15 Ноември 2024петък01:47 ч.

И Германия е затънала в дългове

Борчовете на държавата са 1800 млрд. евро, вземането на нови спира от 2016 г.

/ брой: 132

автор:Иван Аладжов

visibility 3435

Гърция, сочена днес от всики като лошия ученик на континента, съвсем не е единственият финансов грешник в Европейския съюз. И Германия, която обяви, че ще помога за спасяването на еврото с близо 200 милиарда, след като подкрепи миналата година банковия си сектор с около 500 милиарда, е затънала до гуша в дългове.
Официално държавните задължения на ФРГ възлизат на 1800 милиарда евро, като всяка секунда към тях се добавят нови 4.500 евро. Степента на задлъжняване се изчислява на около 80% от брутния вътрешен продукт (БВП) с трайно растяща тенденция. Тук неминуемо изниква въпросът при средногодишен бюджет от около 300 милиарда евро след колко десетилетия Германия ще е в състояние да погаси тази планина от дългове? Ако страната отсега нататък спре да затъва в блатото на дълговете и започне да пести и да изплаща дори по 20 милиарда годишно, това означава, че едва след около 100 години ще успее на се оттърве от дълговото бреме. Но засега дори тази дългосрочна прогноза не е реалистична, тъй като и Германия от години има дефицитерен бюджет от около -3%.
Но дори и тези шокиращи цифри са силно разкрасени и не отчитат реално всички задължения на държавата, твърди Б. Рафелхюшен, финансов експерт към университета във Фрайбург. "Държавният дълг всъщност е претенция, която може да бъде заявена спрямо бъдещ бюджет. Точно така се гледа и на пенсионните осигуровки - като на претенция спрямо бъдещи бюджети. Така че към държавния дълг трябва да се прибавят и всички претенции спрямо системите за социални осигуровки, защото това са дългове, които са поети днес, но не се пресмятат никъде", казва експертът.
А според него това означава, че държавният дълг на Германия придобива още по-гигантско измерение - 314% от БВП, респ. около 7000 милиарда евро! В подобен огромен размер е и задлъжнялостта на частните лица и на икономическите субекти във Федералната република.
Съответно възниква въпросът - може ли тогава Германия да си позволи да помага на другите?
"Сред слепите винаги има и такива, които различават контури", казва Рафелхюшен и призовава еврозоната да последва примера на ФРГ, поставяйки "спирачка" на дълговете. Германските бюджетни правила предвиждат от 2016 г. нататък на федерално ниво да спре заемането на нови кредити. "Имаме нужда от бюджетна дисциплина на европейско ниво, защото след като можем да се обединим, когато става дума за изплащане на дългове, трябва да можем да се обединим и по отношение на контрола върху тях".
Въпреки финансовата мизерия в Германия и Европа като цяло експертът от Фрайбургския университет все пак е оптимистичен, че няма повод за истерия и че ЕС няма да изчезне вследствие на кризата.
Но кой ще плати сметката за спасяването на системата и за катастрофиралия европроект?
Либерално-консервативният кабинет в Берлин вече прие широкомащабна програма за радикално пестене в размер от 80 милиарда, която безкомпромисно ще смачка социалните придобивки на населението. Като най-сериозно ще бъдат орязани помощите за безработните, въпреки че те са най-малко виновните за днешната криза на капитализма. Дори анализатори изразиха становище, че с този акт окончателно ще бъде ликвидирана социалната държава, която бе гордостта на следвоенна Германия, а профсъюзите във вторник буквално обявиха "война" на правителството на Меркел.
И дали ще сме свидетели на оптимистичен сценарии и излизане от кризиса или ще продължи пропадането на цели държави на Стария континент, което може да доведе до дезинтеграция и дори до разпадането на Евросъюза, ще покаже времето.

(По материали от немски медии)

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ