16 Ноември 2024събота03:05 ч.

Интервю

Кристиан Вигенин: Целта ни е кабинет с ясно мнозинство

Да подготвим умно страната за предстоящата зима, другото е авантюризъм, казва зам.-председателят на Народното събрание и на БСП

/ брой: 140

автор:Нора Стоичкова

visibility 1789

Интервю на Нора СТОИЧКОВА


- В управленската програма, приета в началото на юли, която е база за разговори и за новия кабинет, в частта за външната политика, е записано нормализиране, възстановяване на отношенията с Руската федерация. Възможно ли е това?

- Смятам, че е възможно. Първо, жалко, че стигнахме до тази ситуация изобщо. БСП реагира много остро на това, което беше направено в последните дни на това правителство, когато бяха изгонени 70 дипломати и служители на руското посолство. Каквато и да е ситуацията, ние поддържаме дипломатически отношения с Русия и не може България да си позволява такива действия, реализирани по този начин. Като че ли на този етап руската страна показва много повече мъдрост от нас и, за щастие, не станахме свидетели на драстични контрадействия. Смятам, че още сега можем да направим някои стъпки, с които да се даде възможност на нормално превеждане на средства по сметките на руското посолство, да решим въпроса с руското училище, така че да не бъде закрито, културният институт - също.

Войната ще свърши един ден, трябва да можем, макар и в ситуацията, в която сме в момента, да поддържаме нормален дипломатически диалог с Руската федерация. Надявам се, че едно ново правителство ще може да го направи. Разбира се, докато са толкова обтегнати отношенията между ЕС и Русия и НАТО и Русия, не можем да имаме тези пълномащабни дипломатически, културни и икономически отношения, както някога, но не бива да затваряме изцяло вратата. Не можем като държава да се съизмерваме - с начина, по който се отнасяме с Русия - с балтийските страни или Полша, които имат друга история в отношенията с Русия. Колкото по-адекватно подхождаме, толкова повече можем да отстояваме и европейската политика. Когато изпаднеш в крайности, които са неприемливи за българското общество, обезсмисляш и решенията, които си приел, обезсмисляш и общата европейска политика. Затова имаме нужда от повече разум, диалог и балансиран подход занапред.

Това, което сме заложили в тази програма, е добра основа, ако имаме правителство и нов министър, оттук нататък да няма случаи подобни решения да се взимат без съгласуване, еднолично и без координация. Това ще свали напрежението в коалицията и ще даде възможност да се избегнат резки и грешни движения.

- Едно от грешните решения, които ни обричат от октомври нататък на тежка енергийна криза, е отказът на част от това правителство на връзката с "Газпром". Корнелия Нинова вече предложи да се възстановят разговорите. В тази управленска програма пише, че трябва да започнат преговори веднага с всички възможни доставчици на газ за България. Това включва ли "Газпром"?

- Точно така, няма как да не се включи и "Газпром". Нашата позиция винаги е била ясна - не държим газът да идва непременно от Русия и "Газпром". Основната ни задача като държава и правителство е да осигурим сигурност на доставките на възможно най-ниска цена. Това, че към момента най-ниската цена я дава "Газпром", показва, че няма как изначално да го изключим по идеологически, политически и други причини. Разбира се, че диверсификацията е важна, че не бива само на един доставчик да разчитаме, но да изключиш априори доставчик като "Газпром", означава, че изначално отслабваш своята позиция даже в преговорите с другите доставчици, защото те, като знаят, че не се конкурират с "Газпром" за цената, естествено, че ще ти предложат по-висока цена. Затова идва момент, в който да помислим на първо място за държавата, за бизнеса, за хората - да не бъдат на студено през зимата. Ако част от този газ идва от "Газпром", какъв е проблемът? Нека по чисто икономически параметри вземем такива важни решения, защото много анализатори предвиждат тежка зима за Европа.

- В този контекст - седми пакет санкции срещу Русия. Все още не са наложили петролно ембарго, това ще ни довърши...

- Българското правителство поне в това отношение подходи по-умно. Доставките на петрол за рафинерията на "Лукойл" в България бяха гарантирани като изключение. Не очаквам проблеми, въпреки че си струва да продължим да разсъждаваме защо са толкова високи цените на бензина и на дизела в България. Като говорим за санкциите - БСП още от самото начало се обяви против тях по прагматични причини. Налагането на санкции дори без контрасанкции понякога се връща с обратен ефект. Бързането и непремислянето как да бъдат насочени води до това, че накрая страдат всички, най-вече бизнесът и гражданите. От 2014 г. насам няма случай санкциите да са довели до промяна в политиката. 

Разбира се, няма как да останем встрани от общата европейска политика, но трябва по-внимателно да осмислим тези санкции. Виждам, че вече има гласове например за облекчаване режима на руските банки. Сигурно и други неща ще бъдат преосмислени с времето. Струва ми се, че и самата война завари ЕС неподготвен, и в бързината се въведоха мерки, от които страда самият ЕС. Това ли е целта? Искаме българското правителство, което и да е то, да поставя на преден план и да търси дипломатическите решения, успокояване, спиране на войната с дипломатически средства, а не с военни...

- Това възможно ли е?

- Дипломацията не сработи преди войната, но на фона на всичко, което виждаме през тези месеци, най-малкото трябва да се полагат усилия. Бяха изоставени усилията за търсене на мирно решение. Някак свикнахме с идеята, че там ще има война, докато едната държава не победи другата. Това е много нечовешко, защото всеки ден загиват хора от двете страни. Не само военни, но и много цивилни. Трябва да бъде даден шанс на мира. 

- България може ли да стане инициатор?

- Не трябва да надценяваме нашите възможности. За да може една страна да бъде домакин или посредник в такъв тип преговори, трябва да бъде възприемана от двете страни като коректен партньор и безпристрастен посредник. Опасявам се, че ситуацията с нас в момента не е такава. От една страна, Русия обяви България за неприятелска държава като член на ЕС - това не е отношение конкретно и само към България. От друга страна, предприехме тези действия към руските дипломати. Но все пак, като страна член на ЕС, която има традиционни исторически отношения с Русия, най-малкото бихме могли да поставяме този въпрос там, където му е мястото. Да съдействаме да се чува гласа на дипломацията и мира, което не означава, че трябва да приемаме безкритично станалото до момента. 

- РС Македония. Има ли в управленската програма промяна в позицията на България и как виждате процеса, преговорите с ЕС вече започнаха.

- Този въпрос не сме го коментирали, тъй като към днешна дата, когато още не е създадено новото правителство, доста голямо мнозинство в НС взе решение да одобри преговорната позиция, предложена от френското председателство. Преди два дни бе подписан и двустранният протокол. Не бих казал, че темата е затворена страница, но най-малкото тези чувствителни стъпки бяха затворени, въпреки опозицията на БСП. ИТН формално развалиха коалицията заради РСМ, а в същото време техният министър г-жа Генчовска участва във финализирането на това френско предложение. Тя предложи на МС да бъде одобрено то, преди да влезе в НС, сега подписа и този протокол. В него има позитивни неща, но и такива, които предизвикват въпроси. Още в деня на подписването на този протокол поискахме заседание на външната комисия, където тя да докладва и представи резултатите досега.

Да, започва процесът на преговори, но това не означава, че сме приключили нещата. Да не се подлъгваме, че понеже имало толкова много протести срещу това предложение, значи то е добро за България. Нищо подобно - въпросите остават и трябва да изработим ясна стратегия как водим преговорите, как следим протокола и ангажиментите на македонската страна, как в преговорния процес защитаваме нашия национален интерес и т.н. Преговорният процес е един елемент. Трябва да имаме по-ясни дългосрочни цели в двустранен план и добре финансирана политика по отношение на икономика, инфраструктура, култура, медии и т.н.

- Има ли кратък отговор въпроса "Ще имаме ли правителство или да", както се казва и се надяваме?

- Шансовете остават. БСП полага всички усилия по разумен начин да подходи към конструирането на бъдещото правителство. Стъпваме на програмата, ако видим, че има подкрепа от поне 121 народни представители, правим следващата стъпка - да коментираме министрите, ресорите, сглобяването на кабинета. Имаме достатъчно време да го свършим, вървим стъпка по стъпка. Преговорите с ИТН и ДБ ще ни дадат ориентир има ли непреодолими пречки и там, където има противоречия, какви компромиси бихме могли да предложим.

От наша гледна точка е по-добре да има правителство, което да е подкрепено от ясно мнозинство в НС. Това ще даде възможност да се приемат необходимите закони, да подготвим умно страната за предстоящата зима. Другото е авантюризъм, но ако се стигне до това, макар и не по наша вина, готвим се и за избори.

БСТВ, със съкращения

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ