15 Ноември 2024петък01:45 ч.

От редактора

#Кой изпраща, #кой посреща?

/ брой: 163

автор:Борис Данков

visibility 1079

Ако речем да повярваме на новината, публикувана в електронния сайт на Министерството на културата, може да изпаднем (за кой ли път!) в емоционален и телесен захлас. Бронзовата глава на тракийския владетел Севт III, "основен акцент в експозицията ни в Лувъра, представяща тракийското изкуство по един неповторим начин, като интересен разказ за непознатото одриско царство, за неговите владетели, ежедневен живот и съседи" щяла да бъде включена в експонатите на престижния амеврикански музей "Пол Гети" в Лос Анджелис. Безценият артефакт щял да бъде препратен от нашенската експозиция във френския Лувър направо в Америка, където ще бъде включен в елинистична изложба на "50 великолепни бронзови фигури от античността". Организатори на изложбата са музеят "Пол Гети", фондация "Palazzo Strozzi" - Флоренция, Националната художествена галерия във Вашингтон, с участието на Дирекцията за надзор върху археологическото наследство в Тоскана, с подкрепата на Националния съвет по изкуствата и хуманитарните науки на САЩ.
Аферим и "Еврика!" - както би възкликнал всеки средностатистически наш сънародник. Затова и родните ни медии тиражираха тази дописка мотамо със съответния емоционален апломб в заглавието: "Свет III отива в Америка!", "След Лувъра Севт ??? ще гостува в "Пол Гети" и т.н. Е, разбира се, че тази новина е похвална.
А иначе - ни хък, ни мък. Остава публично неизвестно - кой, откъде накъде и на какво основание изпраща безценния артефакт в Америка. Според информация от наша колежка изпращачът е Националният археологически институт с музей на БАН. Да, но пък се оказа, че самият председател на БАН - акад. Стефан Воденичаров, не е и чувал за това. "Никой не ми е предлагал да подписвам някакъв документ за подобно "пътуване" на Севт III"- сподели известният академик.
Да припомняме ли, че преди време същият артефакт "се разходи" за реставрация до Италия, без знанието на предишния шеф на БАН. Ще кажете - това е друга случка. Да, друга, но сега пък иде реч не само за "разходката" на самия артефакт до САЩ, а и за това - кой, на каква цена изпраща и посреща безценната реликва. И още - кой гарантира за нейното опазване. #Кой

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ