Кой за кого лобира?
/ брой: 258
Депутати от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ поставиха отново Закона за търговските вериги на фокус. Идеята е да се защитят българските производители срещу злоупотребите и натиска, на който са поставени от някои търговски вериги. И това не е някаква опозиционна прищявка. Още в предизборната си програма БСП обещаваше борба с монополите, в частност - ЕРП-тата и търговските вериги, и това бе първото, с което се захванаха, когато съставиха кабинет. Причината е, че родният производител от години пищи от рекета на големите търговски вериги.
Българските производители плащат около 22 вида такси, за да могат да продават в търговските вериги, като някои достигат до 70% от цената на продукта. Договорите изцяло защитават монополистите и с това, че при закъснение на плащане те не дължат неустойки и няма санкции, докато за дребния производител има. Когато от БСП предложиха закон за търговските вериги, те викнаха в хор - държавната намеса в ценообразуването ще доведе до намаляване на конкуренцията, въпрос на свободни преговори било да договорят по-добри условия с производителите. Да де, но без контрол тази свобода е превърната в монопол и беззаконие. Проверка на НАП тогава показа схема за укриване на ДДС. Веригите не купували вносни стоки директно от големите чуждестранни доставчици, а използвали за посредник еднолични търговци. Това, както и да го гледаме, си е източване на ДДС. На което веригите саркастично заявиха - "това са градски легенди". А на разкритието, че не плащат данък печалба, техен представител каза, че е нормално след стартиране на дейността си една фирма да не плаща такъв данък през първите си години, защото няма печалба. Само че колко вериги са на пазара от година?
Този законопроект мина на две четения в миналото НС, но президентът го спря с вето. Чии интереси защитава той и ще ги одобри ли сега мнозинството, което тогава в опозиция подкрепи закона? В целия ЕС само 8 държави нямат законодателства по отношение на нелоялните търговски практики. Нали уж искаме да се хармонизираме с Европа?