Най-голямата размяна на затворници от времето на Студената война
/ брой: 148
Симон ПЕТИ
Турция, която действаше като посредник, първа потвърди, че Русия и няколко западни държави извършват размяна на затворници. Случаят включва 26 затворници, държани в затвори в САЩ, Германия, Полша, Словения, Норвегия, Русия и Беларус. В прессъобщение, публикувано от администрацията на турския президент, се казва, че Москва е осигурила освобождаването на десет затворници, включително двама непълнолетни, 13 души са прехвърлени в Германия, трима в САЩ. Самата размяна се е състояла на летището в Анкара.
Списъкът на затворниците включваше журналиста от „Уолстрийт Джърнъл“ Еван Гершкович и морския пехотинец Пол Уилън.
Гершкович беше арестуван на 29 март 2023 г., а на 19 юли т.г. бе осъден на 16 години затвор за шпионаж. Когато бил арестуван, Гершкович събирал материали за бронетанков завод в Урал и за руската оръжейна индустрия.
Пол Уилън е задържан в Русия от 2018 г. също по обвинения в шпионаж. Той бе осъден през 2020 г., въпреки че заяви, че е дошъл в Москва за сватбата на приятели.
Съединените щати и техните съюзници осигуриха и освобождаването на редица руски опозиционери. Сред тях е Владимир Кара-Мурза - най-известният руски дисидент след Алексей Навални, осъден на 25 години затвор. В сделката за размяна е включена и журналистката с руско и американско гражданство Алсу Курмашева.
Останалите руски опозиционери се насочват към Германия. Сред тях са бивши съратници на Алексей Навални: Олег Орлов - бивш председател на руската организация „Мемориал“, която получи Нобелова награда за мир през 2022 г.
Русия постигна връщането на Вадим Красиков - руски агент, осъден в Германия на доживотен затвор за убийството на чеченски бежанец, който се е сражавал срещу руските военни в Грузия. Неговото противоречиво освобождаване първоначално бе замислено като аргумент за размяната на опозиционера Алексей Навални, който обаче почина в затвора на 16 февруари 2024 г. Други руски шпиони, осъдени в европейски страни, също ще се завърнат в Русия.