15 Ноември 2024петък01:45 ч.

Дани Форстър:

Известността не ме блазни

Въпреки че съм бил на толкова много места, смятам, че съм направил съвсем малка стъпчица в опознаването на света, скромничи известният водещ на предаването "Строителни постижения" по Дискавъри

/ брой: 144

автор:Альона Нейкова

visibility 2459

Дани Форстър е архитект, дизайнер, продуцент и преподавател от Ню Йорк. Голяма известност обаче придобива с кариерата си на телевизионен водещ в предаването "Строителни постижения", отвеждащо зрителите на Дискавъри ченъл (Discovery Channel) на изумителни пътешествия по целия свят. Шоуто е едно от най-забележителните в ефира на канала и включва футуристични и все още активни проекти като небостъргача в Токио, трансатлантическия тунел, нюйоркското метро, разширяването на Панамския канал и др.


- Дани, сигурно често ви питат как точно станахте водещ на едно от най-популярните предавания на Дискавъри...
- Наистина, доста хора се интересуват от начина, по който започнах работата в риалитито. Всъщност това беше голям късмет, защото по онова време още следвах за архитект. И съвсем случайно попаднах на обява в интернет. В нея пишеше нещо от сорта: "Можете ли да говорите за архитектура по телевизията? Искате ли да бъдете водещ на шоу? Ака наистина го мислите, направете запис и ни го изпратете". Направих точно това и след две седмици ми се обадиха по телефона и ми предложиха мястото на водещ на "Строителни постижения".
- Много хора смятат, че това риалити е едно от най-забележителните предавания на Дискавъри. Ако и вие мислите по същия начин, защо според вас то е такова?
- Може би са замаяни или пияни, затова мислят така (смее се). Но ако трябва сериозно да отговоря на въпроса ви, ще кажа, че най-прекрасното нещо, свързано с предаването, е, че то е едно от малкото, които отразяват важни теми, посветени на архитектурата, дизайна, инженерството. А това са безкрайни в информационно отношение области, които са по-непознати за доста хора, но почти всички се интересуват от тях. Ако някои от тези въпроси вълнуват жителите на Америка, Австралия или Русия, добре е да го знаят и тези, които се намират в други държави, не мислите ли? Със "Строителни постижения" показваме, че архитектурата и дизайнът са универсални понятия, които могат да заинтригуват всички. И заради това според мен предаването е толкова популярно и привлича много голяма аудитория. Постиженията, които представяме, не зависят от езика, културата и политиката.
- Имали ли сте желание да водите някакво по-различно предаване по Дискавъри или може би дори по друг телевизионен канал?
- Аз съм преподавател по архитектура. Това е моята работа и моето удоволствие. Но никога основната ми цел не е била да стана водещ на телевизионно предаване. По-скоро това бе една смела мечта и искрено желание, които, по истинска случайност, се превърнаха в реалност. Професията на телевизионен водещ, още повече на риалити като "Строителни постижения", е страхотна възможност да се натрупат много знания и богат опит, свързани именно с аркитектурата - с онова, което дълбоко ме интересува. Например получих невероятна информация от документалния филм за кота нула на разрушените кули на Търговския център. И ако едно предаване няма нищо общо с  моите лични интереси като архитектурата и строителството, едва ли ще бъде привлекателно за мен.
- А кое световно строително постижение, да речем от миналия век, е най-великото от ваша гледна точка?
- Този въпрос е изключително труден. Все едно е да помолите някой родител да избере любимо дете от цялото си многобройно семейство. За мен наистина важните и забележителни сгради са тези, които са символ на някакъв определен момент, отбелязващ определен период на трансформация за дадено общество, град или държава. Да вземем например ситуацията в Мумбай, където може да наблюдаваме страхотен напредък в областта на инженерството и архитектурния прогрес. Разцветът на сградите в този най-голям град в Южна Азия отразява развитието на цяла Западна Индия. Същото важи и за Азербайджан - страна, която съвсем наскоро спечели политическа свобода и икономическа независимост. В момента тази държава се стреми да оформи своята идентичност и в областта на архитектурата. Смятам, че сградите там са наистина забележителни. Изключителен е и начинът, по който те оформят и отразяват промяната в държавата. А това няма как да не се вземе предвид.
- Защо решихте да се включите в проекта на Стивън Спилбърг "Възстановяване от кота нула"? Моля, разкажете по-подробно с какво ви привлече тази идея?
- Случи се точно обратното: аз поканих Спилбърг да се присъедини към този проект. В моята глава се оформи идеята за филм, посветен на изграждането от кота нула на двете сринати от терористичния акт кули на Търговския център в Ню Йорк. Спилбърг наистина хареса предложението ми. И благодарение на неговата уникална визия и факта, че разглежда по изключително оригинален начин всеки проект и включва в него човешкия фактор, успяхме много добре да се сработим с него. По този начин идеята бе издигната на доста високо ниво. И вместо просто да говорим за сградите, се стигна до представянето им от живи хора.
- Какво е най-голямото ви лично постижение като архитект?
- Първият проект, по който работих като архитект, бе създадената от мен къща, изградена в Мичиган. Смея да твърдя, че това е едно от най-устойчивите и екосъобразни съоръжения. А лично за мен - най-значимият проект, който някога съм правил. Защото от него много ясно личи връзката, която имаме с природата.
- Пътешествали сте в над 50 държави по света. Къде се чувствахте най-добре и има ли място, на което никога повече не бихте искали да отидете, или напротив, имате желание да се връщате отново и отново?
- Въпреки че съм бил на толкова много места, смятам, че съм направил съвсем малка стъпчица в опознаването на света. Бил съм и в Южна Африка, и в Перу, и в Бразилия, но съм сигурен, че има още какво да се види. Чувствах се комфортно на доста места. Интересно ми бе в Абу Даби, където ясно се вижда процесът на трансформация в развитието на арабските страни. Същото се случва в Азербайджан и в Сърбия. Наистина, много е впечатляващо да посещаваш подобни места, които създават уникално усещане не само в областта на архитектурата, но и като цяло. Страхотна привилегия е да успееш да почувстваш енергията на тези градове и държави. Повечето хора се интересуват от историята им - нещо, което се е случило преди. Но наистина най-забележителното е да наблюдаваш момента, когато трансформацията се случва пред очите ти.
- Вече 5 години сте на екрана. Колко още време се виждате като водещ на телевизионно предаване?
- За разлика от много други професии като медицината или правото например, продължителността на кариерата на телевизионен водещ не се определя от самия него. Ако хората продължават да гледат "Строителни постижения", ще остана в предаването още доста време. Но щом им омръзна, няма да ме видят никога повече (смее се).
- А вие самият искате ли го?
- Обичам да разказвам истории, харесва ми да правя предаването, както и да заставам зад камерата. За мен не е чак толкова важно дали съм на екрана или не. Известността не ме блазни. Предпочитам да общувам с хората, да предавам получената от мен информация на по-широка аудитория. Това ме прави щастлив.

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ