15 Ноември 2024петък01:59 ч.

Интервю

Калоян Методиев: Ако партиите не намерят решение, иде по-голям хаос

Президентстово е в паника, че може да се състави редовно правителство, твърди политологът

/ брой: 68

автор:Дума

visibility 3801

Интервю на Цветанка РИЗОВА, БТВ


- Защо лявото губи влияние у нас? Виждате, БСП не можа да постигне сериозен ръст, дори има загуба. Новото формирование "Левицата" - 2%. Толкова ли малко са левите хора у нас или просто не се чувстват представени през тези две формации?

- Тук ми се струва, че трябва да обърнем малко оптиката. Става въпрос за политически инженеринг, за изкуствено разбиване на партийната система, което продължава вече трета година. С Вас го говорим постоянно, единствено си сменям вратовръзката през тия три години...

- Какъв инженеринг? БСП си е автентична 100-годишна партия и т.н.

- Не говорим само за БСП. А и за шокиращото Ви интервю в петък с Бойко Борисов. Цяла България го гледаше. Там той каза нещо ключово: президентът пусна двама министри да се занимават с мене и с партията в предизборната кампания. На ПП пусна да се занимава друг министър с енергетиката, на Корнелия Нинова - уволненият за корупция беше назначен за министър на икономиката... Тоест имаме цяло ветрило от проекти, от намеси и действия на президентската институция по повод разбиването на партийната система. На създаването на траен хаос в държавата, на желание да се управлява чрез служебни кабинети. На узурпация на власт и на поредния опит, сега след изборите, за намеса в при съставянето на правителство с идеята служебният кабинет да продължи.

- Какво се е случило сега след изборите? Той казва "няма да бавя мандатите, трябва да има правителство, ще свикам бързо парламента". Какво да направи повече?

- Първо там, в президентството, е паническа ситуация, че може да се състави някакви правителство, което от една страна, да прекрати обръчите от фирми около президентството, от друга - да прекрати въобще съществуването на служебно правителство и да се разследва това, което се случва последните 9 месеца. Това беззаконие, корупцията, всички тия уродливи явления, които в хаоса на безконтролната власт обществото стана свидетел. На всеки избори се играе с определен кон - един, два, три. На последните избори имаше директна намеса в изборния процес...

- Как?

- Давам ви веднага пример - за да подкрепя и тезата на Борисов, и на ПП - едните наречени от Радев мутри, другите - шарлатани, за третите, визирам БСП - с изпращане на групи биячи, т.е. цялата система е подложена на натиск. 

Понеже вчера във вашето студио Татяна Дончева си позволи да изрече серия от лъжи, днес ви нося нещо, което случайно ми попадна от ЦИК. В четвъртък ЦИК прие решение всяка от политическките партии да излъчи свои представители, които в петък да бъдат регистрирани и да вземе решение ЦИК те да са наблюдатели в "Информационно обслужване". Ето го решението на ЦИК с подадените имена. На първо място, Силвия Дюкенджиева, подадена от партия "Левицата!", която цяла нощ присъства на броенето на бюлетините в "Информационно обслужване", заедно с международни наблюдатели от ОССЕ плюс наблюдатели от всичките партии. Дотук - нищо притеснително. Само че Силвия Дюкенджиева е правният съветник на президента. Тя е в официално качество в държавата. Имаме конфликт на интереси, нарушение на Конституцията, намеса в изборите...

- Как се нарушава Конституцията? Тя няма ли право да бъде част от някаква политическа формация, пък макар и съветник на президента?

- С вас определено четем Конституцията по различен начин. Президентската институция е надпартийна, тя трябва да организира честни избори, няма право да се намесва. Това не е леля Мара, чистачката на президентството, която може да е член на някаква партия. Това е правният съветник, човекът, който подготвя указите, пише всяко вето на президента, който гледа законодателството. Виждате директната намеса.  

Освен това - Татяна Дончева къде работи? Служебният кабинет я назначи само преди определени месеци във фонд "13 века България", помните скандала - защото свирела на цигулка. Давам ви го като пример, въпреки че не са толкова интересни. Отваря им се огромен медиен коридор, за да говорят. Виждате, че са в паника същите тия, които лансират тезата, че в България не трябва да има редовно правителство...

- Добре, приемам, че тези данни са смущаващи. Обаче, ако някой работи за някого и той не може да вземе 2%, значи не си е струвало да се работи за него. И пак стигаме до въпроса: защо лявото не може да бъде представено?

- Това по тая логика е все едно да кажем: ами той е тръгнал да го убива, обаче не е успял и все едно не е имало нищо. Сериозно е, давам ви го с документи. Защото оттук-насетне очевидно се няма доверие на говоренето на президента, който казва, че е подкрепил една партия от "шарлатани", очевидно се има доверие на Борисов, или на ПП, които няколко пъти казват, че той се намесва в предизборната кампания. Тук бих се съгласил и с мнениято на предишния ви гост за синхрона, който се случва между президентската институция и "Възраждане". Говори се за смяна на модела, за разбиване на системата, за ново начало. Там има един бон тон, един синхрон, който е изключително притеснителен за държавата. И ако сега не направим правителство, ви гарантирам, че страната ще се хвърли в още по-голям хаос.

- Как ще стане правителство? Как си го представяте при тази конструкция на парламента? Имате ли предложение?

- Имам предложение. И то е партиите да седнат да си говорят, тъй като нямаме президент като останалите европейски президенти. Такива модели са известни в Португалия и Италия, когато стане такава ситуация на разбиване. Президентът ги събира и казва: дайте да се разберем, да се обединим около нещо и т.н. Тук у нас президентът е човекът с бухалката, а не със обединител на масата. Трябва да се съберат, да говорят всички и да намерят общи теми. Единият иска строителство, друг - социална политика, на трети приоритет му е съдебната реформа. Ще намерят допирателните. Има неща, които са консенсусни на 90% за партиите в парламента. Шенген, бюджета. Държавата продължава да е без бюджет втора година. Има достатъчно теми, които да са консенсусни. Например, да се премахне служебния кабинет, защото един по един ще ги унищожи по стратегията "Баязид". В момента са в състояние на Добруджанското, Търновското, Видинското царство. И президентът един по един ще ги ликвидира. 

Огромна власт натрупаха, финансови ресурси, демокрацията ни е заплашена, държавата, реда, икономиката. Моделът, който се развива в момента, е абсолютно същият като в Турция и в Сърбия. Търси се изсмукване, разбиване на партийната система и налагане на един президентски модел. Добре че сме в ЕС, та още има някакви мрежи, които да поддържат демократичния ред.

- Не надценявате ли тези способности на президента да прави такива сложни игри. Ето вие казвате - да седнат да се разберат. Ами да бяха седнали предния път, по-предния. Какво им е виновен президента? Ако ние с вас не можем да се разберем, кой ще е виновен?

- Тук има технология на властта. От една страна е така. Но от друга, това го говорихме 2020-та година, когато напуснах президентството. Тънък инженеринг, не е за подценяване. Това се мисли, дърпат се партиите, създадоха се хоризонтални структури. Вътрешната опозиция в БСП тогава ви казах, че се управлява от президентството. Така ли е? Така е, вече ачик-ачик. Кметът на Пловдив - структура, създадена от президента Радев в ГЕРБ. Видяхте какво се случи - снимат се заедно, по няколко пъти на месеца е там. Христанов пък е близък негов човек в ПП. Имаме хоризонтални структури във всяка от партиите, имаме къртици, овладяване на цялата власт. Всичко, което се сетите, беше подменено последните 6 месеца. Узурпацията на власт взема застрашителни размери. Преди го говорех само аз, но виждате, че вече всеки втори-трети коментатор го казва. От различни камбанарии, но изводът е един и същ - имаме изкривяване на политическата система в България. И ако не се вземат мерки, ще хвърлим страната в по-голям хаос. Отстъпете малко назад, особено Борисов и ПП-тата! После ще се разбираме кой какво е правил. Пред голямата опасност трябва да се обединим всички. Това е моето послание и апел към държавните мъже в момента.     

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ