16 Ноември 2024събота14:58 ч.

Мнение

Когато суверенът покаже червен картон

Може ли да се отзовават избраници на народа, ако не са оправдали очакванията

/ брой: 184

автор:Славчо Кънчев

visibility 1895

Тези, които правят мирните революции невъзможни, ще направят насилствените революции неизбежни.
Джон Фицджералд Кенеди (1917-1963 г.) - американски президент


Единствено естествената кончина, собственото волеизлияние за абдикиране или - О, опази, Боже! - да се случи това омерзително за монарсите събитие - революцията, може да ги свали от трона и да ги лиши от властта. На поданиците им не се полага законно право да изземат техните правомощия.
В условията на представителна демокрация народът, като легитимен източник на властта, доброволно прехвърля своите права за упражняването й, съгласно обществения договор. Но не се ли превръща мандатният период в своего рода
 
управленско царуване

ако суверенът не притежава във всеки момент право да отзове на законно основание и чрез регламентирана процедура от постовете им онези негови избраници, които - според преценката му - не са оправдали очакванията на избирателите?
...Калифорния. Или както първите испански заселници са я наричали - Calor de forni - "гореща като печка". Началото на новото хилядолетие. Демократът Грей Дейвис е преизбран за втори (и последен, съгласно ограниченията на щатската конституция), мандат за губернатор на щата. Но след повторното одобрение от избирателите за най-високия пост в изпълнителната власт на Калифорния благосклонната усмивка на съдбата, съпътствала го преди това, изчезва. Тежки проблеми надвисват над управлението му: икономически неблагополучия, и то не само от финансово естество - незапомнени в историята на щата продължителни изключвания на захранването с електрически ток, значителна загуба на работни места, и то не къде да е, а в един от локомотивите на калифорнийската индустрия - високотехнологичните предприятия в Силиконовата долина. А дефицитът в бюджета набъбва и става неуправляем.
Понеже Грей Дейвис не е в състояние да предложи резултатни решения на проблемите, то рейтингът му стремглаво се сгромолясва. И нали риба се лови в мътна вода, то и агресивната, неконтролируема намеса на бизнес лобитата в обществения живот ескалира. В отговор недоволството на избирателите нараства неимоверно.
Ето защо, като изразител на масовите настроения, един опитен граждански активист, Тед Коста, решава да използва капацитета на конституционните възможности в Калифорния за прилагане на пряка демокрация, а именно

законната процедура за отзоваване

от изборен пост. В конкретния случай на губернатора Грей Дейвис. С лекота са събрани необходимите за провеждане на референдум 900 000 подписа. Всъщност подписали са се 1,3 милиона калифорнийци - с 400 000 над необходимия минимум.
Допитването е проведено на 7 октомври 2003 г. Петдесет и пет процента от избирателите гласуват за отстраняването на губернатора. На състоялите се едновременно избори за нов губернатор на Калифорния открояваща се победа с 48,6 процента постига холивудският актьор от австрийски произход Арнолд Шварценегер - Терминатора. Останалият на второ място демократ Круз Бустаменте е с 31,5 процента от подадените действителни бюлетини.
Но за да стане този референдум реалност, са били необходими дългогодишните усилия на милиони обикновени американци, за да разширят фактическото действие на своите граждански права.
Всъщност Калифорния станал десетият американски щат, който въвел прякото участие на народа, тоест на суверена, при упражняването на властта. Заслуга за това постижение имал несъмнено и Хайрам Джонсън - републикански прогресивист**, който бил избран за губернатор на щата през 1910 г. Но е пионер в прилагането на процедурата "отзоваване", която била включена в конституцията на гр. Лос Анджелис още през 1903 г.
Тогава, като отзвук на обществените настроения по онова време, се оформило мнозинство от негови съпартийци-прогресивисти. Били инициирани множество законодателни промени, включително и конституционни поправки за осъществяване на референдуми, граждански (законодателни) инициативи и отзовавания. Както споделил в една своя реч Хайрам Джонсън: Аз не смятам, че референдумът, инициативата и отзоваването са панацея за премахване на всички политически злини, но те дават на хората власт да действат, когато пожелаят, и

оръжие, с което да се защищават

Повече от век и четвърт по-рано колонистите в Новия свят започват своята борба за създаването на държава, в която нейното управление да реализира една нова политическа философия. Да отрази обективно новите реалности и да синтезира разбиранията на колонистите за принципите на съществуване на Новия свят. Именно затова американските заселници били напуснали Стария континент: да се освободят от оковите на монархическото държавно устройство и задушаващото доминиране на наследствената аристокрация, да изграждат обществото си извън осезаемото и всепроникващо присъствие на църквата и съвсем светския натиск на църковния клир, без, и далеко от неподлежащите на радикална промяна управленски конструкции в държавите, които емигрантите са оставили зад гърба си, отвъд океана.
Без да им е било известно понятието "социален инженеринг", колонистите в Новия свят виждали процъфтяването на една нова държава, която биха създали, в наличието на такива условия за живот, в които чрез реална лична свобода и развитие на инициативата на всеки отделен индивид да се разгърне съзидателният потенциал на всеки човек.
В тази социална атмосфера на кипеж неминуемо настъпва и онзи исторически 16 декември на далечната 1773 г. Там, в пристанището на Бостън, търговецът Самюел Адамс и негови съмишленици изхвърлят направо в океана денковете с чай, пристигнали с корабите на овластената с благоволението на английския крал Източноиндийска търговска компания. Ето как северноамериканските колонисти отговарят на наложените през втората половина на ХVттт в. от метрополията Англия крайно неизгодни условия на търговия и сериозни данъчни тежести върху нейните колонии в Северна Америка.
Заселниците в Новия свят възприемали наложените им данъци не само като ново икономическо бреме в и без това суровите им условия на живот. А ги чувствали като едно напълно незаслужено унижение. Че как да не се възпротивят, когато им е определен дори гербов данък, тоест да плащат и за всяко парче хартия, включително и за картите за игра, а също и този нагъл данък върху чая.
Ето как Самюел Адамс и неговите смели другари с техния данъчен бунт поставят началото на войната за независимост от метрополията Англия, или

т.нар. Американска революция

Четиридесет години по-късно, през 1787 г., в гр. Филаделфия, днешен щат Пенсилвания, Учредителното събрание на някогашните британски колонии изработило и одобрило конституцията на Съединените щати. Само четири години по-късно, през 1791 г., към нея била прибавена Хартата на правата, или първите десет поправки на основния закон. Те гарантирали личните свободи на американските граждани.
С развитието обаче на капиталистическата икономика в Съединените щати започнали съществено да се задълбочават различията между социалните групи. Ситуация, която напълно наподобява сегашното положение в нашата страна, където "социалната ножица" е неимоверно разтворена. Процесът на социална диференциация в САЩ станал особено изразен в края на ХтХ и началото на миналия век. Настъпила т.нар. Позлатена епоха. Така тя била наречена от американския писател Марк Твен заради фалшивата, псевдодемократична фасада на обществото по онова време. Отчетливо се обособил върхът на социалната пирамида от фамилиите с натрупано вече огромно богатство: Дж. П. Морган, Конелиус Вандербилт, Джон Д. Рокфелер, Андрю Карнеги, Джей Гулд, Лийлънд Станфорд и др. Мечтата на пилигримите - първите заселници, за свободно и справедливо общество, се оказала смазана от жестоката реалност.
Именно тогава започват борбите на прогресивните американци за установяването на законодателни лостове за контрол върху управляващите чрез механизма на отзоваване, както и за пряко гражданско участие в законодателната сфера чрез референдуми и граждански (законодателни) инициативи. Водени от неотменната житейска истина, че справедливост има, ако всеки сам си я осигури.
Положение, с пълна валидност важащо понастоящем и за България. Засега правото на суверена у нас е Nudum jus - Голо право, както са казвали древните римляни. Тоест право без реално покритие. Защото все още у нас е валидно афористичното определение на Бърнард Шоу за демокрацията: Казвате каквото искате и вършите каквото ви кажат.
Народе!!!!

* - Авторът е председател на УС на Асоциацията за борба против корупцията в България.
** - Реформистко движение на средната класа в Съединените щати. Основа било убеждението, че обикновеният човек има право да упражнява контрол върху управниците.
 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 1106

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 1043

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 1176

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 1135

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 1127

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 1069

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ