10 Септември 2024вторник01:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Алчност без граници

/ брой: 229

автор:Иван Аладжов

visibility 2210

Вчера от Асоциацията на банките в България, без да чувстват някакво неудобство, обявиха, че е възможно да има ново покачване на лихвите по кредитите заради повишен кредитен риск. Тази позиция бе "червената нишка" по време на конференция на тема "Банките в търсене на нови стратегии". По-нататък загрижените за печалбите си банкери посочиха, че с приетите в Закона за потребителския кредит промени клиентът можел в рамките на 2 седмици да върне изтегления заем, без да дава обяснения и без да дължи наказателна лихва. А това би трябвало да повлияе върху цената на кредита, т.е. заемите да поскъпнат още повече. Освен това липсвали мерки за защита на кредиторите, а банките у нас изнасяли основната тежест на кризата и било възможно някои институти да отчетат и отрицателен финансов резултат. Дотук е позицията на "белите якички".
Но нека погледнем и обратната страна на медала. У нас лихвите по кредитите са поне 2 пъти по-скъпи от тези в Германия например, т.е. финансовите институти печелят в опърпана България на единица зает капитал най-малко двойно повече, отколкото в богатата ФРГ. Данните на БНБ потвърждават това. Така например съгражданите ни са заплатили през август рекордните в историята на банковата ни система лихви в размер на 166,172 млн. лв. по отпуснатите им от банките кредити (+6 млн. лв. спрямо предходния месец). А общо от началото на 2010 г. домакинствата са платили или дължат (ако не изплащат редовно кредитите си) на банките над 1,3 млрд. лв.
От декември 2007 г. насам населението плаща ежемесечно по над 100 млн. лв. само за лихви на банките. Като за 13-и пореден месец плащаме дори по над 160 млн. лв. Пак само за август т.г. общата печалба на банковия сектор (преобладаващо контролиран от чужди собственици) възлиза на 462 млн. лв. През първото полугодие банките у нас отчитат приходи само от такси и комисиони в размер на 403 млн. лв., което е с 1,11% повече от 2009 г. Така че всички показатели са в плюс. Също и ежемесечно обявяваните от БНБ резултати за банковата система атестират, че основните рискове са управлявани адекватно - както за цялата система, така и от отделните кредитни институции.
Банките у нас буквално плуват в пари. И това по време на най-тежката от 80 години глобална финансово-икономическа криза. Няма абсолютно никаква индикация засега те да са засегнати от нея. Това намира отражение и във възнагражденията на топ мениджърите им, които получават месечни заплати до 200 000 лв. Така че апетитите за поредно увеличение на лихвите не могат да се обяснят с нищо друго, освен с алчност за още по-големи печалби.
А високите лихви ще продължат да душат и без това анемичната ни икономика. И все повече се превръщат в непосилно бреме за прогресивно обедняващия редови гражданин, допуснал грешката на живота си да заеме пари от оперираща у нас банка.

Всеки четвърти българин живее на студено

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 171

Сметките за ток стават електронни

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 171

С 1,97 млрд. лв. повече са събраните данъци

автор:Дума

visibility 810

/ брой: 171

Пети сме в ЕС по качествени плажове

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 171

Мицотакис обеща по-социални политики

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 171

Хиляди на протест срещу политиката на Макрон

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 171

Възможен е нов атентат в Словакия

автор:Дума

visibility 844

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 1943

/ брой: 171

В дълг пред Девети септември

автор:Боян Бойчев

visibility 946

/ брой: 171

Вози се на кола

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1355

/ брой: 171

Ядреният терорист НАТО

автор:Юри Михалков

visibility 964

/ брой: 171

БСП обедини лявото

автор:Юлия Кулинска

visibility 1049

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ