09 Юли 2024вторник17:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

КЕВР е против разделянето на регулатора на воден и енергиен

/ брой: 122

автор:Дума

visibility 179

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разкритикува и четвъртия проект на закон за водоснабдяването и канализацията, публикуван за обществено обсъждане от регионалното министерство, който се опитва за пореден път за регламентира разделянето на водния от енергийния регулатор. Досегашните проекти за ВиК закона, обявени през 2020 г., 2022 г. и 2023 г. така и не стигаха до парламента. Комисията посочва, че и в новия проект не са отразени направените към предишните варианти критики, което нарушава съществени принципи на законодателния процес. Тя отново смята, че е необосновано разделянето на сегашната КЕВР на две части – за енергийно и водно регулиране, а самото ведомство не е подкрепило необходимостта от това действие с аргументи.
"Към момента не са констатирани каквито и да е проблеми или препятствия при осъществяването на функциите на КЕВР в различните сектори в рамките на една административна структура", посочват от регулатора. Акцентира се и върху това, че в разговори с Еврокомисията е станало ясно, че тя не очаква разделяне на комисията, а иска подобряване на регулаторните критерии, което може да стане с промени в закона за регулиране на ВиК услугите.
Все пак в становището на КЕВР се отчита, че за пръв път в този четвърти проект има някакви норми как ще стане разделянето на регулатора, но те са неясни и противоречиви и по-скоро ще са застраши регулирането и двата сектора.
В новото предложение за закон не е представена адекватна визия за цялостното бъдещо развитие на ВиК сектора в страната, както и не са отразени изискванията по плана за възстановяване и устойчивост и новите евроизисквания в областта на питейните и отпадните води.

Връщат ни ресто само в евро

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 128

Губим 845 млн. лв. заради Шенген

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 128

6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" отново заработи

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 128

Левицата спечели изборите във Франция

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 128

Орбан и Си Цзинпин искат мир в Украйна

автор:Дума

visibility 406

/ брой: 128

Индийският премиер пристигна в Москва

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 128

Атина забрани шествие в защита на семейството

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 128

Порочен кръг

автор:Валентин Георгиев

visibility 352

/ брой: 128

Неудобни въпроси

автор:Симеон Николов

visibility 399

/ брой: 128

За сянката и дунапрена

visibility 307

/ брой: 128

Какво се обърка с аптеките?

visibility 360

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ