16 Ноември 2024събота08:58 ч.

Строят два нови блока в ТЕЦ "Марица изток-2"

Технологията няма да е с пълно улавяне на въглеродните емисии, което означава, че токът от тях ще е скъп

/ брой: 140

автор:Христо Христов

visibility 2089

До 3 месеца трябва да бъдат готови анализите относно необходимостта от изграждането на 2 енергоблока с мощност от по 250 мегавата на територията на държавната ТЕЦ "Марица изток-2", съобщи при посещението си в Раднево министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков вчера.
При положително решение мощностите ще влязат в експлоатация най-рано след 3-4 години. На този етап Трайков не е в състояние да уточни каква точно технология ще бъде използвана, но при всички случаи нямало да бъде с пълно улавяне на въглеводородните емисии. Тепърва ще се водят преговори с потенциални инвеститори за съвместно изграждане на двата блока, както и за преразпределение на собствеността в държавното дружество.
В отговор на въпрос на ДУМА дали и кога ще бъде подписан нов договор с "Газпром" за доставка на синьо гориво през следващата 2012 година, министърът отказа да навлезе в конкретика. Водим преговорите спокойно, разчитаме на факта, че вече добиваме около 15 на сто от газа от Черноморския шелф, като този дял ще се увеличава, заяви Трайков. По думите му природен газ по трасето от Турция през Гърция най-рано ще премине през 2013-2014 година.
Като косвен отказ от строежа на новата АЕЦ "Белене", окачестви изграждането на два нови блока в ТЕЦ "Марица изток-2" ексминистърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Преди няколко дни в Стара Загора той бе категоричен, че поради липса на промишлена технология за улавяне на въглеродния диоксид цената на енергията от лигнитни въглища ще бъде изключително висока.
В Раднево министър Трайков присъства на подписването на договор между "Мини Марица изток" и "Сименс-България" за реализацията на договор на стойност 12 557 687,54 евро. Средствата са осигурени чрез споразумение за безвъзмездна помощ, сключено на 25 юни 2009 година с Международния фонд за подкрепа на извеждането от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй" (KIDSF), администриран от ЕБВР. Общата стойност на споразумението възлиза на 21,5 милиона евро, от които безвъзмездно "Мини Марица-изток" ще получи 15 милиона, а останалите 6,5 млн. ще бъдат под формата на съфинансиране .
Като компенсация за затварянето на двата малки блока в АЕЦ "Козлодуй" до 2009 година България е получила от този фонд 550 млн. евро, а през следващите три години трябва да постъпят още 300 млн. евро.

 

В София се произвеждат 41% от БВП на страната

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Потреблението на домакинствата ускори растежа

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 219

Експерт предлага по-нисък ДДС за рибата

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

Тръмп разговаря два часа с Байдън

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 219

Втора инстанция осъди експрезидент на Аржентина

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 219

Протест в Брюксел срещу крайнодесните

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 219

Пет години затвор грозят Марин Льо Пен

автор:Дума

visibility 555

/ брой: 219

Медийният тероризъм

автор:Александър Симов

visibility 640

/ брой: 219

Хронично бездействие

visibility 604

/ брой: 219

"Символичната война" на съюзническите бомби

visibility 631

/ брой: 219

Кой кой е в проектокабинета на Доналд Тръмп

автор:Дума

visibility 582

/ брой: 219

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ