06 Август 2024вторник05:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Застрашен вид - не стреляй!

Кои обитатели на зимните водоеми са включени в "Червената книга" на страната?

/ брой: 17

visibility 1940

Васил Сердаров

След приключването на груповия лов на дива свиня през този месец естествения интерес на ловците се насочи към хищниците. И, разбира се, към водоплаващите птици. Поради зачестилити инциденти с отстрелването на екземпляри от изключително редки видове- например може би единствената у нас голяма дропла край Шабла или червеногушите гъски край Свищов, е добре да си припомним по кои обитатели на зимните водоеми не трябва да стреляме при никакъв случай.
ЛЕБЕДИТЕ са много едри птици със снежнобяло оперение и дълга шия. Достигат дължина на тялото 140-160 см, размах на крилете 200-240 см и тегло до 15 кг. Имат масивно, тежко тяло. Гнездят на земята, сред тръстиките, или върху купчина растителност край блата, езера и заливи. Хранят се с растителност, главно подводна. У нас се срещат 2 вида - ням лебед  и поен лебед. Много рядко може да се срещне и малкия лебед.
Немият лебед се среща по време на миграции и зимуване в цялата страна, но най-често по Черноморското крайбрежие. Гнезди в резервата "Сребърна", езерото Дуранкулак, Бургаските и Дунавските влажни зони. Гнездовите двойки у нас са не повече от 20. През зимата навлиза и в населените места. Включен е в Червената книга на България с категорията "застрашен вид".
Пойният лебед се среща само по време на прелетите и през зимата. И двата вида са защитени.
ГЪСКИТЕ са едри птици с масивно тяло и сравнително дълга шия. Краката им са изнесени повече към средата на тялото и са относително дълги, което улеснява придвижването по земята. За разлика от лебедите, размерите им са по-малки, а шията по-къса. Хранят се с растения. Гнездят на земята, в близост до водоеми. Гнездото е застлано с растителен материал и пух. По време на прелетите и през зимата живеят на големи групи. Много са предпазливи. Летят в ята с V-образна форма. У нас освен голямата белочела гъска се срещат още 4 вида - малка белочела гъска, сива гъска, посевна гъска и червеногуша гъска.
МАЛКАТА БЕЛОЧЕЛА гъска може да се сгреши с голяма белочела. По-малките размери не са сигурен отличителен белег. Близки са до тези на младите големи белочели гъски. Възрастните птици достигат дължина на тялото 53-66 см,  размах на крилете 120-135 см и тегло 1,3-2,3 кг. Имат голямо бяло петно на челото, което надминава надочната линия.  Сигурен отличителен белег са издаваните звуци, които са по-силни, резки и по-пискливи. У нас се среща по време на миграции и зимуване в равнинната част на страната и около Черноморското крайбрежие заедно с голямата белочела гъска. Зимува в незамръзващи водоеми в близост до площите с есенници. Числеността и през зимата не е висока, но е трудно да бъде оценена. Застрашен вид.
СИВАТА ГЪСКА е най-едрата гъска, която се среща у нас. Достига дължина на тялото 76-89 см, размах на крилете 147-180 см и тегло 2,5-4,1 кг. Оперението и е сиво-кафяво, сравнително еднообразно. В основата на клюна понякога има тесен бял кръг. Около окото е с добре изразен пръстен от червеникава кожа. Младите са с по-светла горна част на тялото и жълтеникав пръстен около окото. Сивата гъска лесно се отличава от белочелите гъски. Размерите й са по-големи. На челото няма бяло петно. Отдолу тялото е светло без тъмнокафяви напречни препаски. От посевната гъска се отличава по светлия клюн и по-едрите размери. Предна част на крилата и надопашието са светлосиви. На опашката има тясна черна препаска. Главата и шията са по-светли. Издава кратки, високи, тръбни звуци. По-шумна е от посевната гъска. Гнезди у нас на остров Белене, в резервата "Сребърна" и езерото Дуранкулак, но общата численост на гнездовата популация не превишава 25 двойки. По-многочислена е по време на миграции и зимуване. По данни от зимните преброявания у нас зимуват не повече от 5000 сиви гъски. Включена е в Червената книга на България в категорията "застрашен вид".
ПОСЕВНАТА ГЪСКА е малко по-дребна от сивата. Достига дължина на тялото 66-89 см, размах на крилете 142-175 см и тегло 3,1-3,9 кг. Оперението и е сиво-кафяво с по-тъмни глава и шия. Нокътят на върха на клюна и основата му са черни. Понякога на челото е с много тясна бяла ивичка. От белочелите гъски се отличава по големите размери и черния нокът на клюна. На челото няма бяло петно. Тялото отдолу е без напречни препаски. От сивата гъска се различава по кафявите криле и надопашие, по-широката черна препаска на опашката, по-тъмните глава и шия и черния нокът на клюна. Не е така шумна, както сивата гъска. У нас се среща рядко, на малки ята до 100 птици, по време на миграции и зимуване. Защитена е.
ЧЕРВЕНОГУШАТА гъска е най-дребната от всички видове гъски, срещащи се у нас. Достига дължина на тялото 53-56 см, размах на крилата 116-135 см и тегло 1,2-1,6 кг. Оперението и е много характерно. Главата, гърбът, крилете и коремът са черни, подопашието бяло. Шията отпред и гърдите са ръждиво-червени. На бузите има ръждиви петна, оградени с тънка бяла ивица. Клюнът е много къс, с триъгълна форма, черен. Младите птици са по-тъмни, с матови гърди. Отличава се от голямата белочела гъска по характерното оперение и по-дребните размери. В полет се различава по относително по-тесните криле и по-късата шия. У нас се среща през зимата главно около езерата Шабла и Дуранкулак, а също в Бургаските влажни зони и по незамръзващи водоеми в Югоизточна България. В нашата страна през отделни години зимуват до 30-40 хил. червеногуши гъски, което е почти цялата световна популация на този вид.
Световно застрашен вид. Включена е в Червената книга на България с категорията "застрашен вид".


Ням лебед


Поен лебед


Малка белочела гъска



Сива гъска



Червеногуша гъска

Започват засилени проверки за скорост по пътищата

автор:Дума

visibility 180

Полиция и доброволци издирват 73-годишна жена от Иваново

автор:Дума

visibility 171

ИТН връща мандата днес

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 147

Водата измести палмовото масло в сиренето

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 147

Хранителната индустрия се обяви срещу засиления данъчен контрол

автор:Дума

visibility 359

/ брой: 147

Плащаме с левове до 1 август догодина

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 147

Бюджетът на червено с 1 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 147

Ескалират безредиците във Великобритания

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 147

Виетнамският президент стана и генерален секретар

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 147

Крайнолеви саботирали жп мрежи в Германия

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 147

Криза отвън

автор:Александър Симов

visibility 418

/ брой: 147

Време е да се спрат

автор:Зорница Илиева

visibility 391

/ брой: 147

След белия мъж идва жената

visibility 361

/ брой: 147

Защитата при бедствия е колективна задача

visibility 362

/ брой: 147

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ