕС отказа да разреши реализацията на този проект, логично е да се търсят нови трасета за доставка на руски газ в Европа. Защо този логичен ход компрометира "Газпром", не става ясно.
Стоварването на вина върху Русия за спирането на "Южен поток" е също абсурдно. Все пак тя е най-заинтересована от такъв тръбопровод. Но бидейки подлагана на натиск, докато търпи загуби от това, че инвестира във всячески възпрепятстван и поради това рисков проект, е логично да го спре и да потърси алтернатива. Не може хем да е виновна, че иска да строи "Южен поток", хем, че иска да го спре. Подобно лицемерие не работи за никого. В крайна сметка Русия е най-големият производител на газ в Европа и всички имат нужда от евтиния й ресурс. Въпрос на договорки е да се постигне взаимна икономическа целесъобразност, от която всички имат интерес. Освен САЩ. Европа какво иска - евтин руски газ или скъпи шисти и нова криза.