Стига хленч!
/ брой: 174
Пламенните трибуни на новия "цивилизационен" модел отново зарониха сълзи за демокрацията в Русия. Тревожно забиха камбаните на командните центрове на правилната агитация и пропаганда: Кремъл си позволи да посегне на "светая светих", на един от най-мощните и ефективни лостове за реализиране на американските интереси по света - Националния фонд за подкрепа на демокрацията (NED). Логиката е: щом в нечие наименование се залепи думата "демокрация", въпросната организация става свещена и недосегаема. Това, че нарушава законите на страната, в която развива бурната си дейност, няма значение. Защото САЩ са въплъщение на самата демокрация и по тази причина техните закони са над всичко. Който не ги спазва, е обявяван за тиран и враг.
Законът в Русия, веднага наречен "репресивен", изисква онези НПО, които се занимават с политическа дейност и се финансират от чужбина, да се регистрират като "чуждестранни агенти" и ако не го декларират, се обявяват за "нежелателни" и трябва да напуснат страната. Точно това сполетя NED.
Добре е да се знае, че терминът "чуждестранен агент" е употребен и в аналогичния американски закон, приет още през 1938 г. Във Вашингтон смятат - и правилно, че американецът има право да знае кой с каква дейност се занимава на територията на страната му и чии чужди интереси прокарва. Ако съответната организация работи срещу правителството на САЩ, нейната дейност се прекратява. Същото право обаче на руския гражданин и на руската държава се отрича.
Интересна е една особеност на финансиране на повечето НПО. Предполага се, че щом са "неправителствени", би трябвало да се издържат главно от частни субсидии. Нищо подобно. Лъвската част от финансите на действащите в чужбина американски НПО идва от правителството. Друга тяхна особеност е, че в управата им се назначават главно бивши агенти на тайните служби и на обвързани с администрацията служители.
Типичен носител на всички тези особености е NED. Създадена е от Конгреса на САЩ при президентството на Роналд Рейгън през 1983 г. по проект на тогавашния директор на ЦРУ Уилям Кейси. Финансира се от Конгреса, "за да се бори за свобода по целия свят". Отчита се пред президента и Конгреса. Нейният директор Карл Гершман открито призна, че структурата е била замислена като "красива фасада за разпределяне на средства сред опозиционните среди в чужди страни". "Много от нещата, с които ние днес се занимаваме, преди години го правеше ЦРУ", заяви откровено един от архитектите на NED Алън Айнщайн.
Изцяло държавните средства на уж неправителствената организация се прикриват зад паравана от имена на т.нар. частни спонсори. Между тях са бившите държавни секретари Хенри Кисинджър, Мадлин Олбрайт, Кондолиза Райс, бившият президентски съветник Збигнев Бжежински, бившият зам.-директор на ЦРУ и бивш министър на отбраната на САЩ Франк Карлучи и други знаменитости на американския политически подиум.
Американците са хора непосредствени. Това е в кръвта им. Нямат задни мисли и не подбират нито думи, нито средства. В лицето на противника казват, че не им харесва и затова ще го пречукат. Президент, сенатори и губернатори напоследък се надпреварват да клеймят "режима на Путин" и затова щели да правят всичко, за да го свалят. Че той е президент на руснаците, а не на американците, и над 80 на сто от тях одобряват управлението му, няма значение. Демократична е само онази власт, която слуша и допада на Вашингтон - както е в България например. Такава власт не приема закони, които на нейна територия да притесняват организациите борци за американските интереси. В знак на признателност американските НПО бдят т.нар. гражданско общество винаги да избира и подкрепя правилната власт. За това си има и съответните механизми - от избори без избор до държавен преврат.
Не така е във вироглави държави като Русия. Там чуждите неправителствени организации трябва да помагат на местните антиправителствени формации, пък било то и неофашистки, както е в Украйна. Затова NED, който финансира НПО по целия свят, е особено щедър към Русия - само през 2014 г. фондът е раздал там 9,3 млн. долара. И би могъл да продължи да го прави, ако беше декларирал, както изисква руският закон, на кого колко дава и с каква цел. В момента в Министерството на правосъдието в Русия са регистрирани 227 445 НПО, от които 2500 са чуждестранни. Изобилие. И само една от тях - засега, е обявена за "нежелателна". Защо е тогава този хленч по руското гражданско общество? То е по-будно и по-живо отколкото в много други страни, кичещи се с етикета "демократични".
Само човек с диагноза за дебилност може да не си зададе въпроса на какво се дължи щедростта на американския фонд. Във всеки случай не ще да е от преливаща филантропия и грижа за руската демокрация. Затова Москва му показа пътя. Без обиди. За да бъде Русия територия само на собствените си интереси.