15 Ноември 2024петък01:45 ч.

Филхармония "Пионер" на 60 години

Концерт, посветен на нейния знаменит създател и диригент проф. Влади Симеонов, събра сегашни и бивши членове на оркестъра на откриването на "Софийски музикални седмици"

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 3384

Боряна Статкова


След като през 1946 г. е създаден младежки оркестров състав, от 1949 г. негов ръководител e маестро Никола Янев, а през есента на 1952 г. под ръководството на изключително талантливия и вече популярен български диригент проф. Влади Симеонов в Двореца на пионерите филхармонията придобива своя истински облик с натрупаните факти, концерти, отзиви, участници и своя публика. По предложение на маестро Симеонов към филхармонията се създава оркестрова школа. В следващите 32 години младите филхармоници буквално покоряват изисканата публика на Европа и Америка. Ето част от отзивите:
"Заедно с моите колеги... бях стъписан... един народ, който има такава младеж, може да има само голямо бъдеще." (Р. ди Банфийлд, член на международното жури на конкурса "Херберт фон Караян" през 1974 г., когато филхармония "Пионер" спечелва Извънредната награда с Почетен диплом за изключителни артистични постижения и Златен медал.)
"Намирам този колектив за изключителен и феноменален... би трябвало да бъде образец за цялата музикална педагогика и музикално образование въобще!" (Проф. Алендорф, председател на фондация "Караян")
"За филхармония "Пионер" има само една категория - превъзходна! Тя трябва да пътува по целия свят, за да показва на всички какво може!" (Р. Шварц, диригент на Симфоничния оркестър на Би Би Си)
"Някогашните кьолнски вълшебници днес живеят в България и вършат чудеса с музиката в колектива на филхармония "Пионер." (в. "Кьолнише щат анцайгер", Германия)

С концерт на филхармония "Пионер" бе открит 43-ият международен фестивал "Софийски музикални седмици"
Снимки фондация "Проф. Влади Симеонов"


През 1979 г. оркестърът заминава на 30-дневно турне в Мексико и САЩ. По личната покана на генералния секретар на ООН Курт Валдхайм на 10 декември в залата на ООН в Ню Йорк "Пионер" изнася тържествен концерт пред представители на повече от 140 страни, закривайки първата Международна година на детето. За първи и последен път в историята на залата има бис. На репетицията преди концерта присъства и пожелава да дирижира състава Ленард Бърнстейн. Възхитен, той написва: "Това не е "пионерски" оркестър, това е върхът на цивилизацията."
През 1981 г. филхармония "Пионер" е поканена да изнесе тържествен концерт в залата на ЮНЕСКО в Париж, с който са открити Дните по случай 1300 години от създаването на Българската държава.
След петгодишно прекъсване, на 8 юни 2008 г., филхармония "Пионер" е възстановена с нов състав. Георги Димитров, Константин Патронев, Григор Паликаров, Борис Спасов дирижират детско-юношеския състав.

Концертът-откриване на Международния фестивал "Софийски музикални седмици" - "Среща на поколенията", бе посветен на 100 години от рождението на колоса - проф. Влади Симеонов, един от талантливите музиканти, създали огромна стилна концертна и педагогическа дейност, "феноменален диригент, който твори чудеса с магическата си палка". Самият оркестър е определен като "оркестър-чудо" и на изявата, посветена и на 60-годишнината на филхармония "Пионер", солисти бяха завладяващият и покоряващ Ангел Станков, цигулка, Христо Танев, виолончело, Мариана Гюркова, пиано, а диригенти - ученици на проф. Влади Симеонов, всеки допринесъл със значителната си дейност в България и по света за музикалния живот - Михаил Ангелов, Христо Игнатов, Стефан Линев, Рикардо Авербах. Изключително талантливите диригенти Александър Владигеров, Борис Хинчев, Васил Казанджиев, Емил Табаков, Емил Чакъров, Росица Баталова също са ученици на проф. Влади Симеонов. Концертът започна под палката на Любомир Денев младши, който от май 2010 г. е диригент на филхармония "Пионер", с художествен ръководител проф. Владислав Григоров. Освен на сцената, и в публиката се вълнуваха много бивши оркестранти, днес изтъкнати личности и дейци в различни сфери на обществения, политическия и културния живот. А в кулоарите се появи току-що отпечатаната книга за Влади Симеонов, която вече е в книжарниците.
Какво ви вълнува от проблемите на  съвремието? - питам Любомир Денев младши, който още като студент има наситени концертни изяви, с различни състави и програма през този сезон. (Вчера, както ДУМА писа, той дирижира дипломния си концерт в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров".)
Бездуховността е причина много от младите, можещи в професиите си, да са в други държави. Тъжно и песимистично звучи, ако е тенденция, отвръща младият диригент. Целта на оркестъра е да учи на оркестрово, на ансамблово свирене музиканти от 13-14-годишна възраст до 18-21 години. След репетициите се събираме, разговаряме, празнуваме. Постоянният състав е от около 50 души, а другите участници в тържествения концерт бяха професионални музиканти, които са свирили в този състав и са част от развитието му. На репетициите те споделиха опита си с младите и се получи нещо като майсторски клас. Във всяка група имаше музиканти от предишни състави, разказва Л. Денев.
Главната организация за възстановяването на оркестъра преди 5 години е на лекаря доц. д-р Александър Пешев, който е свирил на виола във филхармонията. Той е главният двигател, той събира музикантите, а ги приютява Националният дворец на децата. Правят по две репетици в седмицата и поне по два концерта в годината. Решаваме всичко заедно с проф. Григоров и моя преподавател проф. Пламен Джуров, споделя Денев, преди първия ми концерт с филхармония "Пионер" проф. Пламен Джуров настоя да дойде на репетиция. И досега след всеки концерт анализираме нещата.
Любомир Денев младши се усъвършенства при изявени имена - при проф. Иван Дреников учи пиано, а сега е в класа по оперно-симфонично дирижиране на проф. Пламен Джуров, посещава майсторски класове, носител е на награди за композиция. На концерта на "Софийски музикални седмици" на сцената той беше редом с майстори на палката, които със своя ярък стил създадоха вдъхновен празник.
Много доволен съм, че водих репетициите за подготовката за този концерт, откровен е Любомир Денев младши. Гостите дойдоха за последните 4 репетиции, на които можах да наблюдавам подхода им. Респектира ме богатата история на оркестъра, най-вече с турнетата им. Сега пътуваме, но доста по-малко поради известните финансови причини. Имахме турнета в Унгария и две в Сърбия. (През 2009 г. филхармония "Пионер" е била с Борис Спасов на турне във Франция на Европейския фестивал на младежките оркестри.) Мисля за турнета в България и чужбина, а на 13 юли ще участваме с концерт на международния фестивал "Варненско лято", разкрива Денев.
Интересувам се дали има предпочитан автор. Музикантът трябва да има знанията като за всяка професия, отношение към авторовия изказ. Трябва да е по-добър в някой стил, но не бива да остава специализиран в само в него, разсъждава младият диригент. Любимите ми композитори са Брамс, Чайковски, Стравински, Прокофиев, както и съвременни американски композитори. Слушам много филмова музика, разказва Любомир Денев.


Споделено след концерта


Рикардо Авербах: Много вълнуващо! Много силни са чувствата и е трудно да се обясни с думи. Бяхме поне 4 поколения. Хубаво е да се видим, да знаем, че този оркестър съществува и има един млад диригент. Събрахме се диригенти, оркестранти и солисти. От 1984 г. не съм ги виждал, когато бяхме на турне (което започва с участие в откриването на Конгреса за естетическо възпитание, по линия на ЮНЕСКО. На един от концертите присъстват над 70 000 души.) с филхармония "Пионер" - 42 концерта в 10 щата на Бразилия! Никой оркестър не е имал толкова концерти за едно турне. Дирижирах някои от тях като студент, асистент на моя преподавател проф. Влади Симеонов. Мариана Гюркова свиреше клавир, а Веско Пантелеев беше концертмайстор, свиреше и като солист, но сега имаше ангажименти с Гевандхаус и не можа да присъства на този концерт. На 21 юли 2002 г. дирижирах в зала "България" концерт, посветен на 90 г. от рождението на Влади Симеонов и на 50-годишнината от създаването на филхармония "Пионер", организиран от фондация "Проф. Влади Симеонов", Момчил Георгиев, Ал. Пешев и "Софийски музикални седмици". Влади Симеонов даде път и на други оркестри. Във Венецуела има движение "Ел система", последовател на Влади Симеонов, за младежки оркестри, по която се обучават деца да изучават концертна музика. Оттам има млади диригенти със световна слава - като Густаво Дуданел. През лятото ще преподавам в една нова консерватория в Индия, в град Джамай.

Михаил Ангелов: Оркестърът е от творчески хора, които творят професионално, без да са си навлекли професионални пороци. Моето преживяване от концерта е от вълнуващото свирене с огромно вътрешно желание.

 

Намаляват българските компании сред топ 500 в Източна Европа

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 218

Въглищата спасяват електроенергийната система

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 218

С 60% са по-ниски добивите от пчелен мед тази година

автор:Дума

visibility 557

/ брой: 218

Строителството изпреварва IТ сектора по заплати

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 218

Северна Корея вече участва във войната

автор:Дума

visibility 576

/ брой: 218

Съединените щати откриват ракетна база в Полша

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 218

В Прищина заговориха за "Велико Косово"

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 218

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 218

Ама, вярно ли е?

автор:Аида Паникян

visibility 612

/ брой: 218

Прероденият геополитически гълъб

автор:Александър Симов

visibility 615

/ брой: 218

Непростима безпаметност

visibility 516

/ брой: 218

По следите на една забравена, но величава битка

visibility 627

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ