Оръжието
75 години от ПОБЕДАТА
Легендарният АК-47
Пръв ще стисна ръката на онзи, който направи по-добър автомат, обичаше да казва световноизвестният конструктор Михаил Калашников
/ брой: 86
Преди време едно от най-четените издания в САЩ - "Вашингтон пост", публикува статията "АК-47 - оръжие за масово поражение". В откровения материал се прави много важно признание, че руският автомат няма равен и именно Калаш (или Калашник, както често го наричат) е най-надеждният и най-известният в света. Какво ли не се изписа и изговори за това ненадминато и до днес средство за нападение и защита. Нека обаче акцентът този път е върху най-интересните факти, свързани пряко или косвено с автомата на руския конструктор.
Работата по създаването му отнема няколко години. Любопитното обаче е, че самият автор не спира да размишлява върху усъвършенстването и модернизирането на оръжието. Михаил Тимофеевич обича да казва: "Аз самият съм войник и направих този автомат за войника." За конструирането му е награден с ордена "Червена звезда" и Сталинската премия в размер на 150 хиляди рубли. Сумата е огромна за онези времена (1947) и е равна на близо 10 нови автомобила "Победа".
В СССР масовото му производство започва през 1949 г., постепенно предизвиква интереса на целия Източен блок, а по-късно - на Запада, и лека-полека превзема света. В продължение на няколко десетилетия всеки съветски ученик от горните класове трябва да може да сглобява и разглобява АК-47. Отлична оценка получават само онези, които се справят със задачата за 18-30 секунди (горната граница е за момичетата). Подобни умения (заедно с историята и теорията на оръжията) се преподават по време на часовете, наричани НВП - начална военна подготовка. В България тънкостите на устройството на АК-47 също са част от подобно обучение.
Тъй като производството му е много лесно, това се отразява и на себестойността на автомата на Калашников. До такава степен, че в някои страни той
струва колкото една кокошка
Пазарът, особено черният, диктува обаче собствени цени. Така например в Афганистан, където жените извезват оръжието върху покривки и килими, може да се купи за 10 долара, в Щатите - за няколко стотин, а в Индия се търгува за 4 хиляди в зелено.
АК-47 се използва от армиите на над 100 страни. В Книгата за рекордите на Гинес пише, че е най-разпространеното оръжие на земното кълбо. Смята се, че днес в оборот са повече от 100 милиона такива автомата - най-малко по един на 60 души. Познатият му силует присъства върху герба на няколко държави, сред които са Източен Тимор, Зимбабве и Мозамбик, като в последната го има и на една от паричните единици на републиката. През 80-те и 90-те години на ХХ век краси националния флаг на Буркина Фасо. Подобни планове дълго време зреят и в главите на управниците на Конго. В Африка е прието дори да
кръщават деца на оръжието
защото е твърде голямо влиянието му върху живота на местните. Политическата партия Хизбула използва стилизираното изображение на АК-47 в емблемата си като символ на борбата. В Египет е издигнат паметник на любимия автомат. Двайсетина позлатени модела са открити в двореца на дългогодишния иракски президент Саддам Хюсеин, който обича да награждава с тях най-близките си съратници.
През 2008 г. АК-47 се появява върху юбилейни монети на Центробанк на Русия, пуснати в чест на 450-годишнината от влизането на Удмуртия в състава на страната. Нова Зеландия също гравира изображението на оръжието върху местната валута от 2 долара.
При съставянето на списъка с най-важните изобретения на ХХ век френският "Либерасион" поставя автомата на Калашников пред такива постижения на човешкия ум като космически апарати и ядрената бомба. А списание "Плейбой" в статия за откритията, променили света, отбелязва АК-47 редом до противозачатъчни таблетки, първия видеомагнетофон и персоналния компютър.
Интересно е още как доста време в чуждестранната преса неуморно се лансира версията, че Калашников не е реална личност, а
измислен колективен псевдоним
обединяващ екип от най-напредничави оръжейни конструктори, продължаващи неуморно да работят върху усъвършенстването на най-популярния автомат в света.
За най-голямото му достойнство се смята възможността да стреля както с натовски куршуми с калибър от 5,56 мм, така и със съветски патрони от 7,62 мм. Според експерти именно "двойният стандарт" превръща АК-47 в най-популярното оръжие на световния пазар.
Дори във виртуалните игри често се срещат най-разнообразните модификации на прочутото бойно средство, създадено от известния съветски конструктор. За съжаление,
факт е и тъжната статистика
според която от куршумите на този автомат загиват повече хора, отколкото от бомби, ракети и снаряди, взети заедно. И още нещо: според различни данни от употребата на АК-47 всяка година с живота се сбогуват близо 250 хил. души.
Създателят му обаче не спира да повтаря, че неговата съвест е чиста, тъй като го конструира с отбранителна цел, а в оръдие на убийството го превръщат някои действия на политици, които все не могат да се разберат помежду си, пише РИА "Новости".
Официално АК-47 се произвежда в 12 страни, а местата, където се изработва незаконно и нелегално, не могат да бъдат преброени дори приблизително. Пръв ще стисна ръката на онзи, който направи по-добър автомат, обичаше да казва Михаил Калашников. И до днес обаче - над седем десетилетия след създаването на оръжието и около седем години след смъртта на световноизвестния конструктор - няма кой и да помисли за подобно признание.